Kdy jste věděl, že tahle sezona bude vaše poslední?

Takhle nikdo nepřemýšlí, jestli bude poslední nebo ne. Prostě je poslední a hotovo. (smích)

Co nyní lidsky cítíte?

Teď jsem docela unavený. Nevím, jak ostatním, ale mně síly na konci trošku chyběly. Mrzí mě to. Byla to divná sezona. Dokázali jsme se z toho ale dostat. I s Brnem, které se tvářilo jako jasný favorit. I tak jsme to dotáhli do sedmého zápasu. Za to patří týmu velká pochvala. I pro diváky, jak nám pomohli během celé sezony.

Cítíte se fyzicky i psychicky unavený?

Dá se to tak říct. Rozhodnutí skončit jsem natahoval už vloni. Nebylo to žádné překvapení.

Byl v sezoně nějaký okamžik, kdy jste si říkal, že jste měl skončit?

To bych si říkal, kdybychom hráli baráž. Samozřejmě během sezony to fakt bylo divoké a veselé to moc nebylo. Ale naštěstí jsme se z toho dostali.

Nemůžete své rozhodnutí ještě změnit?

(usměje se) Ne, nemůžu.

Někteří spoluhráči říkali, že vás budou přemlouvat.

Jo? V létě mi bude čtyřicet a hokej v tomto věku je dost náročný. Opravdu to tak cítím.

I proto, že je tělo opotřebované?

Samozřejmě že porce zápasů a navíc s hokejem, který hraji, jsou náročné. Síly jsou k tomu potřeba. Prostě to tak cítím.

Vaše rodina věděla o vašem rozhodnutí předem? Během pátého zápasu vás přišla podpořit početná skupina v dresech, kde jste odehrál svou kariéru.

Samozřejmě, rodina to tušila. Dokud to ale není vyřčené, může se stát cokoliv. Říkalo se i vloni, že končím. Jistí si nebyli. Že přišli, jsem vnímal jako podporu v důležitém zápase.

I děti jsou s vaším koncem smířené?

Ty to moc neřeší. Možná jen budou překvapené, že jsem víc doma. Ale nevím, jestli mile, nebo nemile. (směje se)

Co vám říkal váš synovec Jan Káňa?

Ani nevím. Popřál jsem mu. Říkal, že to bylo veselé. Bylo symbolické, že dal první gól. Plácl do toho a mně ukončil kariéru.

Bude rozlučková benefice?

S ničím takovým nepočítám. Ne, určitě ne. Je předčasné tvrdit, co budu dělat dál. Jak už jsem řekl, myslel jsem, že budu ještě měsíc hrát hokej. Byl jsem přesvědčený, že přes Brno můžeme přejít. Ale play-off je spravedlivé v tom, že tým musí vyhrát čtyři zápasy. A to jsme my tentokrát nedokázali.

Uvědomujete si, že jste skončil podobně jako plzeňský patriot Martin Straka. Nejdřív jste získal titul a pak vypadl ve čtvrtfinále.

To vůbec nejde stavět vedle sebe. Martin je úplně jiná liga. Bylo by scestné tohle srovnávat.

Nebude vám život v kabině a adrenalin na ledě chybět?

(směje se) To zatím nedokážu říct. Jsem vděčný všem fanouškům, co chodili na hokej ve Zlíně a vytvářeli atmosféru po celou sezonu, ale i dvacet let zpět. Jejich podporu jsem strašně moc vnímal. Zlín je malé město. Věděl jsem, kde kdo seděl, kdo nám fandil a kdo nadával.

Komu budete fandit v boji o titul?

V každém týmu mám spoustu kamarádů a všude je někdo, kdo mě nemá rád. (úsměv) Pro Růču (Martina Ručinského – pozn. aut.) a Litvínov by bylo krásné, kdyby vyhráli titul. V play-off je ale možné všechno. V nevýhodě asi bude Kometa, protože ostatní budou odpočinutí.

V čem byla Kometa lepší?

Vletěli na nás a gól tomu pomohl. Věřil jsem, že když ustojíme tlak do konce první třetiny, tak bychom to mohli zvládnout. Ale měli jsme dlouhou přesilovku. Gólem bychom se dostali zpět do hry a bylo by to ještě vyrovnané. Ale pak nám nasypali další tři góly. Bylo vidět, že jsme byli všude o krok později.

Do play-off jste dal všechno, ale střelecky jste se neprosadil. Štve vás to?

Samozřejmě, kdybych góly dal v momentech, kdy zápasy byly vyrovnané a mohli jsme je vyhrát, týmu by to pomohlo. Bohužel. Síly už tam zřejmě nebyly a góly mužstvu chyběly.

