„Ano, rozhodně nebudeme chtít stát při zdi a jen bojovat o záchranu, jako jsme se k tomu kvůli zranění neplánovaně přiblížili letos. Pokud by vše vyšlo, herně i výsledkově, nebránili bychom se návratu mezi elitu,“ prohlásil sebevědomě za klub a tým trenér zlínských prvoligových házenkářů Miroslav Slovák.

V právě skončeném ročníku však zejména v jeho závěru měli zcela opačné starosti. Nakonec obsadili osmou příčku. „Vše se vyvinulo tak, že k jistotě záchrany jsme potřebovali poslední dva duely vyhrát. Jen tak jsme vše měli ve svých rukou,“ potvrdil zkušený kouč.

Interligové házenkářky Zlína (v modrém) v rámci 4. kola sk. o konečné 5. až 8. místo remizovaly s Plzní 27:27.
OBRAZEM: remízové loučení s fanoušky. Házenkářky Zlína ztratily výhru

„Každoročně se prakticky do posledního kola pořádně neví, kolik týmů bude sestupovat, respektive kolik vítězů druhých druhých lig bude mít o postup do naší soutěže zájem. Navíc se spekuluje, zda vítězná rezerva Dukly Praha setrvá v lize, neodhlásí tým. Po sobotní výhře nám to ale už může být jedno, zachránili jsme se!“ oddechl si Slovák.

Na důležitou sobotní výhru nad Polankou nad Odrou (33:25) přitom vypomohli odchovanci a současné či bývalé extraligové osobnosti. „Pro posílení jsme udělali maximu. Kromě Miroslava Jurky nám hodně pomohli v bráně Pavel Dufek a „kopřivnický“ Radek Doležel. Jeho kvalita byla znát zejména v obraně, celkově v týmu vždy dokáže vytvořit jinou atmosféru, má v kabině respekt, přirozenou autoritu, tým táhne,“ ocenil Slovák.

Zápas ale zlomili až po přestávce. „Zpočátku, v první půli, byli kluci, vědomi si vážnosti situaci, nervózní. Až po přestávce to z nich spadlo a rychle získali až desetigólové uklidňující vedení,“ doplnil.

Trenér Robe Zubří Peter Dávid během třetího utkání semifinále v Plzni.
Končící trenér Dávid: Odchází se mi s velmi těžkým srdcem

Co stálo za nevyrovnanou sezonou přitom má zcela jasno. „Zranění a dlouhodobá léčení. Chtěli jsme skončit o dvě tři příčky výše, ale snad jen ve dvou třech duelech jsme nastoupili kompletní. Remíza ve Vsetíně byla pro nás zlomová, zde se zranili oba naši klíčoví hráči bratří Kolaříkové a Mira Jurka pak byl tři duely mimo hru,“ upřesnil trenér osmého celku I. ligy.

Přese všechno bylo hned několik házenkářů, kteří jej mile překvapili. „Úplně nejvíce poskočil pracovitý univerzál Daniel Mahušek, ke stabilním oporám patřili Zaoral, Tiller a k nim se přidal Ivan Jirák, stabilně potvrzoval střeleckou výkonnost Filip Novák. Patřili k ose týmu,“ chválil Slovák.

Ten se přitom již nyní chystá na svou třetí sezonu v Baťově městě, v neposlední řadě na neoficiální útok na extraligová vrata. „Vůbec jsem se nerozmýšlel, s kluky není problém, rozumíme si,“ pochvaluje si.

Základem pro příští sezonu bude ofenzivní síla – Zlín v té právě skončené dal nejvíce branek z celé soutěže. „Měli jsme nejlepší útok, ale ne obranu. Právě na vyztužení defenzivy se nyní chystáme,“ přiznal.

Interligové házenkářky Zlína. Na snímku trenér Milan Buday s dcerou Michaelou během oddechového času.
Generálka na loučení házenkářského „Pepíka Hnátka“ Zlíňankám vyšla!

Vize klubu je do nadcházející sezony odvážná. I díky chystající se užší spolupráci s extraligovým Brnem. „V minulosti jsme s podobným návrhem oslovili jiný klub, ale nebyl od něj zájem. Až nyní jsme našli společnou řeč s ambiciózním Brnem, který by chtěl mezi nejlepší, medailisty,“ pousmál se Slovák.

Těšit se tak může na příchod kvalitních hráčů. „V první fázi by mělo dojít hned pět házenkářů s extraligovými zkušenostmi a ne jen z lavičky! I proto se pokusíme poprat o elitu,“ potvrdil zlínský trenér, jenž by měl s vedením klubu jména posil oznámit v nejbližší době. „Omlouvám se, ještě opravdu nemohu být konkrétnější. Každopádně hráči, kteří se nevejdou do užšího kádru, půjdou k nám a opačně,“ doplnil Miroslav Slovák.