Hokejový select - výběr hokejistů ročníku z různých klubů - pod hlavičkou Tigers Zlín ve velmi těžké konkurenci ukázal svoji kvalitu a dosáhl na zlaté medaile v nejprestižnější kategorii AAA! „Jsem šťastný, že se celý projekt podařilo uskutečnit a umožnit díky tomu vybraným klukům odehrát velmi kvalitní zápasy v rámci mezinárodního turnaje,“ přiznává manažer týmu Jiří Baďura.

Zdroj: Baďura Jiří

„Celý tento příběh, to jak to probíhalo a hlavně dopadlo, je o to větší radost a odměna, kterou si všichni zasloužíme. Hráči za svoji bojovnost a především týmovost, hlavní kouč Ondřej Jordán za motivující projev a výborně odvedenou trenérskou roli, rodiče za podporu, kterou nám věnovali,“ vyjmenovává Baďura.

Výprava ve složení 12 hráčů a jednoho brankáře vyrazila do Helsinek přímým letem už 3. ledna, dva dny před zahájením samotného turnaje, a to především kvůli poznání prostředí a atmosféry, přičemž v průběhu celého týdne zde panovalo pravé severské zimní počasí - všude bílo s teplotami -20 stupňů C.

Zdroj: Baďura Jiří

Druhý den tripu skupina využila k návštěvě hlavního města Helsinek, mladíci zhlédli zajímavá místa kolem přístavu, mohli se ohřát při návštěvě největší katedrály, vidět výměnu stráží u prezidentského paláce, a to vše při mrazivých teplotách. „V přístavu jsme stihli i rozcvičku na zahřátí“ poznamenal trenér Jordán.

Následovalo večerní plánované přípravné utkání proti maďarskému výběru MAC Budapešť (vítězství 4:2), který byl jedním ze tří zahraničních účastníků turnaje. „Pro představu, celkem byla tato již tradiční akce pod patronací finského hokejového svazu pořádána pro tři výkonnostní kategorie ročníku 2011, celkem se utkalo ve čtyřech dnech na dvou zimních stadionech 24 týmů,“ upřesnil Baďura.

Výprava Tigers Zlín:
Brankář
: Robin Soukup. Obránci: Richard Hlatký, Filip Baďura, Marek Burian (všichni Zlín), Denis Bělohlávek (HC Olomouc). Útočníci: Oskar Šmíd, Jakub Spružina (oba Zlín), Tomáš Brázdil, Robin Beneš (oba HC Zubr Přerov), Michal Šimek (HC Olomouc), Lukáš Šiller (HC Uh. Brod), Marek Salcman, Jakub Strážovec (oba HK Gladiators Trnava). Hlavní trenér: Ondřej Jordán. Manažer týmu: Jiří Baďura.

„Mimochodem, přijeli jsme hrát hokej do místa, kde je to životní styl, kde je obrovská konkurence, v regionu a hokeji zaslíbeném městě Espoo najdete 12 krytích ledových ploch, a dalších asi 6 venkovních, vše pak s potřebným zázemím pro trénink, suchou přípravu, posilovny, rehabilitaci, stravovací a navazující školní zázemí“ popisuje manažer týmu možnosti, které mají hokejisté v aglomeraci Espoo s 250.000 obyvateli kolem Helsinek.

Zlínský výběr na turnaji nakonec šokoval, ani jednou neprohrál a jen jednou remizoval. I proto ovládl základní skupinu, následně s přehledem ovládl semifinále a v boji o prvenství přehráli jeden ze tří nejlepších finských výběrů Haukat KJT 5:3!

„Tohle je neskutečný zážitek, silný příběh pro vás kluky i pro nás! Vůbec jsme nevěděli, do jakého prostředí přijedeme, jestli tady nepropadneme, jak budeme stíhat, co na nás tady ve Finsku kromě opravdu velké zimy čeká. A ono se ukázalo, že vybraní kluci do toho dali všechno a podřídili své ego a hokejové dovednosti ve prospěch týmu. Za mě obrovská radost, co jsme tady dokázali a děkuji všem za příkladnou reprezentaci,“ vzpomíná na svoji řeč po závěrečném vítězném finále manažer projektu Jiří Baďura.

Zdroj: Baďura Jiří

„Parádní zkušenost, pro mě vůbec první odkoučované finále a takto vítězně ? Vždyť jsme 15 minut před koncem finále prohrávali 1-3 a dokázali to proti takovému soupeři se špičkovým zázemím a plnou soupiskou hráčů otočit na 5:3? Na konci brankou při power-play, tak trochu po vzoru naší reprezentace U20, která Finy porazila a my to tady sledovali? Opravdu skvělý pocit, za sebe, kluky, jsem moc rád, že jsem mohl být součástí tohoto projektu,“ reaguje spokojený Jordán. „A pokud bude Jirka Baďura opět něco podobného pořádat ,tak se mnou může určitě znovu počítat,“ usmívá se.

Výprava se z Finska s pohárem a zlatými medailemi vrátila před pár dny, ale už teď manažer Jiří Baďura intenzivně přemýšlí nad další akcí, která by se mohla uskutečnit, opět s cílem získat příležitosti srovnání na mezinárodní úrovni v rámci vybraných kategorií mládežnického hokeje.

„Už máme pozvání na další rok na obhajobu našeho prvenství do Espoo, přišla nám pozvánka na velmi dobře obsazený turnaj do Polska, mám na stole možnost přihlásit tým ročníku 2010 na World Hockey Championship v dubnu do Slovinska, pravděpodobně obsadíme několik kluků na prestižní Mistrovství světa klubů do Innsbrucku v květnu, kde bychom mohli několika hráči posílit konkrétní severoamerický výběr,“ těší manažera.

