Ve spolupráci se svým reklamním partnerem firmou iTouch (od 14. února pro ČR a SR nově iStores – pozn. red.), totiž poprvé vyzkoušeli v akci dva nové senzory pro aplikace Apple, které mají do budoucna pomoci právě hokejovému odvětví k lepší trénovanosti a bezpečnosti.

„Přestože se na vývoji senzorů podílí i v Kanadě, do NHL hráči s těmito senzory nesmějí nastoupit. Za mořem se testují pouze v přípravě, stejně jako v Rusku. Nedávno získaná data premiérově z ostrých zápasů Zlína jsou tak pro nás velmi cenná," pochvaloval si Jan Kučeřík, jednatel a spolumajitel iTouch Apple Premium Reseller, která sídlí ve Zlíně.

Zdroj: Youtube

Firma Apple momentálně s vývojáři senzorů tři čtvrtě roku pracují na čipech a na aplikaci pro své mobilní telefony a tablety, které mají pomoci speciálně hráčům a funkcionářům v ledním hokeji. V plánu mají dostat do prodeje tři senzory o průměrné váze okolo deseti gramů.

„Dva ze tří – pro rychlost střely a sílu otřesu – jsou již v závěrečné fázi. Třetí, který bude monitorovat pohyb a bruslení, je stále ve vývoji. Ale od něj si hodně slibujeme," potvrdil Kučeřík, podle něhož budou senzory cenově dostupné i pro veřejnost.

„Kalkulace ještě není dokončena, ale jeho cena by se měla pohybovat v řádech tisíců korun, snad okolo tří. Verze pro neprofesionály a mládež by přitom měla přijít do prodeje v nejbližších dnech. Na těch pro extraligu, kde je potřeba nastavit jinou citlivost, ještě dál pracujeme," potvrdil.

Zejména senzor pro otřes by se měl v hokejových kruzích stát největším hitem. Připevněn na helmě (snímá přetížení při nárazu) totiž ihned dokáže rozpoznat případné nebezpečí otřesu mozku.

„Například loni v NHL bylo diagnostikováno 559 otřesů mozku, z toho 529 pozdě a větší polovina hráčů pak nemohla hrát více než deset dnů. S naší aplikací toto nebezpečí odhalíme téměř okamžitě," pochlubil se Kučeřík.

Novinku si pochopitelně pochvaluje i PSG Zlín, který má tu čest být první, kdo si novou technologii osahá. Že by ale získaná data dále zveřejňoval, neplánuje.

„Tím bychom pomohli soupeřům," směje se sportovní manažer zlínského klubu Jiří Šolc. Sám ale novou aplikaci vítá a již v kombinaci se třemi pro oddíl zapůjčenými senzory (do hokejky a na helmu) využívá i při práci s mládeží.

„V uplynulých třech extraligových duelech je vyzkoušeli i hráči našeho áčka. Ten na otřes měli na helmě přichycený nedávno zraněný obránce Zámorský, Okál a Čajánek. Síla a rychlost střely měřeny senzorem v hokejce (v jejím horním konci – pozn. red.) byly u Marušáka, Lešky a Kubiše. Nejrychlejší střelu přitom měl Jirka Marušák – téměř 142 kilometrů v hodině. Přitom světový rekord drží Zdeno Chára se 169 kilometry," upřesnil Šolc.

Ten si stejně jako hlavní kouč Rostislav Vlach pochvaloval možnost videorozborů nahraných zápasů a tréninků. Podobně jako vidíme v televizním studiu s elektronickou tužkou.

„Tyto technologie nám bezpochyby pomohou v přípravě k našemu dalšímu zlepšení. Budeme mít z utkání k dispozici jedinečná data, ale ta samotná nám zápas nevyhrají. I proto osobně budu tyto technologie využívat především na trénincích a zejména v letní přípravě. Během zápasu ale budu osobně před iPadem dál upřednostňovat klasickou tabulku s fixem a hadříkem," dodal s úsměvem Vlach, jinak velký zastánce nových technologií.

Zajímavosti

Vloni bylo v NHL diagnostikováno 559 otřesů mozků, z toho 529 pozdě. Větší polovina hráčů pak nemohla hrát více než deset dnů.

Nejrychlejší střelu změřili v NHL slovenskému obránci Zdenu Chárovi, který vyslal kotouč rychlostí 169 kilometrů v hodině.

Ze Zlína dosud nejtvrdší ránu vyslal Jiří Marušák, jemuž bylo při testech změřeno 142 kilometrů za hodinu. Včera ho však zřejmě trumfnul Patrik Urbanec, jemuž se na displeji ukázalo ještě o kilometr v hodině více.

