Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čajánek: Titul se Zlínem je můj dětský sen

Zlín /ROZHOVOR/ – Idol zlínských hokejových fanoušků se vrací! Po dlouhých šesti letech opět oblékne dres zlínského extraligového klubu jeho nejslavnější odchovanec Petr Čajánek (35). Trojnásobný mistr světa se v pondělí 2. května před polednem upsal týmu PSG na dva roky.

3.5.2011
SDÍLEJ:

Hokejista Petr Čajánek podepsal v pondělí 2. května smlouvu se zlínským klubem PSG. V Baťově městě by měl působit následující dva roky.Foto: DENÍK/Matej Slávik

„Nastal čas se vrátit, byla to jednoduchá volba. Už se těším na nadcházející ročník. Vracím se po dlouhých devíti letech, jelikož rok zde strávený v době stávky v NHL mezi tím ani nepočítám,“ tvrdí Čajánek, jenž měl nabídku i z brněnské Komety Brno. „Do přípravy naskočím už v úterý. Nedostal jsem od trenéra Vlacha na výběr,“ přiznala zlínská hokejová ikona.

Co nakonec rozhodlo o vašem návratu?

Rodina, byl jsem už dlouho bez ní. Dcera chodí do školy, což byl nejdůležitější faktor. Ještě mám dost sil a můžu mužstvu pomoct a věřím, že budu hodně platný.

Klub spoléhá na to, že budete spoluvychovávat mladé hráče. Přijímáte tuto roli?

Každý ze starších hráčů by si měl vzít mladé pod křídla. Je jasné, že je příjemné hrát se zkušenými top hokejisty. Ale stejně jako mně pomáhali starší hráči jako Mira Okál, Josef Štraub a Roman Meluzín, tak nyní rád podám pomocnou ruku mladším.

Láká vás stále vyhrát se Zlínem mistrovský titul?

Je to můj dětský sen a velká motivace, proto se vracím už nyní. Návrat neberu, že bych sem šel dohrát kariéru. Nejsem nyní schopný mluvit o síle mužstva, ale cíl mám a doufám, že se mi jej podaří splnit.

V posledních letech byli trenéři i hráči zvyklí absolvovat dvoufázovou letní přípravu, nyní ji zkrátili pouze na dopolední. Nehraje v tom roli i váš příchod?

Nevím, na to se musíte zeptat trenérů. Ale pravda je taková, že posledních devět let jsem trénoval sám a nikdy jsem s tím problémy neměl. Jednofázový trénink mi vyhovuje, protože doba na regeneraci je delší a trénink mnohem intenzivnější. Sám za sebe to vítám, ale určit to není moje rozhodnutí. (Směje se.)

Bude Zlín vaší poslední štací, nebo si ještě necháváte pootevřená vrátka do zahraničí?

Těžko říct. Chci vidět, jak mé děti vyrůstají. Člověk má určité představy, něco chcete a hodně rychle se může všechno změnit. Věřím, že tady budou se mnou spokojeni, budeme hrát dobrý hokej a pár let zde odehraji.

Jakých zkušeností si ze zahraničních angažmá nejvíce ceníte?

Jsem strašně rád, že jsem se naučil jazyky a dostal jsem se ven. Měl jsem příležitost si zahrát NHL i KHL. Tím se mi celý život neskutečně změnil.

Neměl jste tedy tendenci přestěhovat se s rodinou trvale do zahraničí, kde by se děti naučily jazyky a poznaly jinou kulturu?

Hrál jsem čtyři roky v Americe a stejnou dobu i v Rusku. Problém je, že jsem odcházel až ve 27 letech, kdy už jsem si vytvořil zázemí ve Zlíně. Je možné, že budeme ještě cestovat, ale domov budu mít vždy tady.

Hodně o vás stála i brněnská Kometa. Měla vůbec u vás nějakou šanci?

Vždy existuje. Určitě mě těšil zájem Komety, ale oni i já jsme věděli, že moc velká šance není. Brno je krásné město, má neuvěřitelnou atmosféru a klub, který půjde nahoru. Bylo by to lákavé, ale byla to jen alternativa, kdybych se nedohodl se Zlínem.

Nechtěl jste ještě rok zůstat přece jen v Petrohradu?

Tamní vedení vědělo o mých plánech, že bych se rád vrátil domů. O nové smlouvě jsme nejednali. Věřím, že ostudu jsem neudělal a nějakou práci tam odvedl. Nějakým způsobem jsme se domluvili. Ale je to jen můj pocit. Na hodnocení mé osoby se musíte zeptat někoho jiného.

Jaká byla petrohradská štace?

Nejkrásnější v životě. Je to nádherné město, krásná hala a vynikající fanoušci. Jen mě mrzí, že jsme sezonu nedokázali dotáhnout do vítězného konce, přestože jsem tomu letos hodně věřil.

Proč jste nedokázali uspět v play off KHL? Přestože jste porazili ve čtvrtfinále Východní konference Spartak Moskva i s Haškem v brance 4:0 na zápasy, následně jste v semifinále vypadli s Atlantem Mystiči 3:4 na utkání. Přitom jste měli v kádru spoustu hokejových individualit i českého kouče Marka Sýkoru.

