Nováček krajské ligy mužů vyzbrojil svou sestavu o bývalé extraligové hráče Petry Mokrejše a Tučka a Patrika Lužu

„Přitom kluci u nás hrají zcela zadarmo, nic nedostávají. Na peníze jsme je nelákali,“ zdůrazňuje prezident brumovského hokejového klubu Jaroslav Vaněk starší.

Útočník Petr Mokrejš byl ještě vloni hráčem extraligového Zlína, na začátku letošní sezony hájil barvy slovenského Martina. „Když tam skončil, oslovili jsme jej a nabídli práci s mládeží. Zapojil se do akademie a určitě s ním počítáme do budoucna,“ tvrdí.

Zlínský odchovanec brankář Petr Tuček naposledy v extralize hrál ve Znojmě v sezoně 2007/08. Poté přes francouzský Caen a Prostějov skončil v Hodoníně, kde však ukončil spolupráci. „Hned jsme jej oslovili a nabídku nakonec přijal,“ pochvaluje si Vaněk.

Třetím do party je obránce Patrik Luža, jenž se přes Zlín a Pardubice dostal do Vsetína, kde v ročníku 2005/06 ukončil svou extraligovou kariéru a zamířil do Norska a Skotska. „Z rodinných důvodů naší nabídky využil,“ ocenil prezident, jenž si od opor zvučného jména mnoho slibuje. „Musí skloubit kolektiv autoritou a zkušenostmi osobními i hokejovými. Aby šli příkladem pro ostatní kluky,“ žádá Vaněk.

„Jinak je tým složený z bývalých hráčů a odchovanců Zlína a Vsetína, kteří skončili s aktivní kariérou a oslovili své kamarády, kteří si chtěli zahrát hokej,“ popsal strategii při skladbě mužstva.

Přestože se kádr nováčka třpytí známými jmény, ambice pro mužský hokej vysoké nemají. „V prvním roce chceme lední hokej co nejvíce přiblížit dětem a divákům. Zatím máme jediného odchovance, kterým je můj syn Jaroslav Vaněk. V akademii máme 106 dětí a chceme, aby byl jejich vzorem. Děti hokej nikdy nehrály a nejbližších deset let je chceme vychovávat pro mužský hokej na úrovni krajského přeboru,“ předsevzal si funkcionář.

Novou chloubou Brumova je moderní zimní stadion, v jehož areálu jsou veškerá sportoviště. Posilovna, sauna, umělá tráva, kuželky. „Postavili jsme jej kvůli dětem. Chceme se jim totiž stoprocentně věnovat,“ klade si za prioritu Vaněk.

Přesto mu možná v cestě stojí jedna překážka. Sportem číslo jedna je v Brumově totiž fotbal. Přesto oba kluby před lety navázaly spolupráci. „Od té doby, co se rozbila Tělovýchovná jednota, což je dvacet let. Všichni se navzájem známe, jsme jedna rodina. Vždyť ve fotbalovém klubu pracuje můj bratr Miroslav. Vzájemná spolupráce se krůček od krůčku lepší. Navíc v Brumově jsou dva fotbalové kluby, které hrají nižší soutěže. Nebylo by od věci je spojit v jeden městský, který by hrál na vyšší úrovni,“ nabízí směr, kterým by se mohl sport ve městě vydat.

Fanoušky do hlediště zimního stadionu chce druhou sobotu od 17 hodin i přes konkurenci dostat. „Bude to těžké, ale především výsledky,“ uvedl Jaroslav Vaněk.

VIZITKY HVĚZD

PETR MOKREJŠ (útočník)
Narozen: 14. 11. 1977, výška 182 cm, váha: 88 kg.
Aktivní kariéra: Dukla Jihlava (1. liga), Zlín (extraliga), Martin (Slovensko).
Největší úspěchy: 1. místo 2003/04, 2. místo 2004/2005, 3. místo 2001/2002, vše Zlín.
Statistiky extraliga ČR: 361 zápasů (48 g., 74 as., 122 b.)
PETR TUČEK (brankář)
Narozen: 26. 1. 1979, výška: 175 cm, váha: 75 kg.
Aktivní kariéra: Zlín, Znojmo (extraliga), Prostějov, Opava, Havířov, Kometa Brno, Chomutov, Olomouc (vše 1. liga), Hvězda Brno (2. liga), Geretsried (Německo), Skalica (Slovensko), Caen (Francie).
Největší úspěchy: 2. místo 1998/1999 (jako třetí brankář Zlína), 3. místo 2001/2002 vše Zlín.
Statistiky extraliga ČR: 75 z., průměr 3,40, 91,03 %.
PATRIK LUŽA (obránce)
Narozen: 13. 4. 1972, výška: 183 cm, váha: 85 kg.
Aktivní kariéra: Slovan Bratislava, Poprad, Bystrica (slovenská extraliga), Senica, Dubnica (slovenská 1. liga), Zlín, Havířov, Vsetín, Pardubice (extraliga), Rosice, České Budějovice (1. liga), Prostějov, Přerov (2. liga), Lillehammer (Norsko), Edinburgh (Skotsko).
Největší úspěchy: Dvě 3. místa z reprezentace do 18 a 20 let.
Statistiky extraliga ČR: 344 zápasů (23 g. 55 as. 77 b.)

Tuček: V Brumově panuje euforie

Kdysi býval obrovským brankářským talentem. Ovšem po nevydařené sezoně Zlína 2002/03 se gólman Petr Tuček v české hokejové extralize už jen mihl ještě v následující mistrovské sezoně Zlína a poté v ročníku 2006/07 v dresu Znojma. Nyní vypomáhá v rozkvětu brumovskému hokeje v krajské soutěži mužů.

Jak jste se do Brumova dostal? Co vás na jejich nabídce oslovilo?

S Hodonínem jsem rozvázal smlouvu a oslovil mě s prosbou pan Vaněk, jestli bych si nechtěl zachytat, protože prohrávali. Abych nestál, zvolil jsem tuto možnost.

V Brumově působí i Luža a Mokrejš, což jsou bývalí extraligoví hráči, navíc jste všichni prošli Zlínem. Bavili jste se na tohle téma?

S „Paťou“(Patrikem Lužou – pozn. aut.) jsme se ještě neviděli, protože je zraněný a já jsem v Brumově teprve týden. S „Mokynem“ (Petrem Mokrejšem, pozn. aut.) se potkávám často, navíc spolu trénujeme, ale zatím jsme se o tom nebavili.

V Brumově jsou vytvořeny moderní podmínky pro sport. Není škoda, že se ve městě nehraje minimálně druhá liga?

Vše ukáže až čas. Je tam euforie, nový stadion, ale všechno záleží na penězích. Protože druhá liga je už finančně náročná a s jedním milionem se hrát nedá. Jezdí se po celé Moravě, něco stojí vybavení hráčů a cesťáky. Kluby ve druhé lize mají rozpočet 2 až 4 miliony korun.

Jakou profesí se živíte?

Pracuji ve firmě u mého tchána na výrobu a prodej náhradních dílů do zemědělských strojů.