Dvěma góly se blýskl i reprezentační bek Zámorský. Po vyrovnaném úvodu si berani emotivní bitvu bez potíží pohlídali a sedm kol před koncem základní části mají jistou účast v play off, minimálně v předkole. Do pozice extraligového lídra se ale kvůli výhře Plzně zatím nedostali. Další pokus budou mít již zítra v Chomutově.

PSG ZLÍN – LIBEREC 6:3 (2:2, 1:1, 3:0)

Tryskat emoce začaly poprvé 78 vteřin před koncem první třetiny za stavu 1:2. Útočník Balaštík narazil za brankou obránce Dernera. „Balaštík měl dostat dvě minuty, Derner ani nedohrál a je zraněný. Vždyť ani nebyl v držení kotouče," zlobil se asistent libereckého trenéra Milan Černý. „Hráč se ale otevřel a nehrál. Celou situaci jsem přesně neviděl, ale hráč musí počítat, že dostane ránu. Musím se podívat na video, ale od Balaže to rozhodně nebyl brutální zákrok," argumentoval asistent zlínského trenéra Juraj Jurík.

Liberečtí byli jiného názoru, a proto přišla drsná odplata. Neférově se na něj vrhli u liberecké střídačky jako nepříčetní Nedvěd s Dudou, kteří do něj začali bezhlavě bušit. „Naše reakce a řešení však nebylo správné," věděl Černý.

Svého parťáka přijel dokonce chránit i Petr Leška, z liberecké strany se přidal Štich. Leška chytil raubíře Dudu do kravaty. Když se vymanil ze sevření, nebýt obránce Zámorského a rozhodčích, zřejmě by nezůstalo jen u pokřikování. „Záleželo na rozhodčím, jak celou vyhrocenou situaci posoudí," hodnotil Jurík.

Přitom v úvodu právě liberečtí rebelové zaveleli k bodům. Nedvěd ukázal i své hokejové kvality a ve 13. vteřině první střelou v zápase otevřel skóre. Když o dvě minuty později byl na konci vydařené kombinace Balaštík, bylo o dramatickou zápletku postaráno.

Tygři rozhodně nepřipomínali odevzdaná koťata a v 7. minutě poslal Liberec do vedení přesilovkovou tečí Filipi. Berany bez nemocných vůdců Čajánka s Hamrlíkem pak zachránil Luboš Horčička, který bravurně zneškodnil trestné střílení Bulíře. Na druhé straně Schwarz zlikvidoval šance Köhlera a Ondráčka, při Linhartově pokusu mu pomohla tyč. „Hrál se hurá hokej. Nepředváděli jsme, co jsme chtěli. Bylo to od nás bezelstné, pod vlivem, že se nám daří, a proto jsme nebyli tolik důslední," všiml si Jurík.

Po šarvátce a desetiminutovém debatování a udílení trestů přišly minuty slávy nadaného zlínského beka Petra Zámorského. Nejprve ještě v první části po čtrnácti vteřinách využil dvojnásobnou přesilovku svou typickou ranou od modré čáry – 2:2. Ve 22. minutě pak opět přesnou ranou otočil výsledek ve prospěch beranů – 3:2. „Šarvátka nám pomohla," věděl Jurík.

Berani se mohli ve vedení dokonce utrhnout, ale své šance Melenovský, Ondráček ani Kubiš neproměnili. A tak přišel ve 39. minutě trest v podobě vyrovnání Pospíšila. „Měli jsme zápas dobře rozehraný, za stavu 3:3 jsme sahali po bodech. Dnes nás popravila zbytečná vyloučení," věděl Černý.

Leškova formace však byla včera k neudržení, především pak její snajpr Balaštík. Ten dvěma trefami z dorážek rozhodl třaskavou bitvu. Razítko na tři body pak přidal Leška. „Za stavu 3:3 byl zápas stále otevřený. Zlomili jsme jej až čtvrtým gólem. Za výhru jsme rádi," liboval si Jurík, jehož tým uspěl již potřetí v řadě. Liberec však berani porazili poprvé v sezoně.

Branky a nahrávky: 3. Balaštík (Leška, O. Veselý), 19. Zámorský (Holík), 22. Zámorský (Holík, Honejsek), 49. Balaštík (Köhler, Linhart), 54. Balaštík (Köhler, Leška), 57. Leška (O. Veselý, Horák) – 1. P. Nedvěd (Duda), 7. Filippi (Čakajík, T. Pospíšil), 39. T. Pospíšil (Bulík). Rozhodčí: Blecha, Husička – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:10, navíc Štich 5 min. a do konce utkání, Duda (oba Liberec) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 4673.

PSG Zlín: Horčička – Řezníček, Linhart, Zámorský, Urbanec, Tesařík, Horák – Balaštík, Leška, Köhler – Okál, Honejsek, O. Veselý – Kubiš, Holík, F. Čech – Ondráček, Melenovský. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Liberec: Schwarz – Čakajík, Derner, Výtisk, Vitásek, Štich, Jánošík, Šimek – Duda, P. Nedvěd, Dušek – T. Pospíšil, Bulík, Víšek – Vantuch, T. Urban, Galamboš – Bulíř, Filippi, Kica – Jonák. Trenéři: Hynek, M. Černý a Kapoun.

Kanonýr se za bitku nemstil

Zlín – Bušili do něj hlava nehlava. Kanonýr extraligových hokejistů Zlína Jaroslav Balaštík se stačil pouze krýt. Liberečtí útočníci Petr Nedvěd, Radek Duda i obránce David Štich si z něj udělali boxovací pytel. Ten se jim pak pomstil hokejovým způsobem a hattrickem přispěl k výhře Zlína 6:3.

„Jako pomstu to ale neberu," tvrdil Balaštík.

Proč tolik povyku a emocí? Balaštík za brankou srazil libereckého obránce Lukáše Dernera, který duel nedohrál. Podle oficiálního zápisu odstoupil pro otřes mozku. „Puk byl v rohu a jel pro něj Derner. Odehrál ho a já jsem ho dohrál. Podle mě to byl čistý zákrok. Reakce Liberce byla neadekvátní zákroku," popsal celou situaci Balaštík.

„Seběhlo se to strašně rychle. Najednou na mě najeli dva hráči v bílém. Ani jsem nevěděl, co se děje nade mnou. Jen jsem se kryl. Bylo to dva na jednoho. Ale žádný šrám nemám. Dobře jsem se vykryl," smál se již po zápase hlavou zlínský střelec.

Duda pak připomínal rozzuřeného býka, sápal se i po Leškovi. „Ani jsem si toho nevšiml. On tak hraje celou dobu. Třeba v něm přetrvává nějaká averze z loňského play off," uvažoval.

Ten se včera rozparádil a překonal svou vytouženou hranici dvaceti branek. „Dvacet gólů je pro mě měřítko. Jsem rád, že se to podařilo. Když dám jakoukoliv branku navíc, budu rád," liboval si Balaštík, který má po včerejšku na kontě 22 gólů.

Byly to jeho typické trefy. Jak jinak po souhrách jeho parťáků Lešky s Köhlerem. Jemu stačilo stát před brankou. „Před prvním gólem to dobře sehráli Ondra Veselý s Petrem Leškou. Mně stačilo stát před brankou. Druhému předcházela střela od Linharta, Béďa Köhler stál před brankou a já to dorazil. Před třetím šel Béďa skvěle do brány a důrazem jsem to tam dostal. Jsem za to rád," pochvaloval si zlínský kanonýr, který poslední hattrick nasázel vloni v baráži v dresu Mladé Boleslavi.