VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Běh s olympijskou pochodní umocnil triumf v Naganu, vzpomíná Ohnutek

ROZHOVOR/ Už je to dvacet let. Ve svých sedmnácti běžel slavnostní štafetu v japonském městě Minowa s olympijskou pochodní, která předcházela zahájení olympijských her 1998 v Naganu. „Strašně to uteklo,“ vzpomínal včera 37letý zlínský rodák David Ohnutek na životní zážitek, který si vysloužil svým gentlemanským chováním a gestem fair-play.

12.2.2018
SDÍLEJ:

Běh s olympijskou pochodní umocnil triumf v Naganu, vzpomíná OhnutekFoto: archiv Davida Ohnutka

Tehdejší kapitán zlínských hokejových juniorů totiž na podzim roku 1997 při důležitém zápase v Havířově vstřelil branku, poté se však sám přiznal, že do puku kopl. „Přišlo mi to normální, sudí mi pak děkoval,“ vykládal tehdy Ohnutek.

Bylo vám tehdy sedmnáct. Docházelo vám, co to znamená a že ne každý podobnou příležitost dostane?

Určitě nedocházelo. V té době, když se člověk dostal letadlem do světa a hned letěl dvacet hodin, určitě si nemohl uvědomit všechny souvislosti, že je to vlastně olympiáda v Japonsku. Navíc ještě, když skončila historickým úspěchem pro Českou republiku. Dochází mi to zpětně a pořád bude.

Jak často si vybavíte nebo vzpomínáte?

Vybavím si to každý den, protože mám doma vystavenou pochodeň. A samozřejmě i nějaké fotky. Člověk to má na očích každý den. Ale že bych seděl a vzpomínal, to zase ne. Vybavuji si to, protože je to i součást interiéru. Mám ji každý den na očích.

Prý jste byli proškolení, ale v japonštině. Věděli jste, co máte dělat?

Bylo to v japonštině, ale to bylo spíš odlehčené. Pro nás bylo úsměvné, že nám dali manuál v jejich jazyce. V podstatě naším úkolem bylo běžet kilometr se zvednutou rukou. To jsme všichni pochopili. Kolik bylo japonských příkazů a dalších instrukcí, to se týkalo doprovodného týmu. Bylo to i znázorněné, věděli jsme, co se po nás chce.

Je pro vás vzpomínka o to významnější, že si Nagano rádi připomínáme vzhledem k triumfu hokejistů?

Určitě, jednoznačně. Jako hokejista v osmnácti letech, který sledoval úspěch famózního českého týmu a hráčů z NHL, kteří tam byli. Bylo to o to silnější.

Ale už jste to sledoval doma od televize, že?

Ano, byli jsme tam týden před zahájením. Navíc jsme tam strávili jen čtyři dny. Všechno ostatní už jsem viděl v televizi.

Byli jste tam tři, ještě Luboš Horčička a Zbyněk Irgl. Bavili jste se na tohle téma někdy později?

Určitě. Vždycky, když se vidíme, vzpomínáme. Tenkrát byla velká nevýhoda, že tehdy nebyly digitální foťáky nebo mobily. Fotky jsou ve velmi malém a omezeném množství. Ty, co jsme nafotili, jsme museli doufat, že vyjdou. Že se fotka neosvětlí a nebudeme mít jen negativ. Dnes se to nedá srovnávat. Jen za cestu bychom telefonem nafotili tisíc fotek. My si tenkrát na benzince v Japonsku koupili foťák na 24 snímků a doufali jsme, že nám z toho něco vyjde.

Gesto fair-play, které jste udělal v Havířově, ve vašem výběru hrálo významnou roli. Bral jste to jako odměnu?

