„Psychická výhoda je výrazně na naší straně, ale rozhodnuto není. Pokud k utkání přistoupíme jako v Pardubicích, nemám strach, že pohár bude nad našimi hlavami," culí se brankář Lapp Zlín Jan Matoušek, jenž se už těší na odvetu v pátek 6. března od 18.30 hodin. „Jsme pod menším tlakem, vše je v našich rukách," potvrdil reprezentační gólman, který v polovině května oslaví 30. narozeniny.

Po 16 sekundách zápasu jste sice vedli, ale domácí zápas do přestávky otočili. Jak vám v tu dobu bylo?

Hlavně rychlá a hlavně laciná vyrovnávající branka se podepsala na mé pohodě. Má nervozita poté byla cítit až na strop. V první třetině se mi ještě povedla jedna minela, naštěstí jsem ale měl dobře postavenou bránu. Dostat z toho gól, nechal bych se vystřídat. Přestože jsme prohrávali, věřil jsem, že máme natolik kvalitní tým, který dokáže minimálně srovnat.

V neděli v Pardubicích byl návštěvou 450 fanoušků vytvořen divácký rekord sledgehokejové ligy. Překonají jej zlínští fanoušci?

Moc bych si to přál a věřím, že je během dvou týdnů přesvědčíme, aby na rozhodující zápasy přišli. V Pardubicích panovala skvělá atmosféra, podobná té z Karlových Varů, kde také chodí okolo dvou set fandů a navíc s bubny. Osobně mám takové prostředí rád. Nejlepší jsem zažil na paralympiádě ve Vancouveru, kde bylo na zápase pět a půl tisíce diváků. Pěkné to bylo i na šampionátu v Ostravě, kde jich na nás chodilo přes tisíc.

Budete chytat i v odvetě příští pátek?

Nevím. Zatímco v základní části jsme se s kolegou pravidelně střídali, v play off je to podle formy a hlavně rozhodnutí trenéra. Uvidíme, komu dá důvěru.

Máme už tedy nakoupeny doutníky a šampaňské?

Věříme si, ale já podobná gesta nemám rád, jsem v tomto pověrčivý a nevěstí to nic dobrého. Poslední krok je nejtěžší a věřte, že to není jen fráze. Já věci k oslavě budu řešit až po odpískání vítězného duelu. (Úsměv.)

Proč získá titul Zlín?

Všichni jsme hladoví po druhém titulu. Po třech letech trápení se nám nyní daří, hrajeme dobrý hokej. Máme dvě silné pětky složené ze sedmi reprezentantů – tří českých a čtyř slovenských. Kvalita ukazuje na nás. (Úsměv.)

Po půldruhém roce jste se po paralympiádě v Soči vrátil do reprezentace. Těšíte se na dubnový šampionát do Buffala?

Hodně. Jsem rád, že jsem opět dostal od trenérů důvěru a s Vápenkou jsme vytvořili dvojici. O našem odhodlání uspět a týmovém duchu jasně hovoří fakt, že všichni zarůstáme vousem. Já už jsem takový malý Rumcajs. (Smích.)

Proč jste se vlastně rozhodl pro brankářský post?

U mě to bylo jednoduché, neboť před úrazem jsem také hrál hokej a chytal. Volba byla tedy jasná.