Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hamrlík: Vyvěšení dresu? Je to pocta. Snad kluci nezmrznou

Zlín – /ROZHOVOR, VIZITKA, VIDEA / Legendou už dávno je, dnes povýší na hokejovou „nesmrtelnost". Stane se osmým členem zlínského klubu legend, kteří mají svůj dres s číslem pověšený pod stropem Zimního stadionu Luďka Čajky. Někdejší výtečný zadák, v současnosti trenér zlínského áčka Martin Hamrlík se dnes před zápasem proti Hradci Králové dočká v rámci oslav 88. výročí zlínské historie a osmdesátin nejvyšší soutěže velkého vyznamenání.

13.1.2017
SDÍLEJ:

Hokejista Martin Hamrlík vstupuje do síně slávy zlínského hokeje.Foto: DENÍK/Jan Karásek

„Je to obrovská pocta za dlouhou kariéru na úrovni. Hrál jsem tady odmalička. Vzpomínám si na začátky, jak nás tady rodiče vodili. Teď to dospělo k tomuto ceremoniálu. Jsem hrdý," přiznal Hamrlík, jenž ve zlínském dresu slavil historický mistrovský titul v roce 2004 jako hráč a o deset let později jako trenér obránců.

Jak jste se o tom dozvěděl?

Asi před měsícem si mě zavolali nahoru a ptali se, co bych na to říkal. Chtěl jsem, aby se to udělalo spíš na začátku příští sezony před prvním zápasem. Ale když vyšlo výročí, přes to nejel vlak.

Chybí vám nahoře nějaká jména?

Já jsem chodil na Tondu Stavjaňu, který jako hráč Zlína vyhrál v roce 1985 titul mistra světa. Samozřejmě i Rosťa Vlach tady dokázal hodně, vyhrál titul hráč i jako trenér, což se tady nikomu nepovedlo. A pak mladší generace, na které se dostane po mně.

Nahoru půjde jedno z vašich čísel 41. To jste si vybral vy?

Ne, vůbec ne. Je to dané tím, že jsem v něm hrál poslední zápas. Nevybíral jsem si ho. Čísla jsem si dost měnil. Když jsem neměnil klub, tak jsem si říkal, že změním aspoň čísla. Abych se neohleděl. K žádnému jsem velký vztah neměl. Moje nejoblíbenější bylo 33, ale to jsem tady ani neměl. Nosil jsem jej na farmě v zámoří. Pak už mi to víceméně bylo jedno.

Jaká byla reakce rodiny, když se dozvěděla, že budete oficiálně mezi legendami?

Proběhly nějaké esemesky a gratulace. Že je to nádherné. Ale to bylo celé.

Synové jsou na vás pyšní, co?

Mladší si to ještě neuvědomuje. Starší Matyáš to má těžké, protože můj taťka mu pořád říká: Maty, tvůj taťka ve tvých letech tady už hrával extraligu. Ten na něj vždycky hledí. Já mu říkám, ať to neřeší. Samozřejmě jsou rádi. Bude pro ně dobré, kdy jednou budou mít kluky nebo holky a budou je vodit na zimák a budou se ptát: To je děda? Jo, to je on. (směje se)

Váš bratr Roman přiletí z kanadského Montrealu, kde bydlí, speciálně kvůli vám, že?

Jasně. Hned jsem mu volal, jestli nechce přiletět. Říkal, že jasně. Přiletěl jen na otočku na tři dny. Kdyby tady žádný ceremoniál neproběhl, určitě by neletěl na zápas s Hradcem Králové.

Toho si hodně vážíte, co?

Ano, máme k sobě blízko. Je to můj jediný brácha. Jsem rád, že u toho může být. I já jsem byl na jeho rozlučce v Montrealu. Tehdy jsem se dost rozmýšlel, jestli tam vůbec jet. Když jsem viděl, na jaké emoční vlně všechno probíhalo, jelikož byli pozvaní bývalí hráči i trenéři, jsem rád, že jsem tam mohl být. Myslím, že by jej mrzelo, kdybych tam nebyl. Stejně bych byl na tom já.

Ceremoniálu se nezúčastní váš tatínek, který je v Americe. Nemrzí vás to?

Určitě to zamrzí. Ale první dík patří rodičům a poté manželce, která se určitě přijde podívat. Nenechá si to ujít. Nechtěla jít se mnou, nemá ráda tyhle oficiality, říkala, že stačí, když tam budou kluci. Chtěl bych jí takhle poděkovat. Vytvořila mi parádní zázemí. Jsme spolu osmnáct let. Když to doma klape, rodina je spokojená, máte o to méně starostí na ledě a v kabině. Pak se můžete stoprocentně soustředit na hokeji. Po rodičích jí patří velké poděkování.

