„Jednou jsme si vyšli na procházku po městě a proti nám se hrnul dav, takže jsme se otočili a s kočárkem sprintovali domů. Byl to nepříjemný zážitek. Měli jsme strach,“ přiznal v rozhovoru pro Deník 28letý Horák.

„Je to moc krásná země, ale i nás ovlivnily politické události. V době protestů jsme nesměli vycházet z domu. Dělobuchy a petardy, žluté vesty. Nejhorší to bylo někdy v prosinci,“ vybavil si mistr extraligy se Zlínem z roku 2014.

V zemi galského kohouta to se svým týmem až na vrchol nedotáhl. Boxeři, jak si v Bordeaux přezdívali, vypadli s Amiens až v sedmém čtvrtfinálovém zápase. Úroveň soutěže se ale prý těžko srovnává.

„Hrál se úplně jiný styl hokeje. Střední pásmo neexistovalo, přes něj jsme jen profrčeli. Ale řekl bych, že špička se dala srovnávat s naší první ligou. Byly tam dva týmy odskočené od nás. Hrálo tam spoustu Kanaďanů, francouzských reprezentantů. Sami Kanaďani říkali, že čekali větší pohodičku, ale takové to nebylo,“ hlásí Horák, jenž si na herní vytížení nemohl stěžovat.

„Na začátku sezony jsem neslezl z ledu, hrál jsem pořád. Postupně jsem hrával méně, protože Francouzi se potřebovali vyhrát pro nároďák, ale pořád jsem byl vytížený. Play-off jsem pak dohrával se zraněním kolena,“ přiznal Horák, který si v 50 zápasech včetně vyřazovacích bojů připsal tři branky a pět asistencí.

V přístavním 250tisícovém městě na jihozápadě Francie, kde ústí řeka Garonna do Atlantického oceánu, však pokračovat nebude.

„Mají nějaké finanční problémy, na cizince nemají peníze. Chtějí to hrát s domácími hráči, ale ve Francii bych rád zůstal. Případně půjdu někam do Německa. Ještě nic jistého není, ale v západní Evropě bych rád zůstal,“ přiznal obránce, který hrával i v dresu Olomouce, Přerova, Havířova, Jihlavy nebo Znojma.

Cestování na zápasy si však užil do sytosti. A rozhodně rozbouralo stereotypy o cestě na zápasy, jako je zvykem u nás.

„To byl masakr. Třeba do Štrasburku jsme vyjeli už večer den předem a jeli v noci, kdy jsme v autobuse s lůžky spali. Ráno jsme se někde nasnídali a šli na rozbruslení. Na začátku sezony jsem s tím bojoval, ale nakonec jsem si zvykl,“ poznamenal Horák.

Ačkoliv francouzsky příliš nemluví, domluvit se potíže neměl.

„V kabině jsme mluvili anglicky běžně, stejně jako trenér. V tom nebyl problém. Akorát v obchodě, když jsme prodavačce řekli, že mluvíme anglicky, komunikovala francouzsky,“ pousmál se Horák.

Ačkoliv hrál především ve fotbalovém městě Girondins Bordeaux, kde váleli i Eric Cantona či Zinédine Zidane, na zápas nejvyšší francouzské soutěže se nedostal.

„Chtěl jsem zajít na Paris Saint-Germain, ale naše zápasy se dost kryly, navíc fotbalový stadion je na opačném konci města od našeho bytu. Ale sportovní areál mají krásný, byli jsme se tam aspoň podívat,“ poznamenal Horák.