Trenér zlínských hokejistů Rostislav Vlach: Tablet? Tabule s fixem je nejlepší

/ROZHOVOR/ Popadne černý fix s tabulí, kde hráčům vysvětluje konkrétní herní situaci, signál nebo cvičení. Jedná se o nenahraditelnou pomůcku všech trenérů. Kouč zlínských hokejistů Rostislav Vlach (na snímku) má však nově možnost kreslit i pomocí tabletu ve formě elektronické tužky.

„Jedna z možností to je. Některá mužstva v NHL už to dokonce používají. Ale můj názor je ten, že klasický fix s tabulí je nejrychlejší a nejefektivnější, aby hráč poznal, co má dělat," myslí si Vlach, jehož tým dnes od 17 hodin odehraje před třítýdenní olympijskou přestávkou dohrávku na ledě Vítkovic.

V jakém stavu je momentálně využívání moderních technologií pro Zlín?

Projekt je v začátcích. Myslíme si, že vzhledem k tomu, že se získané údaje učíme vyhodnocovat. Do budoucna to ale bude přínos k přípravě tréninku střelby. Obecně neznamená, že nejprudší střela je i nejpřesnější. Klíčové to bude u mládeže, kde se to kluci ještě učí. Mělo by jim to pomoct, aby jejich střela byla co nejlepší a nejefektivnější.

Stáhl byste ze hry třeba Petra Čajánka, kdyby vám nová technologie odhalila nebezpečí otřesu mozku?

Rozhodně. Zdraví je na prvním místě. I proto bych si přál, aby tyto otřesové senzory měli hráči již od začátku sezony. Jejich bezpečnost je na prvním místě.

Setkal jste se s něčím podobným?

Nedávno při své návštěvě Montrealu mluvil Martin Hamrlík s trenérem Canadiens na téma nových technologií. I oni již podobné aplikace využívají, ovšem jen v přípravě. 

Zlínský hokejový obránce Patrik Urbanec tvrdí:

Puk vypálím rychlostí 143 kilometrů v hodině

/ROZHOVOR/ Odmala si chtěl vyzkoušet, jak tvrdě dokáže vystřelit. Až včera si mladý zadák Patrik Urbanec přání splnil. Nápřah, prásk do puku a uháněl k mantinelu omrknout velký tablet, na kterém se mu okamžitě údaj zobrazil.

„Teď naposledy mi to změřilo 143 kilometrů v hodině, ale nevím, jak moc je to přesné," hlásil Urbanec.

Budete dál sám od sebe sledovat údaje a třeba se s kluky předhánět v tvrdosti střelby?

Jasně. Odmala mě zajímalo, jak mám tvrdou střelu. Kluci v mládežnických kategoriích říkali, že ji mám. Vloni jsem byl na All Star Game v in-line hokeji, kam jsem jel jen kvůli tomu, aby mi změřili rychlost střely. Nakonec tam ale toto zařízení nebylo. (Směje se.) Hned jak se naskytla příležitost, říkal jsem si, že to půjdu zkusit, abych orientačně věděl.

Snímač máte zabudovaný v rukojeti hokejky. Je těžší?

Asi zanedbatelně ano, ale při střelbě to ani nepociťuji. Senzor je umístěný v rukojeti. Držím ji nahoře a potřebuji, aby byla lehčí především dole, abych mohl rychleji pracovat s pukem. Jestli je nahoře o pár gramů těžší, to nerozhoduje. Občas to zabrní, když špatně zpracuji puk. Ale není to tak hrozné.

Senzory nosíte také na helmě. Nebojíte se, že je ztratíte?

Vím, že během zápasu to včera Čajdovi (Petr Čajánek – pozn. aut.) spadlo. Zřejmě se to uvolnilo. Když do toho seknete hokejkou, člověk to neovlivní. Zdá se, že je to přilepené dobře. Myslím, že i kdyby helma spadla na hřbet, zařízení se nerozbije. Kolikrát se stane, že bojujete se skloněnou hlavou a protihráč vás narazí. Už je to konstruované tak, aby to náraz vydrželo.

Setkal jste se s něčím podobným už dřív?

Ne, je to premiéra. Měli jsme sporttestery, které vám měří tep. Ani jsem o něčem podobném neslyšel. Dostal jsem ještě hodinky, ve kterých je rovněž zabudovaná aplikace. Ale o tom příliš mluvit nemůžu.

Nebudete nyní trochu nervózní, že budete pod dohledem technologií?

Jako že třeba si trenér vyjede statistiku, že na tréninku střílím tvrdě a v zápase na to kašlu? Ani ne. Nebývám před zápasem nervózní a tohle to také neovlivní. Není to významná změna. Spíš získáme informace a jsou to i zajímavosti. A díky tomu se můžeme zlepšovat. Čerpat z toho budou především trenéři. Jinak ani nevnímáte, že něco na sobě nebo v hokejce máte.