Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I ze Zlína mohou pocházet světoví sportovci

Zlín - /ROZHOVOR/ Hvězdný kmotr, hokejista Petr Čajánek, vyslal do světa zbrusu novou publikaci Sláva zlínského sportu. Historička Muzea jihovýchodní Moravy (MJVM) Yvona Činčová ji dávala dohromady téměř tři roky.

19.11.2011
SDÍLEJ:

Hokejista Petr Čajánek křtil v úterý 15. listopadu ve zlínském zámku knihu historičky Muzea jihovýchodní Moravy Yvony Činčové (v bílém) Sláva zlínského sportu.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Křest této mimořádné knihy, která mapuje historii zlínského sportu od 19. století, si nenechala ujít spousta fanoušků i osobností zlínského sportu. Ukázal se například úspěšný zlínský plavec Daniel Málek.

Při slavnostním aktu v hlavním výstavním sále MJVM na zlínském zámku Yvona Činčová knihu osobně uvedla.

„Jsem velký patriot a chtěla jsem, aby v knize bylo vidět, že i ze Zlína mohou pocházet sportovci světového významu,“ prozradila mimo jiné v rozhovoru pro Deník.

Kdy se u vás zrodila myšlenka napsat knihu, která mapuje historii zlínského sportu?

Knize, která se včera křtila, předcházela výstava s názvem Sláva zlínského sportu, historie a úspěchy 1898 2009. Kořeny této myšlenky tedy sahají ještě před tuto výstavu, která se uskutečnila v roce 2009. Sama jsem odmalička velký sportovní fanoušek, takže k tomu mám hodně blízko.

V archivu jsem také studovala zlínské spolky a zjistila jsem, že úplně ty nejstarší, jako je například Sokol, Orel nebo Sportovní klub Baťa, velice ovlivňovaly život Zlíňanů v období první republiky. Byla to významná stránka Zlína, kterou by byla škoda pominout.

Jak dlouho jste shromažďovala potřebné materiály?

Přibližně tři roky. Výstavu jsem chystala rok a půl, což bylo to hlavní shromažďování materiálu. Příprava knihy Sláva zlínského sportu pak trvala přibližně ten další rok a půl. Všechno se samozřejmě muselo znovu a pečlivě připravit pro knižní vydání.

Na výstavu se mi navíc všechny sporty nevešly. Takže se na určité sportovní oddíly musely znovu udělat výzkumy.

Z jakých zdrojů jste čerpala?

V prvé řadě jsem čerpala z archivu, fotoarchivu a Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Dále z Moravsko-zemského archivu v Brně a také z archivů jednotlivých sportovních klubů a oddílů.

Co přesně kniha čtenáři nabídne?

Kniha je v podstatě takové shrnutí toho, jak se sport vyvíjel od úplných kořenů, to znamená od roku 1898, kdy vznikl první zlínský sportovně zaměřený spolek Sokol, až do současnosti. Takže v ní čtenář může najít i nejvýznamnější výsledky z roku 2011.

Navíc každý oddíl je v knize představen, jak se vyvíjel od svého vzniku až do dneška. Samozřejmě jsou pak zdůrazněny největší úspěchy každého oddílu.

Jak velké rozdíly jsou mezi sportovní výstavou a knihou?

Zásadní rozdíl je v tom, že ve výstavě máte omezenou plochu na text. Musíte se vejít do určitého počtu řádků, ale v knize to není tak striktní. Když jsem cítila, že bych knihu mohla rozšířit o nějakou informaci, která se mi na výstavu nevešla, tak jsem měla tu možnost.

Takže tam, kde to šlo, jsem informace doplnila a celkově rozšířila. Mohla jsem také využít více fotografického materiálu, jelikož mě neomezoval žádný panel.

Co pro vás bylo při psaní knihy nejtěžší?

Asi ta mravenčí práce. Když jsem začínala dělat výstavu, tak jsem materiálu měla velmi málo. Musela jsem hledat kontakty na představitele jednotlivých oddílů, kteří mi pomohli a pak oslovili další pamětníky. Právě oni byli ochotní hledat doma ve svých albech fotografie a další informace. Takže tento sběr materiálů byl nejzdlouhavější.

Je nějaký oddíl v knize, který jste tvořila obzvlášť ráda?

Kdybych řekla jeden, nebyla by to pravda a dotkla bych se někoho dalšího, takže určitě nechci jmenovat. Mám je ráda všechny, protože se všemi sportovci jsme navázali přátelské vztahy a všichni do jednoho byli velice ochotní ke spolupráci. Byli také šťastní, že se mohou prezentovat na výstavě a později i v knize, a nebyl v tom jediný zádrhel. Navíc si myslím, že mezi námi díky této spolupráci vznikl přátelský vztah.

Řekla jste, že i vy sama máte ráda sport. Ke kterému druhu nejvíc tíhnete?

Mám ráda takové sporty, které v člověku vzbuzují emoce. Například hokej při mistrovství světa. (Smích.) Nikdy jsem nebyla vyloženě přímo sportovec, ale spíše velký fanoušek. I když se přiznám, že se to na stará kolena mění. Za poslední tři roky jsme na pracovišti dali dohromady partu a hrajeme pravidelně stolní tenis. (Úsměv.)

Existuje někdo nebo něco, kdo vás při vaší práci inspiruje?

Nemám nikoho takového. Inspiruji sama sebe a sama sobě jsem svým motorem pro svou práci. (Úsměv.) Když je práce váš koníček, tak inspiraci zvenčí nepotřebujete a jde to samo.

Proč se stal kmotrem knihy zrovna Petr Čajánek?

Petra Čajánka zvolil ředitel muzea Antonín Sobek, a to hlavně proto, že je skutečně jednou z nejvýznamnějších osobností zlínského sportu.

Na jakém projektu v současné době pracujete?

Momentálně v muzeu intenzivně pracujeme na přípravě expozice o historii firmy Baťa a baťovského Zlína, která bude v novém Baťově institutu ve 14. budově svitovského areálu. Teď tedy musím veškeré své síly soustředit na to, co jsem musela kvůli knize odsunout.

Autor: Zuzana Molková

19.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení