Pokud totiž bude pokračovat ve svém obvyklém trendu, ve Werk Aréně klidně mohou začít rozpouštět led. Ten chlap to prostě na Třinec umí! Za poslední dvě sezony mu nastřílel parádních osm gólů.

„Zřejmě je to můj oblíbený soupeř," připustil Köhler, který se v úvodních dvou semifinálových bitvách dvakrát prosadil. Náhoda? Kdepak, on totiž skóroval i v obou zápasech základní části na ledě Ocelářů.

Přitom ve čtvrtfinále proti Vítkovicím jste se jako formace příliš neprosazovali. Jde vysvětlit, proč jsou vaše výkony rozdílné?

Mančafty jsou jiné, hrají jiným stylem. Hodně je to i o štěstí. Člověk cítí, když se mu v sérii nedaří střelecky, chcete přispět alespoň jinak, když góly nedáváte. Ubránit třeba nějaká oslabení. Teď je dáváme, díky bohu za to, ale pořád je na prvním místě tým. Když to řeknu blbě, tak když nedám do konce série gól a vyhrajeme, bude mi to jedno.

V posledních dvou zápasech jste dvakrát skóroval. Jak vás znám, prospělo to vašemu sebevědomí. Mám pravdu?

Určitě. Člověk se hned cítí lépe. Když delší dobu čekáte na góly, není to příjemné. O to větší je úleva, když to přijde.

Také jste se prosadil v obou zápasech základní části na ledě Třince. Vybavíte si obě situace?

Úplně přesně. Myslím v desátém kole mi Lešoun (Petr Leška – pozn. aut.) dával před brankoviště a tři minuty před koncem jsem vstřelil vítězný gól. Pamatuji si i druhý, bylo to ve 36. kole po vyhraném buly Lešouna v oslabení.

Také si vzpomínám na loňskou sérii předkola s Třincem, kdy jste vstřelil dva góly a přidal čtyři asistence. Vybavujete si to?

(Směje se.) Také si to moc dobře pamatuju. Asi mi opravdu víc sedí než Vítkovice. Vybavuju si, že jsem jim přitom za první tři sezony ve Zlíně dal moře gólů. Ale opravdu Třinec je můj oblíbenější. Je na zvážení, jestli je to náhoda, ale kdybych měl vybrat tři mančafty, kterým jsem dal nejvíc branek, Třinec by mezi nimi byl.

Ve Vítkovicích také mají robustní obránce, naopak Třinec je proslulý svým ofenzivním hokejem. Mohl by to být také jeden z důvodů?

Určitě. Vítkovice hrály trochu defenzivněji. Jak říkáte, mezi beky jsem tam byl snad nejmenší. (Pousměje se.) Je určitě jednodušší přetlačit obránce, který má o dvacet kilo méně, než který má o deset kilo víc.

Ještě na středečním tréninku byla na vás vidět pochmurná nálada po porážce ve druhém zápase semifinále 2:6, ale dnes už byla mnohem lepší. Všiml jste si?

Ani nevím. Nijak jsem to nevnímal. Proč nyní věšet hlavu? Vždyť je stav 1:1 na zápasy. I loni byl po domácích zápasech předkola stejný stav a jeden zápas jsme v Třinci vyhráli. Nic se neděje. Kdo chce postoupit, musí ještě vyhrát tři zápasy. Je to ještě dlouhá cesta a vůbec není důvod k nějakým špatným náladám.

Takže jedete dvakrát vyhrát a pro finálový mečbol?

Byl by to ideální scénář, ale musíme jít postupně. Nebude to jednoduché. Nejdříve se soustředíme na sobotní zápas, kde chceme uspět.

Poslední zápas jste neudrželi nervy na uzdě…

(Skočí do řeči.) Bylo to špatné. Musíme se zklidnit a dívat se na sebe. Chce to pokračovat v tom, na čem jsme stavěli a vyhrávali ve čtvrtfinále. Nesmíme se nechat rozhodit. Ale zase je to play off, v člověku prostě někdy bouchnou saze. To je zcela normální za takového stavu. Bylo to nervóznější, ale tím to skončilo. Je to zapomenuté, už je zbytečné se o posledním zápase bavit. Nebabral bych se v tom. Prohráli jsme 2:6, což je lepší než prohrát 0:1 gólem pět minut před koncem.

Je pro vás psychicky lepší prohrát tímto způsobem, než ve Vítkovicích ztratit jasné tříbrankové vedení?

Asi ano. Něco na tom bude. Vedete 3:0 a najednou dostanete čtyři góly a ztratíte celý zápas. Tohle je přijatelnější.

Jediným velkým provokatérem je tam snad jen Rákos. Leze vám na nervy?

Ne. S ním nemám osobně špatnou zkušenost. Hraje do těla, je to na hranici. Ale tak hraje v play off každý na nějaké hraně únosnosti pravidel. Je to o level výš než v základní části.

Poslední zápas jste nedohrál kvůli naraženým žebrům. Zdravotně jste nyní již stoprocentně v pořádku?

Ano.

Köhler v číslech

V sezoně 2012/2013: 50 zápasů, 9 gólů, 6 asistencí, 15 bodů, –14 hodnocení na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách, 42 trestných minut

V play off 2013: 8 zápasů, 2 góly, 2 asistence, 4 body, +1 hodnocení na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách, 6 trestných minut

Bilance v zápasech proti Třinci 12/13: 6 zápasů, 4 góly, 11/12: 9 zápasů, 4 góly

Bilance v zápasech proti Vítkovicím 12/13: 10 zápasů, 0 gólů, 11/12: 4 zápasy, 1 gól.