Jak těsná byla obrana Leoše Čermáka, který si vás během série hodně hleděl?

Bylo to náročné. Ale k hokeji, který hraji, to patří. Když ránu dám, musím ji i přijmout. Bylo to fajn.

Jak vidíte budoucnost mančaftu?

Ani netuším, komu končí smlouva. Je jasné, že se tým přes léto nějak změní. Zase jsme udělali v sezoně kus práce. Není jednoduché dostat se z posledního místa. Je to pro všechny dobrá zkušenost. Nebyla to úspěšná sezona, ale kdyby nám někdo řekl v listopadu, že budeme bojovat v play-off do posledního zápasu, tak to bereme všemi deseti. Byl jsem ale přesvědčený, že přes Kometu můžeme přejít.

Kdo z hráčů, kteří tady momentálně jsou, by mohl převzít vaši vůdčí roli?

V žádném teamu to není role jednoho člověka. Mužstvo bylo nějak směřované a vedené více hráči. Dneska už je mužstvo zkušené, někdo za to zase vezme. Starších hráčů je tam spousta.

Budete se dál pohybovat kolem zlínského hokeje a klubu?

Připustit můžu všechno. Ale s nikým jsem o ničem takovém zatím nemluvil. Momentálně to není ani v mých plánech. Nyní se budu věnovat rodině a možná za nějaký čas se k hokeji vrátím. Nevím, jestli to bude za měsíc, nebo za pět let.

Někdejší obránce a kamarád Radim Tesařík vás prý přemlouval do Vsetína. Je to pravda?

Radim toho hodně navykládá. Jemu už bych nestačil. Nyní je totiž výborně připravený. Pořád trénuje dvakrát denně.

Kam se vydáte na dovolenou?

Asi pojedu někam na lyže, nebo do tepla. Těším se na to. Uvidíme, jak to všechno s rodinou poskládáme dohromady.

Petr Čajánek

Narozen: 18. 8. 1975 ve Zlíně. Výška: 181 cm. Váha: 89 kg. Číslo dresu: 16. Hůl: L. Přezdívka: Čája, Čajda.

Kariéra: Hodonín (1. liga, 94/95), Havířov (1. liga, 95/96), Zlín (93–02), St. Louis Blues (02–04), Zlín (04/05), St. Louis Blues (05–07), Peoria Rivermen (07), Kazaň (07/08), Dynamo Moskva (08/09), Petrohrad (09–11), Zlín (11-??).

Největší úspěchy: 3× mistr světa (00, 01, 05), bronz ze ZOH z Turína (06), bronz ze Světového poháru (04), 1× mistr extraligy (13/14, Zlín), 4× vicemistr české extraligy (Zlín, 94/95, 98/99, 04/05, 12/13), bronz (Zlín, 01/02)

Zájmy: golf, běžky, tenis.

Debut v reprezentaci: Turnaj o cenu Izvěstijí v prosinci 1995.

Draft NHL: St. Louis Blues v osmém kole (253. celkově).

První zápas v NHL: 10. 10. 2002 proti Anahaimu Mighty Ducks 3:4.

První gól v NHL: 17. 10. 2002 Proti Columbusu Blue Jackets.

STATISTIKY PETRA ČAJÁNKA

Česká extraliga: 769 zápasů, 209 gólů, 387 asistencí, 596 kanadských bo­dů.

Reprezentace: 153 zápasů, 35 gólů, 38 asistencí, 72 kanadských bodů.

NHL: 276 zápasů, 46 gólů, 109 asistencí, 155 kanadských bo­dů.

KHL: 183 zápasů, 46 gólů, 80 asistencí, 126 kanadských bo­dů.

„Čáju budeme těžko nahrazovat jako vůdce, ale i na ledě. Pokud to tak je, strašně mě to mrzí." Hlavní kouč Zlína Rostislav Vlach

„Zlínu bude chybět víc, než zbytku extraligy. V ní ho moc mančaftů rádo nemá. Ale je to jeho styl hokeje. Začínal v době, když jsem i já začínal v Litvínově. Už v šestnácti hrál stejně. Vydržel u toho a nakonec to bohatá kariéra dokazuje. Byl vždy tahounem týmu, kde byl. Za jeho kariéru jej uznávám. Bral by ho každý trenér. Je to jejich prodloužená ruka. Někdy byl víc než oni samotní." Kouč Komety Brno Vladimír Kýhos

„Chybět bude ta jeho bojovnost a to, že uměl strhnout ostatní. V kabině byla důležitost také velká. Důležitost bych viděl spíš na ledě, v tom přístupu."⋌Útočník Petr Leška