Včera hokejový mistr světa z roku 2010, majitel extraligového zlata se Zlínem 2004 i dvojnásobný šampion KHL Miroslav Blaťák kvůli chronickým problémům se zády potvrdil, co se šuškalo už dlouho. Oficiálně zabalil profesionální kariéru.

„Nemohl jsem hrát tak, jak bych sám očekával,“ vysvětloval Blaťák.

Měl jsem bolesti už v polovině sezony. Začalo mě to píchat. Přemýšlel jsem, jestli pokračovat, ale nepřišlo mi to fér vůči klukům. Měli jsme dobrou partu, snažil jsem se sezonu dohrát do konce.

Na kolik procent jste hrával, když vás bolesti omezovaly?

Vyjádřit procenty je to těžké. Člověk může hrát v klidu, ale pak vás píchne v zádech a nemůžete se ani pohnout.

Doktoři vám doporučovali skončit?

Byl jsem u pana Koláře. Zjistil, že mám pohnutou plotýnku o třináct milimetrů stejně jako mám posunuté další obratle. Ptal jsem se ho na možnost operace, ale on říkal, že pokud můžu chodit, tak ji nedoporučuje. V mém věku by tam bylo riziko. Může se to zlepšit, ale to je na dva tři roky léčby.

Jiným sportům se věnovat můžete?

Sporty nedělám. (směje se) Ve všech jsem omezený. Třeba běhání mám zakázané úplně.

Přišel jste ke zranění nárazem?

Ne, postupem času. První potíže nastaly už v Rusku, během angažmá v Čerepovci. Odehrál jsem dvacet zápasů, dál to nešlo. Doktoři říkali, že podobné problémy má každý druhý. Ale záleží na stavbě těla, na tom, jak je tělo fyzicky namáhané a opotřebovávané. Párkrát se mi stalo, že jsem měl za brankou puk a zničehonic jsem spadl. Bylo to nepříjemné.

Je pro vás frustrující, že jste se po deseti letech vrátil domů a po první sezoně po návratu jste musel nedobrovolně skončit?

Je to nepříjemné. Člověk se těšil domů, chtěl tady něco odehrát, ale když vás zdraví nepustí dál, je to těžké. Když máte posunutou plotýnku, nezavážete si ani tkaničku. Ale návratu nelituju, domů se těší každý.

Ovšem při vašem návratu do Zlína se spekulovalo i o zájmu jiných klubů. Ozvaly se vám Kometa Brno nebo Třinec?

Pár týmů tam bylo, ale s nikým jsem se bavit nechtěl. Proto ani nevím, které týmy byly ještě ve hře. Jen mi agent říkal, že šlo o hodně ambiciózní týmy. Ale ani jsem se na nic neptal. Říkal jsem mu, ať se domluví hlavně ve Zlíně.

Bylo to postavené i tak, že buď Zlín, nebo konec kariéry?

Možná jo. Věřil jsem, že se se Zlínem dohodnu. Nešlo vyloženě o peníze. Dohodli jsme se hned.

Kde vidíte svou budoucnost?

Dám si nyní volno a uvidíme. Bavil jsem se už v klubu o nějakých věcech. Lákalo by mě asi trénovat, ale spíš menší děcka. Možná bych si troufl i na dospělé, ale je brzy jít hned trénovat muže.

Jste dvojnásobným šampionem v KHL, titul máte se Zlínem i s nároďákem v roce 2010. Cítíte nyní nějakou nostalgii, když se ohlédnete zpátky?

To ne. Beru život, jak je. Něco jsem vyhrál i prohrál. Každá medaile se bere jako úspěch.

Stále nelitujete rozhodnutí, že jste nevyrazil zkusit štěstí do zámořské NHL, když o vás stál Detroit Red Wings?

Nelituji, vůbec ne. Nehraje se tam můj styl. Měl jsem nabídky to tam jít zkusit, ale rozhodl jsem se jinak.

Kde se vám hrálo nejlépe?

Asi v Ufě. Byl tam dobrý tým i dobří lidé kolem. Na to rád vzpomínám. Ze spoluhráčů se mi hrávalo nejlépe s Kirillem Koltsovem. Dobře jsme se doplňovali. Rozuměli jsme si. V Rusku jsem nikdy neměl problém.

Jaká byla reakce spoluhráčů?

I je to mrzí, ale zdraví máme jen jedno. Koupím si permanentku. Určitě budu chodit na hokej, kluky znám. Budu jim fandit. I Larry mi říkal, že je to moje věc, a pokud je to kvůli zdraví, není nad čím přemýšlet.

Do vašeho posledního angažmá v Čerepovci nyní míří váš spoluhráč Petr Holík. Jak do tamního týmu zapadne?

Díval jsem se a tým se docela změnil. Jsou tam mladí kluci, které už ani neznám. Samozřejmě tam mají cíle postoupit do play-off. Vyšší ambice ani nemají. Stadion je tam krásný, ale město je horší.

Holíkovi jste tedy přestup doporučoval?

Bavili jsme se spolu o tom, ale asi si nemohl moc vybírat. Musí hrát tam, kde o něj je zájem. Bude záležet, jak celé prostředí přijme on sám. Jestli to ustojí, nebo ne. Jestli tam bude sám, půjde na trénink, jinak bude zavřený pořád v bytě.

Rusku se hned několikrát včetně letecké katastrofy v Jaroslavli nevyhnuly technické potíže letadel. Vy jste někdy zažil kritický moment, že jste se bál?

V mé první sezoně v Rusku, ještě před leteckou tragédií, jsme letěli, když byl vyhlášen zákaz létání. Lidé seděli na letištích a my jsme kolem nich procházeli a mířili na zápas. To bylo nepříjemné. Bylo škaredé počasí, sněžilo a byl nějaký silný uragán. Měli jsme strach. Bylo nepříjemné, jak to s námi házelo. Neviděli jsme na sto metrů.

V pátek odstartovalo mistrovství světa v Paříži a Kolíně nad Rýnem. Jaký máte dojem z českého národního týmu? 

Bude to i o štěstí, ale tým mají výborný. Bude záležet, aby se jim nikdo nezranil, ale na medaili mají tým stoprocentně.

Štace pohledem Miroslava Blaťáka

ZLÍN (2000–2006)
„Byl jsem mladý, rozkoukával jsem se. Hodně jsem se naučil od starších kluků. Byli tam kluci jako Čája, Lešoun, Larry, Meduna. Spousta místních ikon. Člověk byl zaleknutý, ale postupně se něco naučí."

MORA (2006–2007)
„Byl to tým, se kterým jsme bojovali o play-off. Pořád jsme ale prohrávali, což mě nebavilo. Chtěl jsem po agentovi, aby mi našel nějaký lepší tým."

UFA (2007–2013)
„Našel mi ho v Ufě, o které jsem ani nevěděl, že existuje. Nabrali tam spoustu dobrých hráčů. Bylo těžké se prosadit, abych zůstal. Ufa je pěkné město. Je plná zeleně, leží pod velkými horami Ural. Je tam víceméně všechno. Jako město se mi líbila nejvíc.

OMSK (2013–2015)
„Byl jsem tam dva roky, i oni byli ambiciózní jako Ufa. Jednu sezonu jsme měli problémy s gólmany, kterých jsme vystřídali snad sedm. Bylo to hektické, ale člověk si má projít vším. Dobrým i špatným. Omsk je dál, na Sibiři.

ČEREPOVEC (2015)
„Když pominu potíže se zády, i tohle byla perfektní štace. Nový stadion, dostali jsme ubytování i auto. O hráče se starají výborně."