Realita papírové předpoklady roztrhala. Hokejový klub dohrává sezonu už pouze z povinnosti. V play-out, kde se už pouze hraje o umístění.
Neúspěch.
Zklamání.
Rozčarování.

„Aspoň se něco nezamete pod koberec. Musíme odkrýt příčiny,“ postará se o hlubokou analýzu trenér Martin Hamrlík, který v polovině listopadu nahradil společně s Robertem Svobodou odvolaného Rostislava Vlacha a Juraje Juríka.

Trenéři jistě dodají odborný rozbor, Deník s pomocí zainteresovaných nabízí pohled, jakým dojmem vše působilo z tribuny.

Čtěte také: Proti kamarádovi. S Civičem se hecujeme, prozradil Vukadinovič

Herně i psychicky rozložený tým noví trenéři převzali na dvanáctém místě tabulky. Jen čtyři body od tehdy posledních Karlových Varů. Vlachovi zlomila vaz šestá porážka v řadě s Libercem 0:5. Ve středu 23. listopadu už tým vedlo nové trenérské duo.

„Je to záchranná mise,“ přiznal Hamrlík při svém nástupu na zlínskou střídačku. Jedno se jim upřít nedá. Do týmu se na chvíli vrátila energie. Hamrlík svými typickými glosami, humorem i upřímností rozvířil mnohdy chladné klima na zlínském zimáku.

Až se později někdy zdráhal veřejně šířit své názory. „Byl bych moc upřímný,“ vysvětloval.

Naštěstí mu to nedalo. Právě on je tím, kdo musí jasně pojmenovat příčiny a ve spolupráci s vedením klubu hledat cesty k nápravě.

ŽHAVÉ TÉMA: KONDICE

„Nemusíte být Gretzky, abyste poznali, že jsme neměli vůbec benzin. Kdybychom měli nějakou šťávu, tak by zápas pro nás mohl vypadat líp, ale od toho se to celé odráželo,“ hodnotil Hamrlík kriticky i výhru s Vítkovicemi v polovině prosince.

„Každý souboj jsme prohráli, v panice jsme odhazovali puky a z toho jsme soupeři darovali dva góly. Ve fyzičce vidím největší problém. Letní příprava se dohnat nedá, ale musíme do nich dostat aspoň deset procent, co mají v sobě nyní, a zvednout to,“ měl jasno Hamrlík. Působil, že mu chuť do práce nechybí.

Čtěte také: Ve Zlíně vyrostou dva komplexní přepravní uzly. Jeden i v Přílukách

„Došel nám benzin,“ zopakoval třeba po porážce v Olomouci 0:3, kdy Zlín ztratil poslední možnost dostat se svými silami do elitní desítky.

Okamžitě se nabízela otázka: Je základní příčinou špatná letní příprava? Nechme nyní mluvit hráče. „Nemyslím si, že by problém byl v malé trénovanosti,“ tvrdil třeba Pavel Kubiš.

„Tréninky byly nějak nastavené, každý v sezoně může dotrénovat. Neshazoval bych to na trenéry. To je o individuálním přístupu,“ myslel si obránce Tomáš Žižka. „Určitě to nebylo letní přípravou,“ přidal se i Zdeněk Okál.

Ptejme se dál. Čím tedy? Hráči nabízí poměrně logický argument, který dává smysl. „Vše podstatné se odehrálo v říjnu a listopadu. Čtyři pět zraněných útočníků, hráli jsme na tři útoky. Další hráli se sebezapřením.

Citelně nám docházely síly, ty měsíce jsme neutáhli… Když se zranění začali vracet, byli jsme jednoduše „vyčichlí“. Moc okolností najednou se nakumulovalo a důsledkem byla černá série. Pod tlakem se pak těžko hraje,“ vysvětloval útočník Pavel Kubiš.

FORMA Z PORCELÁNU

Rozjezd sezony byl ještě poměrně nadějný. Drželi krok s nadupaným Brnem, jasnou dominanci předvedli s Vítkovicemi, porazili rozjetý Třinec.
Jenže přišly i facky a vystřízlivění.

Dvě porážky 4:7 a 1:4 v Karlových Varech, domácí lekce 1:5 od Mladé Boleslavi. Následoval kolaps v poslední půlminutě s Pardubicemi. „To byl horor,“ zděsil se zase Hamrlík po prohře 1:4 v Hradci Králové.

Forma byla jako z porcelánu. Až příliš křehká a nestabilní. „Určitě se objeví názory, že jsme ztratili zbytečně bod tam nebo jinde,“ tušil správně kouč Svoboda. „Ale na druhou stranu jsme získané body taky nemuseli mít,“ obhajoval zisk 71 bodů.

Po jejich nástupu se herní projev zlepšil. Dohnali ztrátu na desítku a v jeden moment byli ševci dokonce devátí! V období od začátku prosince do konce ledna z šestnácti zápasů prohráli pouze čtyřikrát.

Čtěte také: Zlatý hattrick je sen, hlásí Julina

Jenže nestačilo to. I proto, že ševci nestíhali ani favoritům. Výsledkově a už vůbec ne herně. S Libercem neuhráli ze čtyř zápasů jediný bod. Tohle nebyla náhoda. Se Spartou vytěžili pouze tři. Doma jí za dva zápasy nedali ani gól. Třeba v Třinci i v Plzni rupli 1:7.

„V Liberci i se Spartou jsme se dostávali maximálně do polovičních šancí. Nepřijde mi, že by to byly gólovky, po kterých bychom si mohli říct: Jo, škoda, nedali jsme, gólman byl dobrý. Nejdeme do toho tak, jak bychom měli,“ pustil pusu na špacír Žižka.