Po pravdě řečeno si ani sám na to nedokážu odpovědět. Měli jsme sérii výborně rozehranou, vedli jsme 3:1, přesto jsme ji nepochopitelně ztratili. Strašně mě to mrzí.

Co očekáváte od české extraligy?

Uvidíme. NHL je úplně jiná soutěž než ruská KHL. A extraliga je zase někde jinde. Mám před ní obrovský respekt a budu se snažit co nejlépe připravit, protože to bude hodně těžké. V tuto chvíli nedokážu říct, jak se budu adaptovat. Nečekám, že by to bylo jednodušší než jinde.

Tušíte vůbec, co vás čeká? Jsou zde osobnosti typu Straky a Nedvěda, kteří jsou v extralize prvotřídními hvězdami.

Sleduji, jak hrají a v extralize dominují. Ale nedovolil bych si s nimi srovnávat. Jsou to hokejisté, kteří hrají jiným stylem než já. Budu rád, když pomohu mužstvu a budeme úspěšní. Rozhodně nepřemýšlím nad tím, jestli budu schopný hrát podobně jako oni.

Mezi vámi a Petrem Leškou trenéři rozhodnou, kdo bude hrát centra první formaci. Navíc se budete muset podělit i o prostor na ledě. Nebude v tom problém?

Ne. Nepřišel jsem si něco dokazovat ani s tím, že bych tady měl mít nějakou výsadní pozici. Chci tady hrát hokej. Vyskytuje se hodně dotazů, co já mám s Lešounem (Petr Leška, pozn. aut.). Tohle vzniklo z nějaké sezony, která tady kdysi byla, a tohle režíroval někdo úplně jiný.

Kdybyste byl zvolen kapitánem, přijal byste tuto funkci?

Takhle jsem vůbec nepřemýšlel. Uvidíme.

Opět budete hrát s vaším tradičním číslem 16 na dresu. Byla volná?

V neděli večer jsem přijel z dovolené v Americe a v pondělí jsem podepsal smlouvu. Je dobře, že všechno funguje pořád stejně, když mi ji pan Sedlák před osmnácti lety poprvé dal. Nyní mi ji opět přidělil, tak jsem za ni rád.

Masíruje vás obránce Patrik Hučko. Jak mu to jde?

Nemasíruje jen mě. (Směje se.) Bylo by super, kdyby se kluci, kteří odešli, opět vrátili a začlenili se do klubu. Paťa má ale smlouvu na další sezonu v Německu. Jeho návrat by byl pro mužstvo výborný, jelikož je to kluk, který si uvědomuje, co tým potřebuje a ví, jak jej bral. O něm se, co se týká záležitostí v kabině, můžeme bavit jen v superlativech.

Návrat dalšího zlínského odchovance Ondřeje Veselého je pro vás také dobrou zprávou?

Klub může jít pouze cestou vlastních odchovanců. Je jasné, že během kariéry budou odcházet, protože někde jinde dostanou lepší podmínky nebo získají někde novou zkušenost a impulz. Je výborné, že se hráči začínají znova vracet. Kdyby to bylo opačně, bylo by to špatně. Ale jelikož mají zájem, znamená to, že v klubu je všechno v pořádku. Byl bych proto rád, kdyby to fanoušci brali podle vlastních zkušeností. I jim se přece někdy stalo, že byli z práce vyhořelí a unavení.

Podepsal jste smlouvu na dva roky. Bylo to vaše přání, nebo obou stran?

Ani nevím. Větší část smlouvy řešili Robert Spálenka a Patrik Kamas. V zásadě mi bylo jedno, jestli bude kontrakt na jednu nebo tři sezony.

Musel jste se po finanční stránce hodně uskromnit? Nebude to pro vás problém?

Smlouva se nedá srovnávat s těmi v zahraničí, ale já se chtěl vrátit domů. Proto jsem akceptoval nabídku Zlína. Kdybych chtěl zahraniční smlouvu, tak tady dnes nejsem.

Vaším vzorem byl vždy Rostislav Vlach. Nyní vás bude trénovat. Dovedete si představit, jak vzájemná spolupráce bude vypadat?

Pamatuji si jeho hokejku titanku, jak ji téměř neměl omotanou, a přesto s ní dokázal zpracovat puk. Dodnes mi to není jasné. Myslím, že se známe velmi dobře a na vzájemnou spolupráci se těším.

Bavil jste se o svém příchodu i s kamarádem a obráncem Jaroslavle Karlem Rachůnkem, jenž vloni také plánoval návrat do mateřského dresu?

Jsme spolu v pravidelném kontaktu, takže je v obraze. Věděl to dlouho dopředu. Už o tom mluvíme nějaký čas.

Myslíte, že by se mohl vrátit už za rok?

