„Tahle série má pro mě specifický význam,“ zmínil Honejsek, rodák z Prostějova, pradávnou hanáckou rivalitu s Olomoucí.

Takže po drobném zranění úspěšný návrat, co?
Vyhráli jsme, jsem rád, že jsem k tomu mohl přispět a že jsme to zvládli.

Byla klíčová ubráněná přesilovka Olomouce pět na tři, kterou sehrála špatně a poté se nemohla dostat do zápasu?
S Pavlem Kubišem jsme si před zápasem řekli, že potřebujeme první dobré střídání. A pak jsme se oba potkali na trestné lavici. Byl to pro nás špatný začátek. Ale neměli tam moc střel, navíc jsme výborně puky vyhazovali. Byl to odraz i do zbytku první třetiny i celého zápasu. Olomouc se do toho už nedostala.

Olomouc v úterý rozhodla v přesilovce, dnes jich měla dost, ale žádnou nevyužila. Změnili jste něco?
Týmy se znají, moc se toho změnit nedá. Většinou zápasy defenzivních týmů bývají o prvním gólu. My jsme rádi, že jsme ho dnes dali a že jsme to zvládli. I když v úterý nám ani první gól nestačil. Týmy se nemají čím překvapit. Rozhodují maličkosti.

Série je vyrovnaná 1:1. Jste po dvou zápasech spokojení?
Určitě je dobré, že to není 0:2, ale 1:1. Trochu nás ale mrzí minulý zápas, kdy jsme do poloviny utkání mohli dát víc gólů. Třeba by to všechno bylo jinak. Teď máme v pátek další zápas, bylo by potřeba ho zvládnout.

V prvním zápase jste nenastoupil, nyní už jste hrál. Cítil jste se lépe?
Nebylo mi moc dobře ani dnes, ale je to play-off, takže jsem se hecnul. Je to jednou za rok, play-off milují fanoušci i hráči, takže jsem si řekl, že půjdu do toho.

I spoluhráči vás hecovali?
Mě především mrzelo, že jsme první zápas prohráli. Celou sezonu se o něco snažíte, pomáháte týmu a pak chybíte v prvním zápase. Říkal jsem si, že je to špatně a jsem rád, že jsem k tomu mohl přispět. A už jsem stoprocentně ready.

Vy jste přispěl první trefou, ale nemuselo to skončit jen u jedné, že?
První třetina byla hodně dobrá, mohli jsme jich dát víc. Konkrétně já také. Jeden mi tam naštěstí spadl. Hezkých akcí na góly tam bylo mnohem víc. Nakonec tam spadla dorážka po střele od modré. Musíte zkoušet střílet ze všech pozic, mělo by tam něco spadnout. Když chytají tak kvalitní gólmani jako Kaša a Braňo Konrád, je to o to těžší. To je cesta.

V jednoduchosti je krása?
Určitě, v play-off se hokej takhle hraje. Je to změna oproti základní části. Víc se chodí do brány a střílí. I ve Zlíně to bude podobné jako v prvních dvou zápasech. První půlku jsme byli lepší my, Olomouc nás přitlačila ve druhé. Je to play-off, jsou to příběhy. Uvidíme, co napíše ten další.

Jak se vám hraje na urputnou olomouckou obranu?
Víme, že to jsou vysocí a silní chlapi. Mají to fakt dobře poskládané. Do toho výborného gólmana. Těžko se tam prosazuje. Navíc dobře blokují střely. Je to těžké projít přes jejich výšku a sílu. Musíme využít rychlých přihrávek a bruslení. Chtěli jsme je unavit, ale zatím to tak není.

Kouč Venera zřejmě výtečně přečetl vaše přesilovky. Střeží Bukartse, hlídají Okálovu střelu…
Jo, mají to přečtené. Tam nás zatím tlačí bota. Sám pro sebe jsem si říkal, že tuhle sérii budou rozhodovat přesilovky. Zaplať pánbůh zatím to tak není. Jak se říká, kdo nedá pět na tři, nemůže vyhrát. Olomouc ji dnes nevyužila. Máme na čem pracovat. Přesilovky musíme vylepšit. Máme den volna, je hodně možností ke změně.