Gesto fair-play bylo až druhořadé. Šlo také o to, jaký jsem měl přístup k hokeji. Když nás vybírali, chtěli i skloubení charakterových lidských vlastností. Roky předtím jsem byl náhradník, ale věřím tomu, že jsem byl týmový hráč. Nikdy jsem si nestěžoval, nic nekritizoval. Bylo to postavené na tom, že se člověk zlepšuje. Tady patří velký dík pánům a tehdejším trenérům Zdeňku Venerovi a Stanislavu Přikrylovi. Že jsem byl později kapitánem týmu, byl až další krok. Že jsem přiznal gól nohou, dobře, ale oni ocenili celkový charakter, přístup k tréninkům a zápasům, fungování se spoluhráči i protihráči.

Jaká tehdy ve městě Minowa vládla atmosféra?

Matně si pamatuji, že při samotném běhu bylo spousta lidí okolo tratě. Byli velmi pyšní, že jejich městem probíhá olympijský oheň. Zážitek byl ale tak euforický, že si člověk nedokázal uvědomovat souvislosti. Byl v určité ráži. Třeba samotný běh mám rozmazaný, ten si vůbec nepamatuju.

Rozumím, jeden kilometr, který jste tehdy běželi, je pro vás hokejisty poměrně krátký…

Jasně, tam ale nešlo o to, jak rychle to člověk uběhne. Jde o symbolické gesto nést olympijský oheň. Kdyby člověk neměl sílu běžet, mohl klidně i jít.

Tehdy jste navštívili i nějaké památky, horu Fuji i ledové jeskyně. Co na vás udělalo největší dojem?

Asi posvátná hora Fuji, o které jsem četl, že Japonci dřív věřili, že by na ni místní člověk měl alespoň jedenkrát za život vyjít a zažít na ní východ slunce. Je to posvátný symbol. Mají ho na všech obrazech a prospektech a dokumentech o Japonsku. Je to nádherný přírodní úkaz. Na mě však udělalo největší technický dojem, když jsem viděl vlaky šinkanzeny.

Jste učitelem angličtiny a trenérem Šumperku. Vyptávají se vás na to žáci?

Ani ne, protože si myslím, že to ani nevědí. Když je ale někdo zvídavý a vyhledá si na internetu moje jméno, zjistí si, že jsem běžel s pochodní, je samozřejmě překvapený. Ale na počkání to nikde neříkám. Spoustu lidí to samozřejmě ani netuší. Až když někdo vidí pochodeň a fotky, začne být překvapený, co to je.

Horčička má pochodeň zahrabanou

Minulostí a vzpomínkami nežije.V současnosti brankáři prvoligových hokejistů Vsetína Luboši Horčičkovi zůstala z předolympijské štafety s pochodní z roku 1998 jediná památka. Dvouapůlkilová pochodeň.

„Mám ji doma, ale je někde zahrabaná. V té době jsem byl mladé ucho, teď bych ji ocenil víc. Člověk to docení až s odstupem času. Jsou to vzpomínky, ale já jimi nežiju,“ tvrdí dnes Horčička, jenž tehdy do Japonska odcestoval jako juniorský brankář Kladna, jehož nominovali tehdejší trenéři.

„Vybírali si hráče, kteří by si to zasloužili za nějaká gesta fair-play,“ dodal bývalý gólman Zlína s tím, že o jaké gesto konkrétně šlo, si už nepamatuje. 

Škoda že jsem si toho nevážil víc, vzpomíná Irgl

Ještě než se před dvaceti lety začal psát příběh zlatých hochů z Nagana, trojice hokejových juniorů se v Japonsku zúčastnila štafetového běhu s olympijskou pochodní. Mezi vybranými byl i sedmnáctiletý mladíček Zbyněk Irgl.

„Když jsme pak viděli, jak to v Naganu dopadlo, vtipkovali jsme, že jsme to celé odstartovali my,“ usmívá se současná opora HC Olomouc.

Tehdy sedmnáctiletý talent z Vítkovic byl vybrán společně s Davidem Ohnutkem a Lubošem Horčičkou, aby odletěl do Japonska slavnostně nést olympijskou pochodeň.

