„Chyběl už kousek do konce, vedli jsme. Zkusil jsem to, měl jsem chvilku čas,“ popsal moment Čiliak, který však pokusy do prázdné klece trénovat nebude. „Je to o štěstí. V ose stál bek, z mé strany jsem to dal víc doleva. Viděl jsem, že to jde stranou. Kdybych to poslal rovně, chytil by to,“ tušil zlínský gólman, který druhé čisté konto příliš neprožíval.

„Hlavní jsou tři body, z těchto věcí jsem už vyrostl. Nějak to neřeším,“ reagoval s úsměvem vousatý chlapík.

„Jsme rádi, že jsme tento zápas zvládli,“ oddechl si zhluboka asistent zlínského trenéra Martina Hamrlík.

Zatímco domácí fanoušci opustili tribuny ještě před koncem, hostující kabinou se rozléhal vítězný pokřik. Slovenský gólman sice nečelil vysoké palbě soupeře, přesto pokryl všech 21 střel trápících se Pardubic a byl společně se svým protějškem Kacetlem vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Tentokrát zvítězila opatrnost nad hokejovou krásou a uměním. Bezbrankové skóre se totiž pohnulo až v závěru druhé třetiny. Pětačtyřicet vteřin před druhou sirénou v přesilovce od pravého mantinelu napřáhl člen čtvrté zlínské formace Štěpán Fryšara, který propálil Kacetla, který neviděl přes clonícího Köhlera. „Bylo to o tom, kdo dá první gól. Moc pohledné utkání to nebylo. Vše nasvědčovalo tomu, o co v zápase šlo,“ přiznal Hamrlík.

Trenér Pardubic Bělohlav využil svou trenérskou výzvu, zda v brankovišti nedošlo ke kontaktu zlínského útočníka s brankářem, ovšem rozhodčí zlínský gól uznal.

Zlín dovolil soupeři hned šest přesilovek, ve kterých však Pardubice prezentovaly jen svou nemohoucnost. „Zápas se rozhodoval právě v nich. Měli jsme jich tolik, že jsme měli nějakou proměnit. Rozhodl jeden přesilovkový gól soupeře. Bez gólu se prostě vyhrát nedá. A v takových situacích se musíme prosadit,“ ví trenér Pardubic Radek Bělohlav.

Zlínskou výhru pečetil v 59. minutě střelou do odkryté branky Sedláček. „Výhru jsme si zasloužili díky ubráněným oslabením, protože těch jsme hráli hodně,“ věděl Hamrlík. „Toho se musíme vyvarovat. Třeba Třinec, který je ve větší pohodě, by to potrestal,“ směřoval Čiliak myšlenky k úternímu zápasu, který Zlín čeká na ledě úřadujícího mistra.

V tabulce se včera Berani odpoutali na rozdíl čtyř bodů od posledních dvou týmů Pardubic a Litvínova, naopak na desítku ztrácí tři body. Zlín má však předehraný nedělní zápas s Kometou (5:4) k dobru.

HC Dynamo Pardubice - PSG Berani Zlín 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Fryšara (Nosek, Claireaux), 59. P. Sedláček (Kubiš). Rozhodčí: Hejduk, Šindel – Ganger, Klouček. Diváci: 6794.

HC Dynamo Pardubice: Kacetl (Kantor) – Eklund, Holland, J. Kolář (C), T. Voráček, Mikuš (A), J. Zdráhal, Ivan – Harju, R. Kousal, Tybor – Látal, Mandát (A), Hovorka – D. Kindl, Blümel, M. Beran – Machala, Pochobradský, Matýs.

PSG Berani Zlín: Čiliak (Huf) – Freibergs, Ferenc, Buchta, Nosek (A), Hamrlík, Gazda – Köhler (A), Claireaux, Fořt – Kubiš (C), P. Sedláček, J. Ondráček – Herman, Honejsek, Šlahař – Dufek, Fryšara, Okál.