„Vždy říkám, že především chceme udržet světovou skupinu. Ale teď hrajeme doma, proto chceme medaili,“ zdůrazňuje trenér národního týmu Tomáš Výtisk. Češky budou hrát ve skupině A ve zlínské PSG Areně a postupně se střetnou se Švédkami (31. 12.), Ruskami (1. 1.) a obhájkyněmi zlata z USA (3. 1.). Druhou skupinu tvoří Kanada, Finsko, Německo a Švýcarsko.

O šampionát, který se hraje na přelomu roku a startuje 31. prosince utkáními Česko – Švédsko (Zlín), resp. Kanada – Švýcarsko (Přerov), se v Česku ucházelo několik zájemců.

„Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje všechny nabídky pečlivě zvážil a nakonec vybral tato dvě města,“ řekl člen organizačního výboru Karel Jankovič.

„Jedná se o čtvrtou největší akci pod hlavičkou IIHF,“ připomněl za organizátory, že šampionát se důležitostí řadí za MS mužů, hráčů do 20 let a ženské mistrovství světa. Finále osmnáctiletých je přitom na programu 7. ledna ve Zlíně.

Vstup na všechny zápasy je zdarma.

„Očekáváme adekvátní návštěvnosti na jednotlivé zápasy. Táhnout určitě bude náš duel s Amerikou, která získala již třikrát zlato, a pak boje o medaile,“ tuší Jankovič.

MS je levnější než u chlapců

Hokejistky s realizačními týmy budou ve Zlíně bydlet ve dvou hotelích. Zatímco Rusky, Američanky a Švédky najdou přechodný domov v Interhotelu Moskva, český tým se „izoluje“ v hotelu Baltaci. Rozpočet pro šampionát je podle manažera národního týmu Martina Loukoty přijatelný.

„Pohybuje se mezi pěti až šesti miliony korun. Část dotací putuje z IIHF, zbytek jsme získali od partnerů a regionálních organizací,“ naznačil Loukota. „Třeba MS hokejistů do 18 let, které se uskuteční v Brně a Znojmě, má několikanásobně větší rozpočet,“ upozornil manažer národního týmu.

Kouč Tomáš Výtisk bude mít na šampionátu k dispozici dvě gólmanky, osm obránkyň a 11 útočnic. „Chceme navázat na úspěch z roku 2008 a získat medaili. Máme na ni. S největší pravděpodobností budeme bojovat ale jen o bronz, Američanky a Kanaďanky jsou o dobré tři třídy výše,“ uvedl Výtisk.

Úroveň snese srovnání s dorostem chlapců

Předchozí čtyři mistrovství jiné než severoamerické šampiónky nepoznalo. Poslední tři zlaté medaile získaly hráčky USA, jednou triumfovaly Kanaďanky.

„Reprezentantky Severní Ameriky hrají na úrovni chlapeckého staršího dorostu, zatímco týmy hrající o bronz se úrovní blíží mladšímu dorostu,“ přirovnal výkonnost hokejistek trenér Výtisk.

Nejvíce hráček pro národní tým se rekrutovalo ze Slavie Praha (6), zbylé působí v Karviné, Litvínově, Pardubicích nebo Kladně. Jedinou hokejistkou ve Výtiskově výběru s vazbou na Zlínský kraj je Klára Mazánková z Kroměříže. Hráčka HLC Bulldogs Brno působí mimo jiné i ve Vsetíně, kde po základní části hraje play off.

Ze zámoří naopak dorazily tři posily (útočnice Klára Chmelová, Denisa Křížová a gólmanka Veronika Hladíková). „Svazy v Severní Americe nám vyšly absolutně vstříc. Turnaj končí 7. ledna a během dvou dnů se budou muset vrátit ke svým klubům,“ upozornil ještě manažer Loukota.

Hráčky Silvestr nejspíš prospí

Poslední prověrku před mistrovstvím absolvoval národní tým na turnaji v Rakousku. „Skončili jsme druzí, když se podařilo vysoko porazit domácí výběr a Slovenky. Prohráli jsme jen jednou v prodloužení s Němkami,“ vylíčil trenér Výtisk. Český národní tým i vzhledem k věku hráček (na šampionátu startují ročníky 1994, 1995 a 1996) však nečeká žádný bouřlivý příchod Nového roku.

„Prvního ledna hrajeme důležitý zápas s Ruskem, takže hráčky Silvestr nejspíš prospí. Těžko je budeme budit a připíjet si s nimi nealkoholickým šampusem,“ naznačil s úsměvem kouč národního týmu Tomáš Výtisk. Vyřazovací zápasy a boje o medaile se odehrají ve Zlíně.