„V klubech proběhl výběr mezi juniorskými hráči, kteří udělali nějaký skutek fair-play nebo někde pomohli a trenér vybral mě. Prošel jsem pak dalším výběrovým řízením a jeli jsme do Japonska,“ popisuje Irgl, jak se do dějiště zimních olympijských her v roce 1998 dostal.

Z několikadenního pobytu v Japonsku se Irglovi po dvaceti letech nejvíce vybaví právě štafetový běh s olympijskou pochodní.

„Byla docela těžká. Když člověk běžel a měl pochodeň držet nahoře, tak z toho docela bolelo rameno,“ zavzpomínal s úsměvem.

„Ostatní dny nám ukazovali okolí. Nebyli jsme přímo v Naganu, ale byli jsme nějakých dvacet kilometrů od olympijského města,“ líčil Irgl.

Když se však na svůj neobvyklý výlet podívá zpětně, zalituje, že olympijskou atmosféru v zemi vycházejícího slunce nenasál o trochu víc.

„Byl jsem tehdy ještě mladý. Když to beru zpětně, tak bych si toho vážil víc. Člověk byl ale ještě mladý a hloupý, takže jsem to na jednu stranu bral jako super věc, ale ještě jsem neuměl tolik ocenit, co to je za událost,“ dívá se na věc s odstupem.

Když se trojice juniorů vrátila z Japonska domů, mohla s očekáváním začít sledovat cestu českých hokejistů za zlatým snem.

„Pro celý národ to bylo něco neuvěřitelného. Jsem zvědavý, jestli se nám to ještě někdy podaří zopakovat,“ zauvažoval Irgl a prozradil, že si historický úspěch českého hokejového týmu taky trochu přisvojoval.

„Česká vlastnost je taková, že člověk si přisuzuje všechno. Pak jsme říkali, že jsme to celé odstartovali my,“ zasmál se Irgl.

Autor: Daniel Ostrčilík, Miroslav Mazal

12.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 14 500 Kč

Úředníci ve skladech Referent/ka zpracování objednávek.. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14500 kč, mzda max. 17400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Referent zpracování objednávek přijímá a zpracovává objednávky zákazníků, eviduje dodací listy a podklady pro fakturaci. , Ranní a odpolední směny.. Pracoviště: Penam, a. s. - prštné, Jateční, č.p. 525, 760 01 Zlín 1. Informace: Romana Bartošová, +420 577 007 663.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 18 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Recepční. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Do týmu recepce hotelu Baltaci Atrium ve Zlíně přijmeme kolegyni/kolegu na pozici "recepční". Náplň práce: komunikace s hosty a ostatními středisky hotelu, e-mailová korespondence, vyřizování telefonátů, přijímání rezervací, řešení problémů, starost o chod wellness centra , Pracovní doba: 7:00 - 15:30 hod., 15:30 - 24:00 hod., víkendové směny 7:00 - 19:00 hod., 19:00 - 7:00 hod., Požadavky: příjemné vystupování, upravený vzhled, aktivní přístup k práci, znalost AJ na komunikativní úrovni, další jazyky výhodou, očekáváme ochotu učit se novým věcem, dále se vzdělávat a pozitivní vztah k oboru hotelnictví, zkušenosti v oboru výhodou. Výhody: práci v atraktivním moderním prostředí a mladém kolektivu. Pravidelné jazykové kurzy zdarma. Možnost osobního a profesního růstu, systém firemních benefitů.. Pracoviště: Baltaci atrium s.r.o., Lešetín II, č.p. 651, 760 01 Zlín 1. Informace: Eliška Krajčová, .

