Tři lidé tam přitom nerušeně spali a vzbudili se až těsně před příjezdem hasičů. Naštěstí se jim nic nestalo. „V podkroví domu byly dřevěné trámy blízko u komína. Myši si tam vystlaly hnízdo a to od komína chytilo,“ popisuje člen jednotky valašskoklobouckého sboru dobrovolných hasičů Rudolf Horáček.

Samotné hašení bylo přitom oříškem i pro zkušené požárníky. „Byla tam totiž skrytá ohniska v mezistropí a když jsme se k nim snažili dostat, vyšlehly na nás plameny a vyvalil se hustý dým. Hasili jsme od půlnoci do třetí hodiny ranní, ale odjeli jsme až o půl sedmé ráno, když už byla jistota, že je vše zlikvidováno,“ doplňuje Horáček.

Tento zásah z letošního jara si samozřejmě vyžádal příjezd profesionálů. Bez nich ale valašskokloboučtí dobrovolníci zvládají například likvidaci nebezpečných sršních hnízd, které jsou na veřejných místech nebo v domech, kde bydlí alergici.

Jedna taková akce se odehrála na konci tohoto srpna. „Museli jsme dokonce rozřezávat střechu, protože k hnízdu, které bylo velké asi jako kbelík, se nedalo z podkroví ani shora normálně dostat. Tak jsme ve střeše z bobrovky vyřízli díru metr krát metr, aby se tam vešli dva hoši,“ vypráví velitel jednotky Zdeněk Behanec.

Mezi výbavu na takové zásahy patří bílá kombinéza, rukavice a kukla. „Na bílou barvu prý tolik nejdou,“ říká Horáček. Většinou se používá speciální vysavač, který celé hnízdo pohltí. „Když jsou sršni agresivní, máme na ně i sprej,“ dodává Behanec.

Někdy se ale nevyhnou ani netradičnímu řešení. „Ve fotbalové kabině v Mirošově jsme sršně museli vyhrnovat rukavicemi, protože se k nim vážně nedalo vůbec dostat,“ směje se Horáček.

Dobrovolní hasiči mají ve Valašských Kloboukách velmi dlouhou tradici. „Ačkoliv se v kronice píše, že byl sbor založen roku 1888, není to pravda. Bylo to ještě o rok dříve, na což se přišlo až nedávno,“ podotýká starosta sboru Stanislav Psota.

Členů sboru je 49, ale do výjezdové jednotky patří jen šestnáct z nich. Tito dobrovolníci dbají řádně na svou fyzickou kondici a občas využijí k tréninku i moderní výcvikový polygon profesionálních hasičů, se kterými sdílejí požární stanici.

Kozlův počin

Nebezpečný požár rodinného domu zvládli bezpečně zlikvidovat včetně skrytých ohnisek v mezistropí. Celý zásah přitom trval od půlnoci do půl sedmé ráno.