Berete jako rodák z Prostějova zápasy s Olomoucí jako derby?
Odehrál jsem tady mraky zápasů v mládežnických týmech. Hrávali jsme proti sobě s Kubou Hermanem. Znám tady spoustu kluků, i když někteří už nehrají. Ale jsme pořád kamarádi. Oni se chodí dívat. Má to pro mě speciální význam. Prostějov s Olomoucí bývalo obrovské derby. I olomoucký kotel v každém zápase nezapomene zmínit Prostějov ve svém pokřiku. Vždycky si na to vzpomenu a pousměju se. (úsměv)

Hlasy trenérů:

Zdeněk Venera (Olomouc): Říká se, že tým, který nevyužije přesilovku pět na tři, nemůže zápas vyhrát. To platí speciálně u mužstva, které moc gólů nedává. My jsme do zápasu vstoupili dobře, vypracovali jsme si šance, ale přesilovka ovlivnila celý průběh první třetiny. Místo toho, abychom šli do vedení my, tak se to povedlo Zlínu. V těchto zápasech, kde nepadá moc gólů, se to těžko otáčí. V té přesilovce mi to přišlo, jak kdybychom to hráli spíš s tenisákem než s pukem. Přestože bylo ve třetí třetině vzepětí, podařilo se nám snížit, byla tam šance, tyčka, odkrytá brána. Přesto Zlín zaslouženě vyhrál. Škůrek chyběl moc, je to klíčový bek a má nejlepší střelu. Kromě agresivity je potřeba hrát s pukem, dát si to na hokejku a my jsme to v té přesilovce totálně zdrbali. Na střely to bylo vyrovnané, ale je to otázka proměňování šancí.

Robert Svoboda (Zlín): My jsme se na zápas připravili podobně jak na ten včerejší. Hráčům jsme zdůraznili, co nás může dovést k úspěchu. Začátek ale takový nebyl. To byla nejšílenější třetina, co jsem na tomto postu zažil. Střídali jsme brankáře, byla tam srážka. Přežili jsme to. Kdyby domácí využili přesilovku 5 na 3 a ty následující, tak bychom zápas těžko otáčeli. Na konci bylo drama, bylo jasné, že se do toho pustí a budou riskovat. Posledních deset minut bylo napínavých, nakonec to rozhodl Ondráček a my jsme rádi, že jsme tento zápas získali. Honejsek patřil k hráčům, kteří převážili utkání na naši stranu. Chtěli jsme tady vyhrát jeden zápas a to se nám podařilo.

Olomouc – Zlín 1:3

Branky a nahrávky: 49. J. Knotek (Eberle, J. Galvas) – 10. Honejsek (Freibergs), 23. Klhůfek (Ferenc, Freibergs), 59. J. Ondráček. Rozhodčí: Pavlovič, Pešina – Frodl, Komárek. Diváci: 5194. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3.

HC Olomouc: Konrád – Houdek, Vyrůbalík, Jaroměřský, Ondrušek, J. Galvas, L. Galvas – Eberle, J. Knotek, Laš – Irgl, Strapáč, Burian – Skladaný, Mráz, J. Káňa – Jergl, Herman, Holec. Trenéři: Venera, Tomajko, Moták.

Aukro Berani Zlín: Kašík (1. – 2. min Štůrala) – Ferenc, Freibergs, Žižka, Valenta, Matějíček, Řezníček, M. Novotný – Okál, D. Šťastný, Roberts Bukarts – J. Ondráček, Fořt, Šlahař – Kubiš, Honejsek, O. Veselý – Klhůfek, Fryšara, P. Sedláček. Trenéři: R. Svoboda, M. Hamrlík, Hrazdira.

Další zápas:

LIBEREC – SPARTA PRAHA 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Stav série: 2:0.

Branky a nahrávky: 19. Bakoš (Pyrochta, J. Vlach), 33. Bulíř (Pyrochta, Filippi), 34. Šmíd (Ševc, L. Krenželok), 46. M. Kvapil (Bulíř) – 60. Pech tr. střílení. Rozhodčí: Šír, Mrkva – Barvíř, Blümel. Diváci: 5334.
Liberec: Will – Pyrochta, Ševc, Maier, Šmíd, Jánošík, Derner – Jašek, P. Jelínek, L. Krenželok – Bakoš, Redenbach, Ordoš – Bulíř, Filippi, M. Kvapil – Lakatoš, J. Vlach, A. Dlouhý.
Sparta: Aittokallio (46. Honzík) – T. Pavelka, Z. Michálek, A. Kulda, Ďaloga, Mikuš, T. Voráček, Piskáček – Řepík, P. Vrána, J. Hlinka – Kudrna, Pech, Buchtele – Jarůšek, Klimek, Říčka – Uher, Černoch, Pšenička.