„Víme, že Lukáš má velký potenciál, hrál nejkvalitnější univerzitní soutěž v Americe. Věříme, že bude přínosem a posilou pro extraligový tým,“ poznamenal jednatel a sportovní manažer zlínského hokeje Jiří Šolc.

Buchta při návratech ze zámoří v létě i před Vánoci v posledních letech pravidelně se zlínským áčkem trénoval. A už v lednu se měl stát jednou z posil před závěrečnou fází sezony. Jeho návrat byl na spadnutí už před koncem přestupního termínu.

„Bohužel z něho tehdy v lednu sešlo, neboť měl ještě studijní povinnosti. Jsme přesvědčeni, že přinese do našeho týmu zámořský styl hokeje. Navíc je pravák a těch není nikdy dost,“ připomněl Šolc.

O Buchtu už před šesti lety hodně stál tehdejší kouč Rostislav Vlach, jenže osmnáctiletý zadák tehdy odmítl profesionální kontrakt podepsat, aby si zachoval požadovaný amatérský status pro studium na Univerzitě ve Spojených státech.

Fotbalisté Zlína (ve žlutých dresech) v pondělní dohrávce 27. kola FORTUNA:LIGY prohráli na Spartě 0:2.
Hotovo za tři minuty. Ševci v dohrávce podlehli Spartě

„Byla to správná cesta, v žádném případě této volby nelituji,“ stojí si za svým Buchta.

Rodák z Fryštáku zvedl před čtyřmi lety nad hlavu jako první český hokejista prestižní Clark Cup určený pro vítěze americké juniorské soutěže USHL v celku Sioux Falls Stampede. Zaujal skauty a získal stipendium na vyhlášené univerzitě Nebraska Omaha, kde odehrál čtyři sezony v americké univerzitní lize NCAA v týmu Omaha Mavericks.

„K průniku do NHL možná chybělo i štěstí, neboť před druhákem přišly problémy s levým kolenem a kvůli zranění jsem nebyl v potřebné kondici. Ve třetím ročníku jsem měl skvělou sezonu, nešlo už udělat více. Šel jsem do Ameriky s tím, že se zlepším v hokeji, zdokonalím bruslení a střelbu, což se podařilo,“ pověděl urostlý čtyřiadvacetiletý bek, který na americké univerzitě vystudoval obor finance, bankovnictví a management.

Buchta vloni v létě nakoukl i do seniorského národního týmu. Obdržel pozvánku na předsezonní kemp národního týmu trenéra Miloše Říhy, na který přiletěl ze zámoří.

„Rozhodně nejdeme s jeho angažováním do neznáma. Lukáš byl v kontaktu s trenérem Martinem Hamrlíkem, často si volali nebo psali. Pravidelně s námi v létě trénoval a viděli jsme v reálu jeho výkonnost,“ vysvětlil Šolc.

Nyní si Buchta v americké Omaze plní závěrečné studijní povinnosti v magisterském studiu. Začátkem května se vrátí domů a poté se zapojí do suché přípravy extraligového týmu Zlína.