Zdroj: Youtube

„Bylo to pro mě velkým překvapením. Čekal jsem konec prvního kola nebo začátek druhého," vykládal Chytil na tiskové konferenci po jeho výběru.

„Jsem strašně rád, že si mě vybral New York Rangers, jeden z nejznámějších týmů NHL. Mají skvělé mužstvo a jsem rád, že můžu mít na sobě tenhle dres. Je skvělé být jejich součástí. Je to jeden z nejlepších pocitů v mém životě," pokračoval Chytil.

Kdyby se přitom narodil jen o deset dnů později, musel by na draft NHL až za rok. Necelé dva týdny před začátkem akce jej v žebříčku letošních talentů řadili na 33. místo. Nakonec předpoklady expertů o dvanáct míst vylepšil.

Bylo něco kolem čtvrt na čtyři v noci středoevropského času z pátku na sobotu, když ve slavnostně nazdobené aréně United Center v Chicagu předstoupil před mikrofon personální ředitel Rangers Gordie Clark a oznámil:

„Za New York Rangers jsme vybrali Filipa Chytila ze Zlína z České republiky."

Zlínský teenager vyfiknutý v šedém saku se objal s vedle sedícími rodiči i starším bratrem Liborem. „Jsem strašně rád, že jsou tady. Je jejich práce, že jsem se dostal až sem," děkoval Chytil své rodině, stejně jako agentům Aleši Volkovi a Jaroslavu Balaštíkovi. „Jsem rád, že letěli oba. Moc mi zde pobyt ulehčili."

Za přítomnosti kamer se vydal na svou životní cestu k pódiu, zatímco velkoplošná obrazovka promítala jeho gólové akce v dresu Zlína v české extralize.
Nejdřív skvostnou asistenci Honejskovi před prázdnou klec v Karlových Varech, následovala přímočará gólová akce z Pardubic a sestřih zakončil premiérový gól po exkluzivním drzém blafáku do sítě Komety Brno.

Cestou si svlékl sako, přijímal další gratulace, na pódiu se přivítal s komisařem NHL Garym Battmanem, hlavním koučem Jezdců Alainem Vigneaultem, skautem klubu Jeffem Gortonem i personálním ředitelem Gordie Clarkem.

Právě od něj dostal modrý dres New Yorku Rangers, který si přetáhl přes hlavu, nasadil si čepici s klubovým logem a všichni přítomní se usmáli pro fotografy. A poté už následoval maraton rozhovorů…

„Sleduju každý tým NHL, takže i New York Rangers. V minulosti tam hrálo spoustu Čechů jako Jaromír Jágr, Martin Straka a další," jmenoval české hvězdy, které oblékaly stejný dres. On by se měl stát jejich nástupcem.

„Je to jeden z nejznámějších a nejslavnějších týmů v NHL. Budu makat a pracovat ještě tvrději,než dosud, abych si NHL zahrál," vzkázal Chytil, vítěz posledního Hlinkova memoriálu.

Zlínský talent si už v šestnácti jako starší dorostenec odbyl extraligovou premiéru a celkově si v české nejvyšší soutěži připsal deset kanadských bodů za 5 branek a stejný počet asistencí.

„V závěru sezony se z něj stal hráč využívaný ve všech situacích," podotkl Gordie Clark. „Příští ročník by měl podle týmu dělat druhého centra, což je vzhledem k jeho věku úžasné," myslí si Clark.

„Během sezony také vyrostl o pět centimetrů. Nemyslím, že tím končí," pokračoval Clark. „Bude z něj skvělý bruslivý centr a tvůrce hry," odhaduje.

„Moje největší silné stránky jsou bruslení, ruce a jsem silný na puku," představil se Chytil zámořským novinářům s tím, že se herně přirovnal k Alexi Galchenyukovi, hvězdnému Američanovi, který válí za Montreal.

Chytil je zároveň přesvědčený, že do zámoří nemusí spěchat. „Kvůli mému vývoji bude lepší zůstat ve Zlíně," prohlásil český mládežnický reprezentant.

„Zatím ale nevím, jak to přesně bude. Bylo to strašně rychlé, seznámil jsem se s celým realizačním týmem. Jsem rád, že to vyšlo a určitě se o tom budeme bavit ještě v následujících dnech," tuší Chytil, jehož třeba analytik TSN Craig Button přirovnal k českému útočníkovi Tampa Bay Lightning Ondřeji Palátovi.

„Je to jeden z nejlepších českých hráčů do osmnácti let. Je silný, skvělý centr. Když jsem ho viděl, dělal na ledě všechny věci správně. Navíc – doma v Česku hraje už v sedmnácti letech proti mužům," napsal o něm třeba reportér prestižního magazínu The Hockey News Ryan Kennedy.

Rangers už v minulosti zlínské hráče draftovali. Před třiceti lety v roce 1987 obránce Luďka Čajku. Po rodákovi z Havířova, po němž je pojmenován zlínský zimní stadion, sáhl klub z Man-hattanu jako po 115. hráči v pořadí. V roce 2004 si vybrali Romana Pšurného jako 135. hokejistu v pořadí.

Filip Chytil je zároveň po Romanu Hamrlíkovi druhým nejvýše draftovaným odchovancem Zlína v historii. Celkově z hráčů, které NHL z Baťova města draftovala, je po Hamrlíkovi, Bonkovi a Zagrapanovi čtvrtý. Také je prvním draftovaným hráčem Zlína od roku 2008, kdy byl naposledy vybrán obránce Michal Jordán Carolinou.

Do NHL v modrobílém dresu zasáhli dva zlínští odchovanci. Nejdříve Karel Rachůnek v sezoně 2003/2004 po výměně z Ottawy a následně na Man-hattanu odehrál i celý ročník 2006/2007.

V ročníku 2012/2013 pak odehrál posledních 14 zápasů své dlouhé kariéry i Roman Hamrlík, jednička draftu z roku 1992.

V letech 2000 až 2002 za Rangers hrával i vyškovský rodák Michal Grošek, který do zámoří zamířil ze Zlína.

Součástí organizace byl i Petr Zámorský, který před třemi lety podepsal s klubem kontrakt jako nedraftovaný hráč, ovšem reprezentační zadák v zámoří nedostal šanci ukázat se nejen v NHL, ale nebyl nominován ani k jedinému přípravnému zápasu v kempu před sezonou a dvouletou smlouvu po roce ukončil.

Dostane šanci Filip Chytil?

VIZITKA NEW YORK RANGERS
Založení: 15. května 1926
Stadion: Madison Square Garden o kapacitě 18 006 diváků
Adresa: 14th Floor, 2 Pennsylvania Plaza New York, NY 10121, USA
Barvy: modrá, červená a bílá
Konference: Východní konference
Divize: Metropolitní divize
Vlastník: Cablevision Systems
Manažér: Glen Sather
Trenér: Alain Vigneault
Kapitán: Ryan McDonagh
Farma: Hartford Wolf Pack (AHL), Greenville Road Warriors (ECHL)
Stanley cup (4x) - 1928, 1933, 1940, 1994