Co celou sérii rozhodlo ve prospěch Sharks?

Hráli dobře ve středním pásmu. Tím, jak bruslili a hráli výborně pozičně, nás k ničemu moc nepustili, když jsme se dostali k nim do pásma, tam už to bylo o něčem jiném. Měli jsme plno šancí, ale moc jsme je nevyužívali, na což oni ty šance proměňovali. To byly asi hlavní rozdíly.

S Tomášem Hertlem jste se proti sobě postavili jako dva bývalí slávisté. Dělali jste si ze sebe legraci?

Na legraci ani nějak nebyl čas. Když je play-off, všechno jde rychle. Oba víme, o co se hraje. Samozřejmě tam proběhly nějaké narážky, zprávy a podobně. Ale jak říkám, nebylo moc čas na srandičky. (důrazně)

I v Čechách zaujala vaše bitka s Romanem Polákem. Oba jste se k tomu odmítli blíž vyjádřit. Polák jen tvrdil, že jste věděl, co za tím bylo. Věděl jste hned, o co šlo?

On mi to Roman hned slovně vysvětlil, věděl jsem, o co šlo, ale nikdy bych něco takového schválně neudělal. Vyplynulo to ze situace. Já jsem jenom rád, že se nic víc nestalo a nikdo není zraněný!

Ocenili vás spoluhráči?

Ano. Myslím, že nám to pomohlo. Dali jsme gól a už byli blízko. Že jsme nakonec prohráli, zamrzelo ještě víc!

V bitce jste se víceméně jen kryl. Věděl jste, že nemáte šanci a dával jste si proto pozor, aby se nic nestalo?

Bitka byla asi po minutovém střídání. Už tak jsem nevěděl, kde mi hlava stojí. Roman mi dal pěkné zabrat. Potom, když už jsme to shodili, snažil jsem se párkrát zaútočit a potom se jen držet. Moc sil už nezbývalo.

Jaké jste pak měl reakce z domova nebo třeba od táty? Přece jen není u vás obvyklé, abyste se pral…

Reakcí bylo hodně, ale já jsem to nějak neprožíval. Běžně se neperu, ale když na to přijde, nevadí mi to! Nebylo špatné začít bitkařskou kariéru zrovna proti Romanovi.

Ještě vstřebáváte zklamání z vyřazení?

Zklamání zůstane ve mně ještě dlouho, ale nezbývá nic jiného než se z toho poučit. Bylo to neskutečné. I když jsem nehrál, stejně jsem věřil. Když jsem tu šanci dostal, tak jsem si to užil!

Jak v Blues vůbec hodnotili sezonu?

Samozřejmě, všichni doufali v zisk Stanley cupu. Takže vyřazení bylo obrovské zklamání pro všechny. Ale jinak v celkovém hodnocení byli všichni nadšení. Porazili jsme Chicago, potom Dallas. Asi nikdo nemohl chtít po nás víc!

Vaším koučem je Ken Hitchcock. Jak s ním vycházíte?

Je přísný, jak už je známo. Lpí na tom, aby se dodržovalo to, co řekne. Umí pěkně podusit, ale sem tam i pochválí. Myslím, že s ním vycházím v pořádku.

Vysvětlí třeba, proč nehrajete, nebo to prostě oznámí jako hotovou věc a basta?

Tady nikdo nic neoznamuje ani nevysvětluje. Prostě přijdeš, podíváš se na tabuli a víš.

Úvod sezony vám aspoň bodově moc nevyšel, pak vás poslali na tři zápasy na farmu, abyste se vrátil. Vrchol pak přišel v play-off, kdy jste v pátém zápase rozhodl a nasměroval tým k postupu. Jak ji celkově hodnotíte?

Samozřejmě jsem si to představoval jinak, ale co se dá dělat. Na začátku se mi nedařilo, nepadalo to tam a pak už se to vezlo celou sezonu. Na konci sezony jsem v podstatě jen trénoval a nějak jsem si říkal, že to přijde a přišlo. Byl jsem na to připravený. Teď musím být připravený od začátku. To je základ.