„Dokud to půjde, kluci na sobě budou pracovat nejen na jejich klubové úrovni, budou mít zájem se srovnávat s těmi nejlepšími v kategorii a pochopitelně budou mít především finanční podporu od svých rodičů, kterým tímto upřímně velmi děkuji, tak věřím, že tohle je správná cesta k tomu, aby se kluci rozvíjeli hokejově i charakterově, a v budoucnu některým z nich se naskytne příležitost hrát o nejvyšší mety také v profesionálním, případně juniorském či univerzitním hokeji v zahraničí, pokud nedostanou rozumnou příležitost a adekvátní hráčskou roli v juniorských či mužských kategoriích, jak je zvykem tady u nás“ konstatuje závěrem.

Podrobné hodnocení turnaje

„Odehráli jsme dobrý vstup do turnaje, remíza 3-3 s finským selectem HaukatKJT nám ukázala, že tento turnaj je rozhodně o kvalitě, a to co nás posune k dobrému výsledku, bude jen poctivá práce každého jednotlivce, a hlavně týmová soudržnost,“ vzpomíná hlavní trenér týmu Tigers Zlín Ondřej Jordán.

Aby měli kluci o další motivaci postaráno, podařilo se zajistit po tomto dobře odehraném utkání večerní návštěvu místního šlágru, utkání dospělých Kiekko-Espoo proti vedoucímu týmu finské Mestis ligy, kde měli možnost všichni kluci sledovat jak rychlý hokej se tady hraje. „Bylo super to vidět, moc jsme to užili, a dokonce jsme byli fandit v kotli domácích“ směje se jeden z účastníků Tomáš Brázdil, hráč mateřského klubu HC Zubr Přerov.

V dalším průběhu turnaje čekali na výběr Tigers Zlín další dva těžké zápasy, oba proti finským výběrům, kdy zdolali nejdříve po těžkém boji Kalpu 4.3 a pak také i IFK Helsinki 3:0. „S Kalpou to byl zápas plný zvratů, dvakrát jsme prohrávali, na začátku v 6. minutě 0:2, rozhodl jsem si vzít velmi netradičně time-out a mužstvo motivovat zpět ke své hře, a to se ukázalo nakonec jako klíčové, kdy se nám podařilo zápas otočit a následně po skvělém týmovém výkonu vyhrát, z mého pohledu základ po pozdější triumf na turnaji,“ vzpomíná trenér Jordán.

Po tomto výsledku a třech utkáních bez porážky ve skupině A následovalo play-off, kdy odhodlaný tým Tigers Zlín věděl, že hraje semifinále, což už zde mohlo být původně považováno za úspěch. Z prvního místa ve skupině se paradoxně český zástupce na turnaji střetl s MAC Budapešť, výběrem z Maďarska, se kterým odehráli právě Tigers už přátelské utkání před turnajem. „K utkání jsme přistoupili s respektem, klukům připomněli, že každý zápas je jiný a oni opět dokázali, jak silní mohou být jako tým“ připomíná Baďura.

„Zápas jsme zvládli, věřili jsme, že to nemá kam uhnout a vyhráli zaslouženě 6:1, i když výsledek neodpovídá skutečnosti. Tohle semifinále nebylo až tak jednoznačné jako výsledek,“ říká skromně trenér Jordán, a dodává: „Už to vypadalo, že ve finále narazíme na místní pořádající nabitý výběr EPS Kiekko-Espoo, ale protože se i tady ukázalo, že se hokej hraje do poslední vteřiny, domácí smolně ztratili vedení 2:1 pouhých 20 vteřin před koncem a prohráli své semifinále 2:3.“

Najednou tady bylo něco velmi pikantního, finále proti selectu Haukat KJT, proti kterému odehráli mladíci Tigers vůbec první utkání turnaje zakončené remízou. „Tady je nutno říct, že Haukat byl pasován jako jeden ze dvou hlavních favoritů v nejprestižnější kategorii turnaje na vítězství, místní jej dokonce hodnotí obecně jako jeden ze tří top selectů ve Finsku. Každopádně porazit můžeme každého, když to odmakáme jako tým,“ zaznělo z úst trenéra i manažera před utkáním o zlato. Zajímavostí bylo, že kluky a realizační tým přišel na semifinále a finále podpořit přímo do kabiny osobně hokejový reprezentant Michal Jordán, bratr hlavního trenéra Ondřeje „Kluci máte to dobře rozehrané, je to však jenom hokej. Ale nechejte tam všechno, abyste na tohle mohli kdykoliv vzpomínat, a když proto uděláte maximum, tak vyhrát můžete s každým,“ pronesl klukům v kabině úspěšný reprezentant národního týmu a profesionální hráč, aktuálně ve službách finského Lahti Pelicans.

Vítězství Tigers Zlín 5:3 v zápase o zlato opět ukázalo vnitřní sílu a nastavení celého mužstva včetně realizačního týmu. (Tigers působili v průběhu turnaje dva, trenér a manažer, oba současně pak v několika dalších potřebných funkcích kustoda, maséra, skill kouče, mentora, doplněni o podporu zástupců sedmi rodičů, kteří se zúčastnili akce osobně… u týmů z Finska byl profesionální standard přímo na střídačce v počtu 5-6 dospělých jako trenérský a realizační tým - pozn. red.)