„Každý si vylosoval jméno, které jiný nevěděl. Všichni koupili nějakou drobnost, případně něco legračního. Dali jsme si všechny dárky pod stromeček a pak je rozbalovali,“ zavzpomínal na loňské svátky hlavní kouč Rostislav Vlach, který před rokem jako asistent pomáhal trenérovi Zdeňku Venerovi.

„Minulý rok jsem třeba dostal plzeňské pivo,“ pousmál se Vlach nad „dárkem“, jenž mu jako pivaři udělal velkou radost.

„Byly tam zajímavé dárky jako růžové tkaničky, ptačí klec, někdo také dostal maketu dětského samopalu. Nápadů bylo strašně moc,“ vybavuje si se smíchem Rostislav Vlach. „Mladí kluci dokonce zpívali na úvod i nějakou koledu. Je to dobré uvolnění,“ pochvaluje si předvánoční atmosféru Vlach.

Po dlouhých šesti letech si ji doma vychutná i zlínský kapitán Petr Čajánek. V ruských a amerických klubech se rozbalování dárků zřejmě příliš nenosí. „Já si toho už moc nevybavím. Ale třeba jako malý kluk jsem dostal hokejové rukavice nebo přilbu, tak to byl pro mě svátek. V současnosti jsou již běžné, ale tehdy to tak nebylo,“ vzpomíná Čajánek.

Vlach vyrazil na nákupy o uplynulém víkendu. Ale snad stejně jako každý muž by se jim spíš raději vyhnul. „Nakupuji opravdu nerad, navíc když je všude tolik lidí. Rozhodně to není můj koníček,“ přiznal zlínský trenér. „Na Vánoce se ale těším. U nás mají tradici a těší se na ně celá rodina. Vadí mi jen ten shon,“ vysvětlil Vlach.

Navodit atmosféru českých Vánoc se během svého působení v NHL v týmu St. Louis Blues snažil i Čajánek. „Měl jsem štěstí, že jsem vždy potkal v týmu českého spoluhráče. V Americe jsme si někde sedli s rodinami a mohli jsme uspořádat štědrovečerní večeři. V Rusku mají Vánoce jindy, tam se nic neděje a normálně se hraje,“ popsal vůdce beranů.

Ve Zlíně mu ale letos něco podobného nehrozí. Další duel totiž berani mají na programu až 28. prosince v Plzni. „Určitě nebudeme trénovat na Štědrý den a ani na první svátek vánoční. Na led bude možnost jít, ale dva dny není takový výpadek, který by ohrozil výkonnost hráčů,“ řekl Rostislav Vlach, s tím, že se naposledy před svátky sejdou 23. prosince a poté až na Štěpána.

Ovšem v minulém roce trenér Venera své svěřence na led vyhnal, což třeba Čajánek za svého působení v NHL nepamatuje. „Na Štědrý den jsme v Americe nikdy netrénovali, ale v Rusku jsme se tomu nevyhnuli,“ vybavil si Petr Čajánek.