V lednu si na vás likvidačním zákrokem počkal Bobby Farnham z New Yersey a zákrok vyvolal skoro válku na ledě. Byl to tak drsný „vypínač", jak to na videu vypadá?

Vypínač to byl na chvíli, ale díky bohu bylo potom všechno v pohodě.

Skončila vám smlouva, budete v St. Louis pokračovat i v následující sezoně?

Zatím se k tomu nemůžu vyjádřit, ale samozřejmě bych chtěl zůstat.

V základní části jste byli třetí nejúspěšnější tým po Washingtonu a Dallasu. Všechny týmy ale vypadly a Stanley cup vyhrál „až" čtvrtý Pittsburgh. Je to náhoda?

To bych neřekl. Ale asi to moc lidi neočekávalo. Osobně jsem byl přesvědčený, že kdyby postoupili přes San Jose, tak už to dotáhneme. Ale to už je jenom kdyby. Mají velice kvalitní tým, špičkové útočníky i obránce a teď jim chytá mladý brankář z farmy neuvěřitelně. Náhoda to asi nebude, spíš se jim všechno nějak sešlo v play-off a dařilo se jim.

Co vás v již uplynulém ročníku NHL nejvíc překvapilo?

Nejvíc mě asi překvapila ta rychlost v play-off. Nehrál jsem asi měsíc a půl. Poté mě hodili jako rybu do vody a plavej proti Dallasu, který tam lítá šílenou rychlostí. To jsem byl opravdu překvapený, prvních pár střídání mi dalo zabrat.

Hrajete proti nejlepším hráčům na světě. Kdo na vás za celou dobu udělal největší dojem?

Máme hodně ikon a hvězd v naší šatně a celkově v celé soutěži, ale za tuhle sezonu jsem si nejvíc všiml hráče s číslem 97 (Conor McDavid) z Edmontonu. Se suverenitou a přehledem, s jakým hraje, to je neskutečné.

Neminula vás pozvánka na zářijový Světový pohár. Měl jste nějaké náznaky, že byste mohl být nominován?

S tím, že jsme hráli co druhý den a lítali pořád, tak nebyl ani čas na to myslet. Abych řekl pravdu, vůbec jsem nevěděl, že by to měli oznámit takhle brzo, takže to určitě bylo, překvapení. Hned ráno potom, co jsme vypadli, jsme stali před hotelem a čekali na autobus, který nás měl odvézt na letiště. V ten moment mi zazvonil telefon a uviděl jsem české číslo. Neměl jsem tušení, kdo volá. Poté se generální manažer Ručinský představil a oznámil mi nominaci. Bylo to skvělé načasování a taková malá náplast na fakt, že jsme vypadli.

Podle prvních prognóz byste zřejmě měl plnit roli třináctého útočníka, případně hrát čtvrtou formaci. Berete to?

Vezmu jakoukoliv roli. Už jen to, že jsem byl nominován, pro mě hodně znamená a vážím si toho.

Český tým je především v zámoří dost podceňován. Zaregistroval jste to?

Viděl jsem nějaké články, ale to nemá cenu číst. Všechno se uvidí na ledě. Doufám, že budeme připraveni všem ukázat, že se mýlili!

V seniorské kategorii se pro vás jedná o ostrou premiéru v nároďáku. Je to prozatím vrchol kariéry?

Neřekl bych vrchol kariéry. Ale je to určitě sen, který jsem si chtěl splnit, zahrát si za reprezentaci a ještě na takovém turnaji. Myslím, že je to ideální načasování na premiéru.

V pavouku turnaje se může klidně stát, že v play-off turnaje narazíte na Rusko. Bylo by to vzhledem k vašemu ruskému původu nějak speciální?

Speciální to bude proti každému soupeři, a když to bude Rusko, jen se to trochu víc okoření!

„Kluk, který do týmu přinese mladickou energii. Na bruslích trhá led, jen aby týmu pomohl." Asistent trenéra Jandače Václav Prospal