Služby - Služby Ostatní služby 8 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti úklidu Asistent pro provoz Zlín. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme vhodného kandidáta/kandidátku na pracovní pozici "Asistent/ka manažera provozu" pro provoz Zlín., Náplň práce: vedení kolektivu úklidových pracovníků na zakázce, kontrolní činnost na zakázce (spotřeba materiálu, dodržování BOZP a PO), pomocné administrativní práce pro manažera provozu, přijímání a aktivní vyhledávání nových úklidových pracovníků, organizace a plánování zástupů na zakázkách, zástup za manažera provozu i za úklidové pracovníky v době dovolených, nemocenských apod., Pružná pracovní doba: 20 hodin týdně., Pracovní smlouva na 1 rok s možností navýšení úvazku případně prodloužení na dobu neurčitou., Pracovní místo vyhrazené pro OZP/OZZ., Požadujeme: čistý trestní rejstřík, spolehlivost, komunikativnost, schopnost pracovat samostatně, řidičský průkaz skupiny B, Výhody: zázemí stabilní celorepublikové společnosti, odpovídající finanční a prémiové ohodnocení, stravenky. Pracoviště: Cora plus, s. r. o. - zlín - u zs, U Zimního stadionu, č.p. 4286, 760 01 Zlín 1. Informace: Zdeňka Jánská, +420 775 737 015.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 18 500 Kč

Číšníci a servírky. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme: , vyučení v oboru, nebo praxe v oboru výhodou, profesionální přístup, samostatnost, komunikativnost, ochotu pracovat ve směnném provozu, přijmeme i šikovného absolventa, Nabízíme náborový příspěvek ve výši 3 000-10 000,- Kč!, , Benefity: , Pracovní doba 37,5 hod/týdně, 25 dnů dovolené, zaměstnanecké stravování přátelský kolektiv a moderní pracovní prostředí, pracovní oděv, který i pereme, zvýhodněné výměnné rekreace do Jáchymova, Františkových Lázní, Piešťan a Jeseníku, levný tarif u mobilního operátora, možnost zaměstnaneckého ubytování za nízké ceny, příležitost aktivně se podílet na banketech, recepcích nebo podobných kulinářských akcích špičkové úrovně, účast na gastro seminářích pod vedením odborníků. Pracoviště: Lázně luhačovice, a. s. - alexandria, Masarykova, č.p. 567, 763 26 Luhačovice. Informace: Magdalena Kratochvílová, +420 577 682 213.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Zlína (ve žlutých dresech) zakončili letošní sezonu domácím duelem s Libercem
12

Povedená rozlučka. Ševci zakončili sezonu výhrou nad Libercem

58. ZLÍN FILM FESTIVAL 2018 - Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež. Slavnostní zahájení. Jan Čenský a Dana Morávková
88

Tyto dny patří dětem. Zlín ožil 58. ročníkem Zlín Film Festivalu

Aňa Geislerová pro Deník: Buďte podivní, buďte podivuhodní

ROZHOVOR/ Hrála v mnoha filmech, českých i zahraničních, dokonce i s krasavcem Antoniem Banderasem. Je českou módní ikonou a její deníková kniha P. S. byla okamžitě rozprodána. Úspěch ji jednoduše miluje. Letos je předsedkyní hlavní poroty mezinárodního Zlín Film Festivalu.

Ševci zakončí sezonu proti Liberci. Ekpai si na bývalý klub věří

Možná to bude jeho poslední zápas v dresu Fastavu. Rozlučka nejen se sezonou, ale i se Zlínem. Mladý nigerijský křídelník Ubong Ekpai má totiž namířeno do Plzně. Nejproduktivnější hráč ševců se přestupu k mistrovi nebrání, moravské angažmá by chtěl zakončit výhrou.

V Tescu můžete hlasovat i pro Fair Play

Setkání netradičních sportů a umění v jednom čase a na jednom místě. To je smysl celodenního festivalu Fair Play, jehož osmý ročník se bude konat v sobotu 23. června v areálu Activity parku Všemina.

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 24. až 25. května 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT