Jindy klidný a rozvážný hlavní kouč a sportovní manažer zlínských hokejistů Zdeněk Venera se během tématu o kauze, která v posledních týdnech silně otřásá pověstí extraligy, několikrát rozohnil. Zlobil se i na zástupce sedmé velmoci – novináře. V klidu a s úsměvem se naopak rozpovídal o Vánocích a své nechuti nakupovat i spokojenosti s pátou příčkou, kterou se svými svěřenci aktuálně okupuje.

Jak se v rodině Zdeňka Venery slaví Vánoce?

Úplně běžným způsobem, jak je to obvyklé ve všech rodinách. Sejde se u štědrovečerního stolu celá rodina počínaje starší generací i děti, navíc se nám nedávno narodila vnučka. Ženě spíš vyhovuje, když přes den někam vypadnu a má klid. (Směje se.) To je pro ni největší pomoc. A navíc já mám co dělat a kam jít.

Snažíte se dodržovat tradice?

Stromeček, kapra i bramborový salát máme. S dárky to nijak nepřeháníme. Spíše aby tam každý nějakou drobnost našel. Potřebné věci si průběžně kupujeme během roku a blbosti shánět nemá smysl. Nepřikládáme tomu velký význam, spíš si sedneme, povečeříme a popovídáme si v rodinném kruhu.

Sledujete v televizi i pohádky?

Na televizi se dívám všeobecně dost málo. Čas vyplním jinak. Přijde mi to jako dost promarněný čas, protože jej příliš nemám. Kdybych se nudil, u televize sedím. V klidu si raději vyřeším věci, na které nemám čas, kdy volna příliš není.

Jaký nejlepší dárek jste pod stromečkem našel?

Nějaké roky už mám a dárků bylo hodně. Kdybych se měl zamyslet a vzpomenout si, tak bych se vrátil do dob juniorského věku už v přechodu do mužů. Tehdy jsem dostal od rodičů pod stromeček švédskou helmu značky Jofa. Tady to bylo tenkrát nedostupné. Tehdy to sháněli přes Vencu Králíka, který byl ve Švédsku pracovně. Byli jsme rádi, že jsme tehdy měli co na sebe, navíc v té době to byl špičkový výrobek. K tomu krásně voněla novotou.

Co jste třeba dostal od manželky?

(Směje se.) Od ní dostávám pravidelně. Děláme si radost trvale. Ona mně spíš dá nějaké oblečení, protože na jeho výběr má lepší vkus než já. Jí si oblečení netroufám kupovat.

Čím ženu překvapíte vy?

To nyní samozřejmě říct nemohu, protože by se mohla dovtípit. Ale je to jednoduché – kupuji věci, kterými nelze nic pokazit. Většinou tedy kosmetiku. Jsou i Vánoce, kdy mi s dárky sama trochu pomůže. (Směje se.) Ale rychle na to zapomene a je překvapená.

Dárky kupuje tedy především manželka. Nakupování vás tedy nebaví, nebo je to způsobené zaneprázdněností?

Když je v obchodě fronta víc jak dvou lidí, tak se otáčím a odcházím. Nemám rád ani nákupy pro sebe. Když si mám pořídit kalhoty, vyzkouším si dvoje a s třetí už mám nad hlavu. Ještě horší je, když mám nakupovat dárky pro druhé. Se mnou je to složité. Jsem rád, že mohu trávit čas na zimáku a manželka je ochotná za mě tohle podstoupit, protože ji to baví a má čas. Mám tím ušetřenou práci a hodně mi to pomůže.

Pojďme nyní k hokeji. Máte za sebou 32 zápasů, ve kterých jste nasbírali 51 bodů (před zápasem s Třincem – pozn. red.) a momentálně se nacházíte na 5. příčce. Kolik bodů vám chybí ke spokojenosti?

Mám li mluvit za sebe, tak jsem celkově spokojený. Samozřejmě začátek byl bídný, ale nebudu tady vyhlašovat, že mě uspokojí jedině titul nebo účast ve finále. Vím, jaký je reálný stav v ostatních mužstvech. Liga je šíleně vyrovnaná a může se stát cokoliv. Jedna věc je přání a druhá objektivní stav. Natolik dlouho se pohybuji v hokeji, abych věděl, o co jde. Vždy klub, který nejvíce vykřikoval, že jede na špici tabulky, většinou vyhořel.

Přestože jste zatím pátí, sezona neprobíhá úplně hladce jako v minulé sezoně. Co výkonům konkrétně chybí?

Uplynulý ročník bych rozdělil na dvě části. Dobře probíhala základní část, ale horší to bylo v play off. V dlouhodobé soutěži hrajeme dle mého názoru téměř stejně jako loni, akorát nám chybí doplňkové body a trochu štěstí v prodloužení a nájezdech. Vloni jsme v těchto činnostech nasbírali spoustu bodů. Celý loňský průběh a druhé místo byly podle mého názoru nad reálné schopnosti týmu. Brankář Kuba Sedláček měl mimořádnou formu. Vloni jsme dokázali vyrovnané zápasy o gól strhnout ve svůj prospěch a bodíky postupně naskakovaly. Ale nemyslím si, že bychom byli druhé nejsilnější mužstvo. Hráli jsme nad poměry, což nám naopak letos úplně nevycházelo. Přesto jsme věděli, že mužstvo má i přes nevydařený začátek na víc. Nyní se pohybujeme v místech, na která má současný kádr svou sílu a když nám budou nahrávat okolnosti, může se něco podařit.

Byl jste po nevydařeném vstupu do sezony nervózní?

Nikomu to na klidu nepřidalo, ale osobně jsem viděl mužstvo i hráče, kterému se momentálně výsledkově nedaří, ale neviděl jsem tým, který by byl zlomený a rezignovaný. Nakonec se mé domněnky potvrdily. Kluci věděli, že v létě poctivě trénovali, a i vloni podávali slušné výkony. Když se nedaří, hráči se potřebují opřít o pocit, že na to mají, že nic neodflákli. Pokud budou trpěliví, že výsledky samy přijdou. Jestliže ale jsem celé léto nedával tréninku všechno, nemůžu čekat, že se to obrátí. Většina hráčů si může říct, že se připravovala maximálně zodpovědně.

Nemáte strach z tradiční zlínské vánoční či novoroční krize?

To ukáže až čas. Snad budeme pokračovat ve slušných výkonech. Dlouho nám budou chybět junioři Holík s Řezníčkem, kteří jsou s dvacítkou. Na konci ledna si s největší pravděpodobností Chomutov stáhne Kubu Grofa. Určité zásahy do kádru budou, ale pokud se nám podaří vydržet zdravotně v pořádku, nebudou to tak výrazné ztráty. Standardní výkonnost bychom měli udržet.

Zmínil jste obránce Grofa, už jste s prvoligovým Chomutovem řešili jeho budoucnost?

Oni se zatím o tom nechtějí bavit, ale je celkem jasné, že chtějí útočit na baráž pro extraligu, na kterou se připravují. Zatím nám své stanovisko definitivně neřekli, ale nedá se předpokládat, že by nám jej ponechali.

Naopak máte opční právo do konce sezony na Tomáše Dubu. V jaké fázi jsou jednání s Třincem o dlouhodobějším působení?

To není otázka jednání, ale jednostranného rozhodnutí, protože právo je na naší straně. Do 15. ledna na to máme čas.

Měl jsem spíše na mysli delší působení, aby ve Zlíně podepsal smlouvu.

On nemůže nic podepsat, jelikož by měl dvě, navíc ji má platnou ještě na příští sezonu s Třincem. Můžeme se bavit o případném (důrazně) jednání s Třincem, jestli by nám jeho kontrakt přenechali. Ale nyní se o tom nebude chtít nikdo bavit. Každý si nejprve počká, jak sezona dopadne a jak se bude dařit všem zainteresovaným gólmanům. Mají podepsané všechny tři brankáře, a když budou chtít, jednoho z nich uvolní.

Poslední dobou hýbou extraligou a vůbec celou hokejovou veřejností skandály s neoprávněnými registracemi, pochybným papírováním v Mladé Boleslavi a tvrdými výroky plzeňských hvězd Tomáše Vlasáka a Martina Straky vůči vedení nejvyšší soutěže. Co si o tom všem myslíte?

Každý bude hájit svou pravdu. Určitě nebudu tvrdit, že Standa Šulc je bez chyby. Ale přijde mi to u některých médií jako přehnaná a cílená mediální kampaň. Přestřelky přes noviny nemám rád. Nikomu to neprospěje, potřebujete je jen vy novináři, aby bylo o čem psát. Není to ale dobře. Některá média jsou strašně vděčná, když jeden na druhého plive. Pravidla se musí přece dodržovat. Jaká jsou, je druhá věc. Každý má možnost se je pokusit změnit.

Hráči si dodnes nebyli schopni založit hráčskou asociaci, která by sjednotila všechny hokejisty. Měla by nějakou sílu a byla by protiváhou APK. Kdysi se velcí hráči jako Jirka Dopita a Robert Reichel pokusili něco zorganizovat, ale nevím, jestli jejich snaha ztroskotala obrazně řečeno na třicetikorunových měsíčních příspěvcích. Zkrátka tuhle možnost hráči mají, tak ať se sjednotí a udělají silnou organizaci, když to všechno stojí za houby a na řízení se podílejí. (Naštvaně.) Ale ať je soutěž organizovaná systematicky. Jinde ve světě hráčské asociace fungují. Je jednoduché jen kritizovat. Tohle je klasický český postup – nadávat, jaký je všude nepořádek. Nyní se trochu otřu o kluby, což se samozřejmě týká i nás i mě osobně. Pravidla extraligy si dělají kluby samy, co si zástupci oddílů odhlasují, to platí. Když Standa Šulc pošle žádost, aby kluby poslaly návrhy na zlepšení, většinou se na to každý vybodne, protože má svých starostí dost a je ticho po pěšině. Až nastane problém, každý poukazuje na špatná pravidla. Zajímalo by mě, kolik návrhů na změnu stanov a připomínek poslali z Mladé Boleslavi nebo Plzně před vypuknutím afér. Můj pohled je trošku jiný, ke kritice se nepřipojím, protože ta nikomu neprospěje.

