Zarostlou tvář schoval za celoobličejový kryt a šel na věc. Vůbec poprvé v sezoně.

Původní odhady návratu na led útočníka hokejistů PSG Berani Zlín Zdeňka Okála po silném otřesu mozku přitom byly někdy v prosinci.

Jenže už do sváteční bitvy v Třinci, která připomínala sto let od založení Československa, vytáhli zlínští trenéři proti Bukartsovi a spol. nečekaný žolík. Okál po týdnu tréninkové zátěži na ledě naskočil ve třetí formaci vedle Fryšary a Kuldy.

Nakonec na ledě strávil devět minut a devět vteřin a na Hrubce vyslal jednu střelu. A pomohl k výhře 2:1 v nájezdech!

Dějiny nedělní bitvy tradičních rivalů však psali jiní borci. Berani totiž excelovali v dovednostní soutěži, jak samostatné nájezdy kdysi nazval nejlepší hokejista historie Wayne Gretzky.

„Třinec dva nájezdy dal, což někdy na výhru stačí. Ale my jsme dnes předvedli excelentní výkon. Šimon (Hrubec – pozn. aut.) i Sedlo (Sedláček) chytali celý zápas výborně. V nájezdech jim to nevyšlo. Měli jsme dnes štěstí,“ přiznal do kamery České televize jeden ze čtyř úspěšných exekutorů Antonín Honejsek.

Společně s ním totiž své pokusy proměnil i Kubiš, Šlahař i autor nakonec vítězné trefy Kulda, který vyhnal Hrubce na střídačku.

„První nájezd? Všichni viděli, že mu to sjelo,“ reagoval Hrubec na pokus Kubiše mezi betony. „Další dva udělali pěkně. Proměnili čtyři nájezdy ze čtyř, nevím, co k tomu říct,“ krčil rameny Hrubec, který po třetím zásahu odjel na střídačku.

Jenže náhradníka Danečka překonal i čtvrtý exekutor Šlahař a Zlín slavil i druhou výhru proti Třinci v sezoně.

„Je to fráze, ale nájezdy jsou loterie. V Brně jsme nedali ani jeden z pěti, teď si to kluci vynahradili,“ pochvaloval si gólman Zlína Jakub Sedláček, který inkasoval dva ze čtyř pokusů od Polanského a lotyšského kamaráda v dresu Ocelářů Robertse Bukartse.

Ten se totiž jinak bodově neprosadil ani ve druhém zápase proti svému bývalému klubu. Lotyšský snajpr přitom strávil na ledě 27 minut, na Sedláčka vyslal čtyři střely, jenže zlínský gólman za svá záda pustil pouze kotouč po akci Wereka z 48. minuty. Pochytal 30 střel včetně trestného střílení Martina Růžičky.

Do vedení šel Zlín po čistém průstřelu obránce Řezníčka v 6. minutě. V dalším průběhu se Hrubec vyznamenal, když parádním semaforem třeba zneškodnil tutovku Poletína nebo dorážky Hermana. Jenže víc za svá záda pustil až loterijní hře nazvané samostatné nájezdy.

„Třinec nás zatlačil, a přestože jsme hráli slušně, musíme poděkovat brankáři Sedláčkovi, který nás několikrát podržel. Měli jsme i štěstí, ale také na naší straně stála bojovnost, nasazení a odhodlání uspět. Všichni makali na maximum a pro nás jsou to velmi cenné a vydřené body,“ uznal zlínský trenér Robert Svoboda, který se stále musel obejít bez zraněného kapitána Žižky a Čachotského.

Zato v Třinci z bodu převládalo zklamání. „Inkasovaný gól byl pro nás problém. Zahájili jsme tlakem, ale brzy jsme prohrávali a to umožnilo Zlínu hrát jeho klasickou hru. Zavřel to a my bušili na jeho bránu. Bohužel jsme si vybušili jen bod, z toho jsme zklamaní. Jinak ale hráči odvedli maximum,“ poznamenal po utkání trenér Třince Václav Varaďa.

Už v úterý Berany čeká od 17.20 hodin před svými fanoušky zápas proti Litvínovu.

OCELÁŘI TŘINEC - PSG BERANI ZLÍN 1:2 (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 48. Werek (D. Musil, Galvinš) – 6. Řezníček (Poletín, P. Sedláček), rozh. náj. E. Kulda. Rozhodčí: Hradil, Obadal – Hanzlík, Rampír.
Oceláři Třinec: Hrubec (L. Daneček) – Gernát, Adámek, D. Musil, Galvinš, M. Doudera, Roth – Roberts Bukarts, Marcinko (A), Martin Růžička – Adamský, Polanský, Svačina – Dravecký, Werek, Hrňa – Chmielewski, M. Kovařčík, Cienciala – O. Kovařčík.
PSG Berani Zlín: J. Sedláček (Štůrala) – Freibergs, Ferenc, Gazda, Řezníček, Valenta, Nosek, Zbořil – Kubiš, Fořt, J. Ondráček – Herman, Honejsek, Šlahař – E. Kulda, Fryšara, Okál – Poletín, P. Sedláček, Popelka.