Budete naměkko?

Asi ne. Dokážu se od toho oprostit. Není to žádný šok ani překvapení. Naměkko jsem nebyl ani, když jsem se loučil, jelikož jsem byl na konec kariéry připravený celou sezonu. Beru to jako fakt. Hlavně ať klukům u toho nezmrznou nohy. Je to udělané v co nejkratší možné době. Nemáme zimák dělaný, abychom si tady mohli sednout a povídat si a prohlížet si krásná videa.

Medailonek jste si vybíral vy?

Ne a ani nevím, co tam bude. Chtěl bych to pak ale poslat celé. Je to sestříhané třináctiminuto­vé video.

Jak reagovali spoluhráči v kabině?

Zatím žádné vtípky neproběhly. Zrovna dnes jsem jim ale říkal, že zítra zkusíme rozjetý Hradec trochu zamrznout. Mám narozeniny, proto se má konat tahle oslava. A když už jsme udělali narozeninovou party, tak aby na nás nevletěli rozjetí z nadmořské výšky v Davosu na Spenglerově poháru. Jelikož narozeniny slavím v květnu, nikdy jsem nedával do kabiny svačiny. Ne že bych byl lakomý, ale můj strýc mi vždycky říkal, že rozdáváním ještě nikdo nezbohatnul. Ale po tomhle asi během pauzy udělám svačinu.

Prakticky celou svou kariéru jste odehrál za Zlín. Měl jste nabídky i odjinud?

Jednou do Ruska, ale to jsem odmítl. Ve Zlíně jsem byl vždycky spokojený. Byl jsem pět let v Americe a už se mi nikam nechtělo. Měl jsem tady svou pozici, věděl jsem, co od klubu můžu čekat, oni zase věděli, co očekávat mohou ode mě. Kdybych šel jinam, mohl bych si vydělat víc, ale na to jsem tolik nehleděl. Víc mi šlo o zázemí kolem.

Ani z extraligy se vám nikdo neozval?

V roce 2008 někdy po play-out mě chtěly s Očkem (Miroslavem Okálem – pozn. aut.) Pardubice. Tehdy jeli snad na japonské turné. Měl to být jen výlet. Ale nechtělo se mi. Teď toho lituju, Japonsko jsem mohl mít za sebou.

Jak se vám líbí retro dresy?

Jsem těchto věcí velký nadšenec. Celkově v republice bychom měli mít víc zápasů v takových dresech. A nejen vzdávat hold retro. Je to především o tom, že jsme hokej nehráli jen my. Ale klub někdy nějak začínal, někdo ho založil. Je to pocta pro bývalé hráče, bez nich bychom tady nebyli. Je třeba víc připomínat výročí a narozeniny hráčů, kteří se už na nás chodí jen dívat. Vždyť o co jde předat před zápasem nějakou kytku a popřát? Ve světě se to dělá normálně. V Montrealu největší ovace sklidili z minulé éry, kdy ještě televize byla černobílá. Hlasatel to tam musí dokonce ukončit, lidé by se utleskali. Pro ty hráče je to pocta, cítí, že si jich tam váží.

V Americe zároveň probíhají i akce, že hráči se nestydí nastoupit v růžových nebo maskovaných dresech. Když vám hoří barák, nevoláte hokejisty, ale hasiče. Když vás někdo napadne, nepostará se o vás PSG Zlín, ale armáda. Tihle lidé u nás nejsou docenění. Možná jsme konzervativní a bojíme se, co tomu řeknou fanoušci. Ale i oni, když mají problém, volají hasiče, policii, nebo záchranáře. Ne nás hokejisty. Když nastoupíte jednou v sezoně na počest jedné z organizací v jejich dresech či to podpoříte jinak, nic se nestane. Jen na rozbruslení by stačilo nastoupit v dresech s motivem ohně. V tomto hrozně zaostáváme v celé České republice.

Legendy Zlína pod stropem ZS očima Martina Hamrlíka

Jaroslav Stuchlík st.

