„Roberts je hráč s výbornými fyzickými parametry, který preferuje fyzickou hru. Je stabilním členem lotyšské reprezentace a účastníkem několika mistrovství světa a olympijských her. Od jeho posledního působení v České republice udělal velký výkonnostní pokrok, takže dobře zná i české prostředí,“ vyzdvihuje novice v týmu sportovní ředitel Západočechů Jiří Kalous.

„Jsem nadšený, že se mohu vrátit do české extraligy. Udělám vše, co je v mých silách, abych dosáhl týmových cílů a plánů pro tuto sezónu. Každý trénink i každý zápas chci odvádět co nejlepší výkon a dále posouvat i svou výkonnost,“ přeje si Mamčics.

29letý bek se na konci října 2021 stal novou posilou zlínských Beranů. Zaujal hned od začátku, i tehdejšího útočníka ševců Antonína Honejska.

„Byl vynikající – tvrdý, nekompromisní. Moc se mi líbil. Na přesilovce rozhazoval nahrávky doleva doprava. Myslím si, že to bude velká posila,“ nepochyboval šikovný útočník.

Slova Honejska se potvrdila, Mamčics vytvořil skvělou obrannou dvojici s Danielem Gazdou. Lotyšský reprezentant ve Zlíně nakonec odehrál 24 zápasů, připsal si sedm asistencí.

Během angažmá u Beranů se vydal na olympijské hry, po kterých odešel dohrát sezonu do švédského Linköpingu. Poslední dva ročníky strávil v Nových Zámcích na Slovensku.