„Buky, Buky,“ skandovali po utkání zlínští fanoušci přezdívku Robertse Bukartse. „Bylo to fajn. Vždy bude dobré hrát tady ve Zlíně. Jsou tu dobří fanoušci. Bylo to dobré,“ vzkázal 28letý Bukarts zlínským příznivcům. „Samozřejmě jsem byl v kontaktu s kluky ze Zlína. Jsem s některými pořád kamarád.“

Po zápase byl smutný. V parádní bitvě se bodově neprosadil. Na ledě přitom strávil 17 minut, na kamaráda Sedláčka v brance Zlína vyslal jen jednu střelu. „Myslím, že nebyl přemotivovaný,“ tvrdil asistent trenéra Třince Marek Zadina.

Berani Bukartse dokonale uhlídali.

„Řekli jsme si, že je výraznější v přesilovkách. Tam je šikovný. Ale podařilo se nám to,“ pochvaloval si Jakub Herman, autor druhé zlínské trefy.

Roli produktivního hráče, snajpra schopného rozhodovat zápasy a tvořit hru převzal od Bukartse jeho o pět let mladší krajan a spoluhráč z lotyšské reprezentace. Fanoušci se učí nové jméno: Edgars Kulda.

„Od toho ho Zlín koupil, aby v zápase bodoval. Je super, že se hned předvedl. Co víc si může kluk přát,“ chválil Kuldu brankář Zlína Jakub Sedláček.

Byl nepolapitelný. Hýřil aktivitou, nápady i sebevědomím. Šest gólů v přípravě nebylo náhodných. Zapsal si premiérovou extraligovou trefu a dva kanadské body za gól a asistenci. Po zápase přebíral cenu pro nejlepšího hráče Beranů.

„Je to skvělý pocit. První zápas doma před plným zimákem a první gól. Paráda,“ zářil nadšením Kulda.

„Jsme rádi, že ho máme. První střelou v zápase se mu podařilo dát gól a tím se uklidnil. Potřebujeme takového hráče. Potvrdil, že zakončení má a šest gólů v přípravě nebyla náhoda,“ mnul si ruce zlínský asistent trenéra Martin Hamrlík.

Už v 9. minutě drobný lotyšský šikula po levé straně ujel a přesnou střelou k tyči překonal třineckého brankáře Hrubce.

V polovině zápasu ho pak z třinecké branky rovnou vyhnal. V přesilovce vypálil, jeho ránu Hrubec ještě vyrazil, pak narýsoval nádhernou přihrávku Hermanovi, který uklízel do prázdné branky. „Dává góly, je to super,“ chválil Herman svého asistenta.

Kuldův autogram nenesla jen trefa ze 14. minuty na 2:0. To se po akci Sedláčka dostal ke kotouči volný Popelka a propálil Hrubce.

Jenže Třinec to nezabalil a ve třetí třetině dvěma góly Adamského a Chmielewski během 68 vteřin zadělal na drama. Jenže gólem do prázdné klece spustil oslavy Kubiš. Víc ševci Ocelářům nedovolili a i bez dlouhodobě zraněného Okála (silný otřes mozku) a také Honejska si připsali první výhru v sezoně.

A Bukarts odjel s prázdnou. I díky výraznému příspěvku kámoše Edgarse.

„Pomohl mi rychlý gól, který jsem vstřelil, pak jsem se na ledě cítil lépe. Bylo to pro mě jednodušší. Doufám, že takhle budu pokračovat,“ přál si Kulda.

A Zlín oslavuje nového hrdinu.

PSG BERANI ZLÍN - TŘINEC 4:2 (2:0, 1:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. E. Kulda (Šlahař), 14. Popelka (P. Sedláček, Karafiát), 33. Herman (J. Ondráček), 60. Kubiš – 47. Adamský (Svačina, D. Musil), 48. Chmielewski (Marcinko, Gernát). Rozhodčí: Hradil, Horák – Špůr, Rampír.
PSG Berani Zlín: J. Sedláček (Štůrala) – Freibergs, Ferenc, Nosek, Žižka, Valenta, Řezníček, Gazda – Kubiš (A), Fořt, J. Ondráček – E. Kulda, Werbik, Poletín – Šlahař, Fryšara, Herman – Popelka, P. Sedláček, Karafiát.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (33. Hamerlík) – Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Matyáš, Gernát, Haman – Roberts Bukarts, Marcinko, Chmielewski – Adamský, R. Vlach, Svačina – Cienciala, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Dravecký, Viedenský, Hrňa – Hladoník.