„Je třeba se víc poprat před brankou, najít více odvahy a v přesilovkách si tam stoupnout. Dostat pár ran a pobít se tam. O tom to dnes je. To nám chybí. My to hrajeme daleko před bránou nebo po rozích. Na silově vybavené hráče, jako má Liberec nebo Sparta, to dnes nestačí,“ všiml si Žižka.

JEN HOBITI. OBŘI, KDE JSTE?

Průměrná výška: 184 centimetrů. Průměrná váha: 86 kilogramů. S nadsázkou ve Zlíně hráli hokej hobiti. Vždyť nad 190 centimetrů má na soupisce Zlína pouze obránce Kotvan.

„Chybějí nám soubojové robustní typy, které se nebojí jít před branku,“ zalitoval krátce po svém nástupu Hamrlík, který by proto rád přivítal například návrat útočníka Bedřicha Köhlera.

Čtěte také: Kubiš: 71 bodů mělo podle našich propočtů na play-off stačit

„Dobře, tyhle typy nám chybí. Ale máme tady patnáct dalších hráčů, kteří to musejí vzít za své. Tady si všichni hrajeme na Holasy (Petra Holíka). Je to o tom si to říct a udělat to i na ledě. Ne o typu hráče. Můžu mít sto šedesát centimetrů, ale i tak se můžu o puk pobít a jít před bránu. Třeba ho to trefí do zadku a dá gól. Přijde mi to bojácné,“ všímal si Žižka.

PRODUKTIVITA? BÍDA

Pouze 123 gólů z 52 zápasů. Tedy průměr 2,3 branky na zápas. Horší byly pouze Karlovy Vary, Olomouc a Vítkovice. Nejproduktivnější hráč Zlína Robert Bukarts je v kanadském bodování celé extraligy až třináctý, Holík jednadvacátý. Bukarts sice nastřílel 19 gólů, ale celkově zůstal za očekáváním.

„My nechceme, aby si z něj jeden zápas celý zimák sedl na prdel a další čtyři zápasy neměl nic. Stabilní produktivitu u něj zatím nemáme,“ vykládal Hamrlík po výhře nad Pardubicemi začátkem února, kdy se Lotyš blýskl čtyřmi kanadskými body.

Přesto ho Hamrlík poměrně nečekaně podrobil ostré kritice.

„Buky přemýšlí až moc ofenzivně. Dokud si tohle nedá do hlavy, nebude z něj komplexnější hráč. Bránění mu příliš nevoní. To není kritika, ale realita. Je těžké přehodit myšlení, když byl zvyklý hrát celý život ofenzivně,“ dodal Hamrlík.

Čtěte také: Derby bez vítěze. Zlín i Slovácko slaví první jarní gól, body se dělily

S produktivitou úzce souvisí i přesilovky. Jedním slovem: Bída. Ve spoustě zápasů chyběla myšlenka, kreativita a nápad. A také hráč v prostoru před brankou. Tam, kde to bolí. Odkud se dávají góly.

„Musíme strčit ega někde do zadku a bojovat pro tým. Před bránou, ne někde v rohu,“ štvalo Žižku.

„Na tréninku se přesilovkám věnujeme. Zkouší si je, jdou jim, jenže v zápase pak tvoří něco jiného. Víme, kde nás tlačí bota, ale musíme to přetrpět. Hráči si nad tím musí sednout sami a věnovat se tomu,“ vykládal nedávno Hamrlík.

„Zbytečně hrajeme komplikovaně a na krásu. Chybí tam někdy i to základní. Tedy jít do souboje, poprat se o jednoduché kotouče. Musíme všichni začít od toho základního,“ vybízel obránce Jiří Marušák už v polovině října.

Jenže zřetelná a dlouhodobá změna nenastala. Varování nestačilo. Jen se mluvilo o tom jak hrát. Proto je Zlín po osmi letech bez play-off.

Čtěte také: FOTO, VIDEO: Reportáž z Camp Nou: Předvečer zázraku z Barcelony

POZNÁMKA DANIELA OSTRČILÍKA

Přestavba kádru je potřebaŽe je potřeba přestavba kádru a že se k ní zřejmě schyluje, je jasné. Stejně jako každý rok se spekuluje o nových jménech i těch, kteří odejdou.
Má se za to, že odejde Petr Holík do KHL. S tím se dalo počítat a zaslouží si to. Mrzel by mě však třeba odchod Roberta Říčky ke konkurenci, o kterém se spekuluje. Naopak jsem rád, že zřejmě zůstane David Šťastný. Ten je společně s objevem Filipem Chytilem jedním z mála pozitiv stále ještě aktuální sezony.
Co zkušení borci Veselý, Marušák nebo Žižka? Budou pokračovat, nebo zabalí své jinak úspěšné kariéry? To se uvidí v dalších týdnech.
Jisté je, že bude potřeba přivést svěží vítr. Nejen v podobě Bedřicha Köhlera, jehož si přál trenér Hamrlík už krátce po svém nástupu na střídačku.
Právě jednání někdejšího výtečného beka s médii v pozici trenéra na mě udělalo velký dojem. On je nadějí, že se během jara a léta pohnou změny správným směrem. Navíc on se Svobodou by měli na střídačce zůstat. Navzdory neúčasti v play-off si zaslouží dostat ještě šanci a připravit si tým podle svých představ. (Daniel Ostrčilík, redaktor)