V neděli večer se pak sebral a vydal se na čtrnáctihodinovou štreku, aby si mohl zachytat nejprestižnější ligu v Evropě. „Doufám, že se do branky dostanu," neskrýval očekávání ve středu odpoledne v exkluzivním rozhovoru pro Deník 23letý Jakub Sedláček, jemuž klub po podpisu kontraktu povolil rozvázat jazyk.

Jaká byla cesta?

Jeli jsme společně s Marcelem Haščákem patnáct hodin. Vyjížděl jsem ze Zlína, on z Košic a potkali jsme se v Katovicích. Nabral jsem ho a jeli jsme mým autem. Své vlastní pak dostanu i od klubu. Cesta byla v pohodě.

Nebyla autem až příliš unavující?

Samozřejmě byla. Když máte vlastní auto, je to v pohodě. To tvrdil už Martin Prusek, který tady chytal. Nemusíte si ho půjčovat.

Měl jste během zkoušky indicie, že byste mohl podepsat?

Předběžně jsme byli domluvení na kontraktu. Nejdřív mě ale chtěli vidět v zápřahu. Čekalo se jen na zápasy na pražském turnaji, které vypadaly dobře. Po druhém mi hned ve čtvrtek řekli, že jsou spokojení. Že mám dál makat a bude to dobré.

Byl jste v nějakou chvíli nervózní?

Kdybych tvrdil, že jsem byl v klidu, tak bych kecal. Bylo období, kdy jsem nevěděl, na čem jsem. Ale rychle jsem to musel hodit za hlavu. Musel jsem myslet dopředu a nedívat se doleva nebo doprava.

Mluvil jste s generálním manažerem Sejejsem, případně trenérem Abolsem o své pozici v týmu?

Ano. Bavili jsme se. Hned jak jsem přijel, řekli mi, že Mike začne, ale samozřejmě nikde není napsáno, že si nezachytám. Každý ví, že Mike je jednička. Když jsem se ale díval na čísla, tak v sezoně se hraje v KHL 56 zápasů, což těžko odchytá jeden gólman. Také jsem vysledoval, kolik odchytají podle statistik nejlepší gólmani a měli kolem čtyřiceti utkání. A to byla skutečně nejužší špička. Doufám, že nějakou porci budu mít, což mi i bylo naznačeno. Nebude to o tom, že bych si sedl na střídačku a po sezoně jel domů.

Jak vás znám, i tak se s rolí náhradního brankáře nespokojíte a budete Mikaelovi Tellqvistovi šlapat na paty. Mám pravdu?

Řekl bych to jinak. Teprve se uvidí. Začne Mike a vyhrajeme deset zápasů, tak se přece gólman střídat nebude. Ale když prohrajete dva zápasy, je důvod ke změně. Můj názor je, že to bude podobné jako poslední roky ve Zlíně. Jsou určitě lepší a bohatší týmy, které jsou zvyklé vyhrávat. Ale i Dynamo bude chtít uhrát nějaké dobré výsledky. Doufám, že se do branky dostanu.

Jaký na vás udělal dojem brankář Tellqvist nebo legendární obránce Sandis Ozoliņš?

Mike Tellqvist je zkušený gólman, který prošel NHL. Bere vše, tedy i mě s nadhledem. Máme přátelskou atmosféru, takže je všechno v pohodě. I další zkušení kluci, kteří si už něčím prošli, jsou v klidu. Ozolinš je člověk s takovým charizma, že je to až neuvěřitelné. Má 41 let, přesto u nás vyhrál fyzické testy. Nemá ani gram tuku navíc. Je to hora, samý sval, v sobě obrovskou sílu. V kabině vyloženě vládne přátelská atmosféra. Má tam jedno z hlavních slov a dělá si z každého legraci.

Je pravda, že vaším velkým kamarádem je Slovák Marcel Hossa?

Máme k sobě blíž, protože je ze Slovenska. Když něco nevím, zeptám se Marcela. Ale zatím to není tak, že bychom byli velcí přátelé.

Učíte se lotyšštinu?

(Směje se.) Neučím a ani to v plánu nemám. V kabině mluvíme anglicky, trenér něco řekne v lotyšštině a pak i v angličtině. Rozumím skoro všemu, ale když na mě něco vybafne třeba Mike (Tellqvist), tak ještě moc nevím. Budu se zdokonalovat na skype s mým učitelem a kamarádem Davidem Ohnutkem. Později, když bude víc času, začal bych třeba i s ruštinou. Ale k lotyšštině není důvod.

Co vám přípravné zápasy ukázaly o kvalitě vašeho týmu i soupeřů?

Úroveň je vyšší. Jsou tvrdší tréninkové dávky. Ale každá země má jiný styl tréninku. Každý ví a zná, že v Rusku a vůbec na Východě vyznávají tvrdý dril. Všechny týmy jsou vyspělé. Je to hodně rychlé.

Vloni skončila Riga v Bobrovově divizi poslední a v celé KHL třetí od konce. Jaké může mít ambice v KHL letos?

Myslím, že letos mohou myslet výš. Čtvrtfinále je reálná meta. Přišel Sandis, další dva Kanaďani, takže jsme posílili. Hráli jsme na turnaji v Praze, kde jsme podali celkem slušné výsledky. Prohráli jsme o gól nebo v nájezdech. Zápasy byly strašně vyrovnané.

Klub hraje v Aréně Riga pro 10 tisíc diváků, kde se konalo i mistrovství světa v roce 2006. Je to stále moderní hala?

Zatím jsem se díval jen na obrázky. Ale co jsem viděl, všechno vypadá moderně. Kluci říkali, že je to parádní hala. My jsme tam zatím nebyli, jelikož trénujeme v tréninkovém centru a poprvé do haly se dostaneme až v neděli. Těším se na ni.

Jakub Sedláček:

Narozen: 5. 4. 1990 ve Zlíně. Výška: 175 cm. Váha: 75 kg. Číslo dresu: 36. Hůl: L. Přezdívka: Sedlo. Klub: Riga (KHL)

Kariéra: Zlín (jun), Přerov (08/09, 2. liga), Zlín (08–13).

Největší úspěchy: vicemistr extraligy (12/13, Zlín), titul v extralize dorostu se Zlínem (2007), 2× vicemistr v extralize juniorů (2007, 2008), účast na MS do 20 let (2009, 2010).

Zájmy: rybaření, hudba, počítač, karty.