Nepřijdou vám ale konečné tresty ať už odečty bodů, třímilionová pokuta pro Mladou Boleslav i 150tisícové tresty pro Vlasáka a Straku až příliš drastické a neadekvátní?

Když se vrátím k odečtům bodů, jednoznačně je chyba na straně klubů, jelikož šlo o neoprávněný start. Na druhou stranu, aby byl systém ideální, věřím, že podobné průšvihy přispějí k nápravě. Po prvním neoprávněném startu zabliká červená kontrolka, seberou se tři body, klub dostane flastr a nikdo ani nepípne. Kluby se na změně mohou podílet. Také kluby, které na řády doplatily, mají na jejich znění svou vinu. Už dávno se mělo bušit ze všech stran, že systém registrací a jejich následná kontrola nejsou optimální. Kdyby se kauza týkala nás, také budeme řvát. Každého totiž nejvíc bolí, až se jej to týká. Samozřejmě není v pořádku, že se na to přišlo po odehraných 17 kolech a teoreticky se na to nemuselo přijít vůbec, nebo jen tak náhodou. Nyní celá situace byla vyřešena nejlépe, jak mohla. Jiné řešení ani nebylo, protože kdyby ředitel extraligy tresty nerozdal, tak si nedovedu představit, co by se dělo. Jakýkoliv klub, který nic neporušil, by například mohl spadnout do baráže a sestoupit z extraligy. Logicky by se následně bránil, že sestoupil neoprávněně. Jakýkoliv hráč v mládeži nebo krajském přeboru, který přestupuje z Uherského Hradiště do Ostrohu, musí mít vyřízený přestup. Proč by to nešlo v extralize? (Důrazně.)

Zamluvili jsme finanční pokuty…

Straka i Vlasák jsou výborní hráči, ale myslím si, že je to určité gesto. Oni totiž ani nemohou vědět, jak pravidla fungují a co všechno je potřeba. Je to nadávání pod dojmem momentální křivdy, ale do hloubky problému pořádně ani nevidí. Extraliga odhlasovala, že by se mělo podobnými výroky šetřit, protože sponzoři jsou na podobné věci hákliví, jelikož na nepořádek přispívat nebudou. Proto tohle pravidlo vzniklo. Někteří lidé jsou ješitní více, jiní méně. Se znevažováním extraligy má vedení soutěže pravdu. Všichni, kdo se na ní podílíme, bychom se měli snažit jí dát pozitivní obraz a nikoliv ji znevažovat. I mediálně je to trošku krmené, protože novináři by na celou věc úplně jinak zareagovali, kdyby slovně napadl ředitele extraligy například náš junior Holík nebo Řezníček. Jelikož se jedná o Straku a Vlasáka, přijde mi to nafouklé.

Druhá strana ale naopak argumentuje, že ztrácí demokratickou svobodu slova.

Ale argumentují až teď, když se něco stalo. Měli možnost už dlouho předtím se k problémům vyjádřit. Na valné hromady APK jsem také jezdil. Proč to nikdo neřekl před deseti lety, když se všichni manažeři všech klubů dohodli, že se nebudou výroky tolerovat a kluby si samy odhlasovaly tresty v podobě pokuty. Až teprve když se to některých týká, tak se cítí poškozeni. Již tenkrát nebo před sezonu se měli ozvat, aby se zrušilo tohle pravidlo. (Jde pro knihu pravidel do knihovny a čte- pozn. aut.) Kluby jsou povinny zajistit, aby se jejich hráči, trenéři, členové realizačního týmu a funkcionáři ve sdělovacích prostředcích nevyjadřovali tak, že by to poškozovalo dobré jméno a zájmy soutěže. Nesplnění této povinnosti bude potrestáno minimálně 50 000 korun. Rozhodnutí udělení trestů a jejich výše je v kompetenci ředitele APK.

Nemůžu na jedné straně jako zástupce klubu podobné ustanovení odhlasovat, a když dostanu pokutu, argumentovat svobodou slova. Vlastnoručně jsem si v herním řádu uvedené ustanovení označil zvýrazňovačem a před každou sezonou na to hráče upozorňuju. Klub by udělenou pokutu logicky po hráči vyžadoval. (naštvaně zvyšuje hlas) Mělo by být úplně jedno, jestli se jedná o špičkového hráče, nebo řadového hráče třeba méně slavného klubu.

Ztratila tím extraliga na důvěryhodnosti?

To si nemyslím. Chci jen upozornit, že někteří protestují proti pravidlům, která si sami odhlasovali. Tak to pojďme změnit. Pak můžeme říct, že Standa Šulc rozhodoval blbě. Všichni s tím souhlasili. Je to jako kdybych jezdil na červenou a tvrdil, že mi to nikdo nemůže zakazovat, když ve druhém směru nic nejede. Jednou je nějaké pravidlo, tak by se mělo dodržovat, nebo je třeba počítat s postihem. Když si uděláme pravidla, že na červenou je to lepší, pak to bude v pořádku.