„Když jsem byl malý a chodil jsem tady a vím, že tady byl a trénoval. Ale mě osobně ne. Řekl bych, že trénoval bráchu. Já si pamatuji Karla Heima, Šelešovského i nebožtíka z Malenovic pana Bořutu. Na něj mám dobrou vzpomínku. Učil na první základní škole nad evangelickým kostelem. Chodili jsme k němu v létě trénovat. A tehdy tam byla škvára. A říkal: Chlapi, budeme běhat patnáct set metrů. Běhejte v první nejkratší dráze. A řekl: Hamrlík? Ty jsi nejtěžší, ty budeš běhat po trávě venkem, abys mi to tady nezdemoloval. A já: Nemám to delší? A on: Je, ale škvára je přednější. Ty bys ji tady vydupal."

Jiří Králík

„Toho si pamatuju z mistrovství světa 1985. Tady jsem se na něj chodil dívat za mladých let do rožku, kde jsme skandovali jeho jméno i dalších legend. Na druhý den jsme přišli do školy na Sportovku a měli vyřvané hlasivky. Chtěli po mně, abych jim řekl o Číně. Já jim ji jen ukázal na mapě. Nemohl jsem mluvit."

Miroslav Okál

„S Očkem jsem hrál. Super kapitán a výborný skromný kluk do kabiny. Na ledě pro mužstvo odvedl první a poslední."

Luděk Čajka

„Tehdy jsem se vrátil z mistrovství světa dvacítek a poté, co se Luděk zranil, jsem naskočil místo něj. Také to byl výborný bek, na kterého jsem se chodil dívat."

Karel Rachůnek

„Také býval výborný. S Karlem jsem i hrával. Co se mu stalo, je smutná věc. Zamrzí to.

Ladislav Maršík

„Laďu znám, jelikož tady trénoval muže. A ještě tady byl členem vedení."

Jiří Vodák

Obrovská legenda. Je generací pana Králíka, nebo našeho kustoda Sedláka, Albrechta nebo Kořeného. S nimi jsem si ještě zahrál. K Jirkovi Vodákovi vždy patřil knírek. Je to jeden z výborných bývalých hráčů klubu.

Martin Hamrlík

Narozen: 6. 5. 1973 ve Zlíně. Přezdívka: Larry.

Kariéra: Zlín (90/91), Ottawa 67's (92/93, OHL), Springfield Indians (92/93, AHL), Peoria Rivermen (93–96, IHL), Springfield Indians (93/94, AHL), Long Beach Ice Dogs (96/97, IHL), Orlando Solar Bears 96/97, IHL), Zlín (97–2013).

Největší úspěchy: mistr extraligy (03/04, Zlín), 3× vicemistr extraligy (98/99, 04/05, 12/13 Zlín), bronz (01/02, Zlín), mistr MEJ 18 (1991), bronz MEJ ČSFR 18 (1990), bronz MSJ ČSFR 20 (1991).

Největší úspěchy trenér obránců: mistr extraligy (13/14, Zlín)

Zájmy: tenis, filmy.

JUBILEA

První zápas v extralize: 42. kolo: 9. 2. 1990 Pardubice-Zlín 3:8

„To si už nepamatuju. Já měl za to, že jsem poprvé hrál doma proti Kladnu, kdy jsem dával první gól."

První gól v extralize: 34. kolo: 16. 2. 1990 Zlín-Kladno 5:5.

„Šlo to po mantinelu a Petřík minul branku. Šlo to z levé strany a dal jsem to Kamešovi golfákem „teplomerem".

Poslední zápas v extralize: 7. zápas finále extraligy 21. 4. 2013 Zlín-Plzeň 3:4 v prodloužení.

Poslední gól v extralize: 3. zápas finále extraligy 13.4.2013 Plzeň Zlín 0:3

VÍTE, ŽE..?

…nosí přezdívku Larry po legendárním kanadském obránci Robinsonovi.
…po operaci mu v koleně chybí křížové vazy, v těle má umělou chrupavku.
…je výborným tenistou.
…několik let strávil v nižších zámořských soutěžích, v roce 1991 jej draftoval jako 31. Hartford.
…jako kluk se chtěl stát řidičem kamionu.
…jeho kariéru málem utnula lymská borelióza, kvůli které rok nehrál hokej.

ČTĚTE TAKÉ Kam na ples ve Zlínském kraji? VYBERTE SI

Autor: Daniel Ostrčilík

13.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dopravní nehoda auta pošťáků mezi Děčínem a Hřenskem.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Policejní odstřelovači v akci

Státní veterinární správa (SVS) s Ministerstvem zemědělství (MZe) dnes v Holešově proškolila na dvě desítky policejních odstřelovačů o problematice afrického moru prasat.

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení