I proto už před sezonou došlo k výraznému, ve řadě případů i více jak padesátiprocentnímu navýšení členských příspěvků, které se někde pohybují mezi 15 až 20 tisíci za člena, mládežníka. A některé kluby již na prahu sezony si daly do podmínek klauzuli, že z důvodu zvyšujících se energií má klub právo požadovat ještě výjimečný příspěvek právě na pomoc pokrytí nákladů.

„Situace je složitá, jednáme s městem, majitelem zimních stadionů při hledání řešení krytí energetických nákladů,“ potvrdil Tomáš Valášek, předseda zapsaného spolku Berani Zlín, který se stará o chod mládeže.

Mnohem přísnější je ale situace v případě klubů, kde sportoviště nevlastní město či obec. V našem regionu se jedná o nedávno vzniklý zlínský klubu Tigers či hokejisty v Brumově.

I dotovaná cena elektřiny je enormní

„Najít nyní rozumnou cenu elektřiny od nového roku je nemožné. Společnosti spoléhají na to, že vláda i pro organizace našeho zastropovala cenu, a stále ji šponují výše a výše. I dotovaná cena je pro nás enormní, prakticky okolo devíti korun za kilowatt, což je několikanásobně více, než jsme měli doteď,“ nespokojeně kroutí hlavou manažer Tigers Zlín Jan Pravda.

„I přese všechno jsme klubové příspěvky nechali na stejné výši pro celou sezonu, tedy do konce března. Pak se uvidí,“ dodal.

Rozhořčení nejen energetickou situací jsou v Brumově.

„Cena je šílená, ale i u nás se snažíme nezdražovat. Snad tuto turbulentní sezonu přežijeme. Děláme maximu,“ potvrdil šéf hokeje v Brumově Jaroslav Vaněk.

„Zdražování se však netýká jen chlazení, ale v neposlední řadě i dopravy. A ta nás bolí mnohonásobně i kvůli nesmyslným změnám předchozího svazového vedení, které zrušilo zápasové slučování více ročníků. Nyní místo společného cestování některých kategoriích jezdí každá sama, v různé časy. Nepočítám do toho složité shánění časoměřičů, rozhodčích na různé termíny. Tato nepromyšlená, direktivní změna nám bere čas a hlavně peníze. Už více než půl roku na to upozorňuji, zatím marně. Chystám se proto oslovit nového šéfa svazu Aloise Hadamczika,“ vzkázal rozhněvaný Vaněk.

Tenisté se musí v zimě v hale přiobléct nebo více běhat!

Zlínský tenisový klub, kde vyrůstal i pátý světový hráč světa Jiří Novák, má aktuálně k dispozici přetlakovou halu se čtyřmi antukovými kurty.

„Kvůli energiím jsme pro komerční provoz zdražili cenu za kurt o více jak padesát procent. Přesto i díky výkonnostnímu klubovému tenisu máme přes týden hlavní čas zaplněné,“ upřesnil předseda TK Zlín Jan Machráček, jenž ale musel sáhnout k ještě jednomu úspornému opatření – teplotě uvnitř.

„Udržovat teplotu v nafukovací hale je nákladnější než ve zděné. Doteď bylo standardem osmnáct stupňů, nově už máme o dva méně, tedy šestnáct,“ dodal.