Musím odpovídat? (Směje se.) Kdyby tady podepsal smlouvu jeho bratr Ivan, viděl bych jeho návrat velmi reálně. Ale v tuto chvíli si opravdu myslím, že tady Karla neuvidíme. Bohužel. Společně s Mirou Blaťákem jsou naši nejlepší obránci a nikdo v Evropě jejich kvalit nedosahuje. Ale takové hráče potřebujeme.

Bavil jste se s trenérem Hadamczikem o případném návratu do národního týmu?

Naposledy jsme spolu mluvili začátkem září v Moskvě a o reprezentaci nepadlo ani slovo. Máme parádní mužstvo, kluci si zaslouží hrát. Jsou tam kvalitní hokejisté a nyní už bych tam jedině zabíral místo.

OČIMA TRENÉRA ROSTISLAVA VLACHA

Samozřejmě že jsem s jeho příchodem do kabiny spokojen, rozhodně jsme silnější. Je to velká posila. V tuto chvíli je ale předčasné říci, s kým by měl hrát ve formaci. Rozhodně bude v jedné z prvních dvou. Stejně tak není jisté, zda se Petr stane kapitánem. Rozhodne o tom až demokratická volba kabiny. Bylo by skvělé, kdyby Petr navíc během svého dvouletého působení vychoval po svém boku některého z talentovaných mladíků. Zkušenosti na to má. Otázkou je, kdo by to měl být. Máme ale v kádru dost šikovných hráčů, šance zde je.

VIZITKA PETRA ČAJÁNKA

Narozen: 18. srpna 1975 ve Zlíně. Výška: 180 cm. Váha: 89 kg. Post: útočník. Číslo dresu: 16. Přezdívka: Čája, Čajda. Stav: ženatý, manželka Kateřina, děti: Tereza (7) a Marek (1,5)

Draft NHL: St. Louis Blues (2001) v 8. kole (253. celkově). Největší úspěchy: trojnásobný mistr světa (2000, 2001, 2005), vícemistr ELH v letech 1994/95, 1998/99, 2004/05, bronz z extraligy 2002, bronz na ZOH v Turíně 2006, bronz ze Světového poháru 2005, druhý nejproduktivnější hráč 2002, účastník ZOH v Salt Lake City 2002.

Bývalé kluby: Hodonín (1. liga – 1994/95), Havířov (1. liga – 1995/96), Zlín (1993/2002), St. Louis Blues (2002/2004), Zlín (2004/05), St. Louis Blues (2005/2007), Peoria Rivermen (2007), Kazaň (2007/2008), Dynamo Moskva (2008/2009), SKA Petrohrad (2009/2011).

KOMENTÁŘ DANIELA OSTRČILÍKA

Vítej zpět, Čájo!

Slib dodržel. Dlouho zlínští hokejoví fanoušci čekali, než se jim vrátí jejich modla Petr Čajánek. Jméno, na které Zlíňané slyší a má u nich obrovský zvuk a respekt. Každý rok svůj návrat ze zahraničí odvolal a mnozí už ani nečekali, že by ohlásil příchod a dal ruským milionům sbohem. Ale já osobně jsem mu věřil. Přesto se spekulovalo o zájmu Komety Brno či v minulosti Pardubic. Nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby kývl na nabídku jiného extraligového klubu než Zlína. Vždyť by jej fandové ukamenovali, víc než kohokoliv jiného. Proto bylo v jeho zájmu domluvit se s vedením, byť za horších podmínek. Zlín má nyní zpět svou ikonu, mladí hokejisté svůj vzor a tým osobnost, na kterou se může spolehnout. Ne, není to přehnané tvrzení, město Zlín postihla čajánkomanie. Vítej zpět doma, Čájo!

NÁZORY FANOUŠKŮ

Je to skvělá zpráva! Už se těším na první (nebo druhé?) buly příští sezony. (Kubas)

Vítej zpět, Čajdo! (Timur)

Tak jsme se konečně dočkali. Asi nejde čekat velké bodové hody, ale myslím, že pro klima v mužstvu, co se týká bojovnosti, to bude výrazně lepší. A kapitánské céčko by mu slušelo rozhodně víc než Balaštíkovi. (Krťa)

Konečně jsme se Čajdy dočkali. Předpokládám, že kapitánem bude on. (Vanďas)

Super zpráva, pořád ještě má týmu co nabídnout. Myslím si ale, že kapitánství odmítne a že céčko zůstane Jardovi Balaštíkovi. (Hippoe)

Jsem ráda, že se po letech Čája vrací, alespoň někdo, kdo nezklamal a slib dodržel. Snad zde ukončí kariéru (i kdyby se měl třeba ještě někdy vydat na zahraniční štaci). Číslo 16 mu bude patřit oprávněně. (Smiesek)

Vítej doma, Čajdo! (fanyn)

Konečně posila jako hrom! Už se těšíme.

Ať se daří! (Martin)

Čajánek se vrací? Já si snad koupím i permici :-) hurááá! (Romi)

Zdroj: www.hfczlin.cz, www.zlinskydenik.cz

Autor: Daniel Ostrčilík

3.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Předvolební debata Deníku.
AKTUALIZOVÁNO
1 44

V Superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení