Na Zimním stadionu Luďka Čajky je symbolem zmrtvýchvstání. Cesty peklem na zemi. Po první čtvrtině, odehraných 12 zápasech současné 11. místo a zisk 16 bodů není na vyskakování. Zároveň už bylo i hůř.

Vloni po 12 zápasech dotahovali manko na předkolo 11 bodů, na šestku dokonce 16. Nyní na desátou Olomouc ševci ztrácí bod, na šestou Boleslav už šest. Ve Zlíně vědí: může a má být lépe.

„Když se podívám na poslední dvě sezony, začátek máme rozhodně lepší. Ale jestliže chceme pomýšlet aspoň na střed tabulky, je potřeba mít aspoň dvacet bodů za čtvrtinu," počítal včera zraněný kapitán PSG Ondřej Veselý, jehož tým má ještě k dobru odložený domácí zápas s Libercem.

POZITIVA

ÚTOK BAVÍ

Na první pohled je 37 vstřelených branek jen extraligový průměr. Ševci jsou v tomto ohledu sedmí. Nic moc, že? Na zdejší poměry se ale, a to především na začátku sezony, hrál atraktivní ofenzivní hokej.

„Ze začátku se nám dařilo i hrát to, co jsme si představovali. Ale pak jsme prohráli tři zápasy a body nenaskakovaly, jak jsme si představovali. Proto jsme si řekli, že budeme hrát víc zezadu a body někde posbíráme, i když to nebude tak pěkný hokej. Důležitější jsou body. Chtěli jsme být víc v klidu, což se nám i dařilo. Až zase poslední zápas v Karlových Varech to nebylo podle představ," připomněl Veselý kolaps 4:7.

PRVNÍ PĚTKA DÁL ŘÁDÍ

Když je na ledě Holíkova úderná formace nebo místo nich Honejskek s Vlachem, o kreativní kousky i góly není nouze. A bacha na toho klučinu s číslem 12 s mřížkou přes tvář. Chytil sice dál čeká na první trefu, ale už má dvě asistence a v sedmnácti předvádí velké manévry. Zeptejte se Honejska, jak těžké bylo dát čtvrtý gól právě ve Varech.

„My se spoléháme na celý tým. Nestojí to jen na nás. Naše zkušenosti z minulé sezony šly nahoru. My to sami nevyhrajeme. Potřebujeme, aby celý tým makal a každý dělal, co má," nabádal nedávno Holík, který je společně s Robertsem Bukartsem s 11 kanadskými body na čele klubové produktivity.

Jenže herně to skřípe, což po vydřené výhře s Třincem 4:3 po nájezdech připustil zadák Jiří Marušák. „Myslíme si, že hned půjdou předvádět na ledě velké věci. Zbytečně hrajeme komplikovaně, na krásu. Chybí tam někdy i to základní. Tedy jít do souboje a poprat se o jednoduché kotouče. Musíme všichni začít od toho základního. Zatím se potýkáme s velkou nevyrovnaností výkonů," říká Marušák.

EFEKTIVITA ZAKONČENÍ

S necelými 12 procenty úspěšností střelby jsou ševci třetí za suverény Kometou Brno a Třincem. „Čísla někdy klamou. My musíme víc střílet. Střel máme málo. I když čísla mluví pro nás, je třeba se do toho víc tlačit," nabádá Veselý. V průměru mají ševci 26 střel na zápas. Hůř jsou na tom už jen Pardubice a Plzeň.

PŘESILOVKY

Ve využití přesilovek jsou ševci s dvacetiprocentní úspěšností pátí nejlepší v lize. Z padesáti přesilovek jich využili deset. Například proti Hradci Králové ale dostali jen dvě možnosti a obě využili. „Fauly ale ani neměly z čeho být. Za celý zápas jsme si nevytvořili nějaký tlak. Právě z něj přitom většinou fauly vyplynou. Ten jsme moc neměli," věděl Petr Holík.

NEGATIVA

ZRANĚNÍ

Sotva se uzdravili Podešva s Vlachem, na marodce jsou zase Veselý, Ondráček, Šťastný a dlouhodobě Okál. K nim ještě junior Gago. A to jen oficiálně. „Máme problémy dát dohromady sestavu. Každé utkání máme tři čtyři jiné hráče a hrajeme převážně na tři pětky," mrzí absence kouče Rostislava Vlacha, který shání náhrady po první lize, kde se dá.

Goiš, Popelka, Štumpf, Čachotský, Pechanec, Maruna… ti všichni už letos vypomohli. „Kádr nemáme široký, hrajeme na první dvě lajny. Snaží se to doplňovat hráči z první ligy, jenže ti toho mají taky dost, protože mají bohatý program. Ovlivňuje nás to hodně, jsme zranění čtyři a v každé lajně hraje útočník nějakou roli. Tohle je pro nás rána," myslí si Veselý. „Na to se ale vymlouvat nemůžeme," přidává svůj pohled i Kubiš.

KDE JE ZLÍNSKÝ BETON?

Frází o prešovském betonu zná fotbal. V hokeji si zase vždycky soupeři rádi postěžovali na neprostupnou zlínskou hráz, destrukční nepěkný systém, beton a tak dále. Kdyby to šlo, z těch slov už ve Zlíně kromě jednadvacítky stojí druhý mrakodrap. Jenže letos je zlínská obrana až příliš prostupná. Ani v oslabení to není žádná sláva. S úspěšností 76,82% je třetí nejhorší.

Hůře na tom jsou už jen v Mladé Boleslavi a Chomutově. Celkově se 41 inkasovanými góly je to opět jen extraligový průměr, ale ve Zlíně jsou zvyklí na jiná čísla.

„Předchozí zápasy jsme vybojovali jako mančaft, hráli jsme defenzivně. Tentokrát rozhodly školácké chyby," štvalo třeba po poslední porážce 4:7 v Karlových Varech Pavla Kubiše.

Navíc i Libor Kašík, který odchytal 11 ze 12 zápasů, už byl zvyklý na lepší čísla. Průměr 3,16 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 90 procent jej řadí až do druhé desítky hodnocení brankářů.

Byl to přitom on, kdo doslova vychytal bitvu v Pardubicích nebo s Hradcem Králové. Výtečný byl i s Olomoucí. A i v zápasech, kdy tým prohrál, mnohdy čaroval. Ano, třeba navzdory výprasku v Karlových Varech.

„V gólmanech problém není. Inkasované góly jsou po zbytečných ztrátách puků. Pak jsou z toho přečíslení. Některé góly nejdou chytnout, to by se tam Kaša musel rozkrájet. Spoustu šancí tam ještě pochytá. To není jeho vina," ví vůdce Veselý.

VEN ZATÍM NA VÝLETY

Z ledu soupeřů ševci přivezli ze šesti zápasů jen dvě výhry v Litvínově a Pardubicích. To je bída. Co je ještě horší, jsou výkony. Přísnější měřítko snese jen výkon hned ve druhém zápase v Litvínově, kde vyhráli 6:3.

Mladá Boleslav? Nakonec trochu smolná prohra 4:5, kdy ale ševci dotahovali manko 0:3 a 1:4. Sparta? Výprask 1:5. Chomutov? Prohra 3:6 a další den v kabině povinné kino. Promítal se chaos s Piráty. A naposledy lázeňská nakládačka. „Venku je to pořád stejné. Špatně začneme, nechytneme začátek a pak se výsledek těžko dotahuje. Musíme se na to víc zaměřit a venku vycházet víc z obrany. Soupeři na nás vletí a prohráváme 0:2 nebo 0:3," kroutí hlavou Veselý.