„Jsem spokojený. Na začátku extraligy bychom takový výsledek brali. Jedna soutěž ale skončila a začne druhá, přičemž v ní se budeme snažit úhrát o co nejlepší výsledek,“ vzkazuje Venera.

Jestliže chce prolomit po dlouhých šesti letech zakletá čtvrtfinálová vrata do přímého boje o medaile, musí nejprve skolit těžkého protivníka – obhájce mistrovského titulu z Pardubic. „Bude vyloženě záležet na momentální formě a zdravotním stavu hráčů. Každý soupeř je těžký, proto jsme si ani nevybírali a nespekulovali, kdo by nám víc, nebo míň vyhovoval,“ tvrdí zkušený stratég. „Většina hráčů soupeře si play off vyzkoušela, takže získali bohaté zkušenosti z důležitých zápasů. Takže to bude těžká série,“ ví Zdeněk Venera.

Berani si vybojovali výhodu začínat sérii před vlastními fanoušky. Jenže paradoxně zrovna proti nejlepšímu lupiči bodů z ledu soupeře v sezoně. Právě s Východočechy doma dvakrát prohráli, ovšem z Pardubic dovezli dvě výhry. „Právě proto to pro nás nemusí být až takovou výhodou. Ale věřím, že to byla jen shoda okolností, bilance se otočí a v play off bude výhodou a fanoušci nám pomohou,“ věří Venera.

Recept na Pardubice?

Čtvrtfinálový protivník však nemá svou loňskou zbraň – legendárního brankáře Dominika Haška. Ve Zlíně to však za výhodu nepovažují, protože Pardubice opět disponují vyrovnanou gólmanskou dvojicí Martin Růžička – Adam Svoboda. „Růžička také chytá výborně a hlavně mají kádr vyvážený. Je tam kvalita ve všech pětkách. Vloni to vyloženě nestálo jen na Haškovi,“ myslí si Venera.

Vymyslet účinný recept, jak vyzrát na silného protivníka, je podle něj složité. „Poznatky ze sezony máme. Týmy se ale dokonale navzájem znají, takže vymyslet něco převratného, čím by se daly překvapit, se nedá. Podstatné je si odpočinout fyzicky, psychicky ibýt zdravotně v pohodě,“ je přesvědčen hlavní kouč PSG, který bude své svěřence připravovat i u videorozborů.

„Z běžných zápasů se z nich chceme poučit, takže sestříháváme hlavně gólové situace. V play off je to ale důslednější. Musíme se věnovat rozehrávce, napadání, přesilovkám, oslabení,“ vyjmenoval Zdeněk Venera stěžejní body porad. „Chceme se na ně dokonale připravit. Určitě ale nebude prostor na kondiční trénink. Musíme vyladit svou formu,“ uvádí Venera s tím, že celá příprava na vrchol sezony vypukne po dvou dnech volna ve středu.

Poslední dva zápasy s Pardubicemi a Plzní odchytal Jakub Sedláček, ovšem pro play off se všeobecně předpokládá, že jako jednička začne Tomáš Duba. „Nějakou představu máme, ale oficiálně to klukům sdělíme až v den zápasu,“ nepřekvapil tradiční odpovědí zlínský lodivod.

Vousáči na ledě

S koncem základní části se již v kabině opět začalo mluvit o odkládání žiletek. Někteří tak učinili již nyní, ostatní se připojí až ve středu. „Pomalu všichni začínáme měnit tváře. Někteří hráči na vousy budou ale čekat dlouho, takže musíme v play off vydržet, aby jim stihlo něco narůst,“ pousmál se Venera, který si v posledních letech nechával tradičně narůst populárního bíbra. „Zatím jsem neměl čas nad tím přemýšlet. Uvidíme,“ nevyloučil změnu na klasický plnovous.

DANIEL OSTRČILÍK

MARTIN BŘENEK