„Byl jsem za ně moc šťastný. Ale raději bych bral pouze jeden zásah a postup do semifinále,“ směje se již s odstupem času 20letý Finsterle.

Lámete si hlavu, kdo bude po odchodu zlínského kapitána do Mladé Boleslavi sázet v následující sezoně góly? Třeba již nemusíte. Takovou bilanci ve svých premiérových startech ve vyřazovacích bojích (8 zápasů, 1 gól - pozn. aut.) totiž neměl ani trojnásobný král extraligových střelců Balaštík!

„Jarda je pan střelec. Má toho už hodně odehraného. Jsem každopádně rád, že jsem se mu aspoň mohl právě v play off vyrovnat střelecky,“ přiznává. „Hrálo se mi před několika tisícovkami diváků skvěle. Vydal jsem v tu chvíli ze sebe maximum,“ hlásí.

Finsterle platil v mládežnických kategoriích za jednoho z nejlepších střelců týmu. Rád by své zabijácké choutky prokázal již v nadcházející sezoně, přestože má kolem sebe zdatnou konkurenci 17 útočníků. Jen třináct z nich se udrží v prvním týmu.

„Určitě se o místo v sestavě porvu. Dělám maximum, abych se už natrvalo usadil v áčku. Chci se vyrovnat nejlepším střelcům. Šanci dostanou všichni, ale jen ti nelepší budou hrát,“ uvědomuje si mladý útočník.

Přitom s PSG Zlín již má uzavřený profesionální kontrakt, jehož výše se odvíjí od předvedených výkonů. „Je to motivační prvek, tudíž se musím porvat o každý kousek ledu a mimo něj dělat vše jako profesionál,“ ví Finsterle.

Jak chce tedy přesvědčit trenérskou dvojici Rostislav Vlach - Josef Turek, že zrovna on si zaslouží místo v sestavě? „Rád se hrnu do brány a dohrávám souboje. Nejsem tak technicky založený jako třeba Roman Vlach, ale za to umím přitvrdit muziku,“ směje se 82 kilogramy vážící Lukáš Finsterle.

Nejen zlínské fanoušky, ale i mladší hokejisty velmi potěšil návrat nejslavnějšího odchovance Zlína Petra Čajánka. Vždyť jeho někteří současní spoluhráči si splnili sen a sdílejí jednu kabinu s hokejistou světového formátu, jehož ještě před deseti lety jako mladí caparti napodobovali a jehož hru hltali z hlediště.

„Na jeho příchod jsem se moc těšil, protože už odmalička jsem ho sledoval a chtěl být bojovník a dříč ledu jako on,“ potvrzuje Finsterle. „My mladí si musíme z něj brát příklad. Je tam od toho, abychom se od něj učili. I když už patří mezi ty nejstarší, pořád jde vidět, že je skvěle trénovaný. Mnohdy nám dává v tréninku na prdel. Je skvělé, že se vrátil,“ hlásí nadšeně dravý forvard, který část uplynulé sezony strávil v prvoligové Třebíči.

Berani také poznávají první rozdíly přístupu a přípravy mezi bývalým hlavním trenérem Zdeňkem Venerou a jeho nástupcem Rostislavem Vlachem. „Je o něco klidnější než pan Venera. Ale dokáže také hodně zařvat a být přísný. Jeho tréninky jsou však modernější a asi víc výživnější. Tréninky mají hlavu a patu a sedí nám,“ pochvaluje si hráč budoucnost zlínského hokeje.

Ačkoliv se hokejisté nedávno vrátili z tureckého soustředění, Lukáš Finsterle byl jedním z hráčů, kteří do země plměsíce neodletěli kvůli maturitě. „Sice jsem se tam moc těšil, ale už bylo na čase ukončit školu. Ta je v dnešní době základ. Volba byla jasná,“ uvědomuje si absolvent zlínské střední školy obchodně technické.

„První ústní část maturity jsem zvládl a na písemnou státní ještě čekám, ale podle informací z internetu bych to měl mít správně. Zapít jsem to ale ještě nebyl. Možná až po první fázi letní přípravy to trošku oslavím, ale nic výjimečného se konat nebude,“ dušuje se Finsterle.

Berani se 1. července rozprchnou na dovolenou, kterou má již zlínský křídelník pečlivě naplánovanou. „S přítelkyní Andreou chceme jet autem do Chorvatska. Měl by jet ještě i Tonda Honejsek s přítelkyní. Jinak budu chodit jako každý rok s Kubou Sedláčkem a Tomášem Rachůnkem na ryby,“ těší se Lukáš Finsterle.