Do Zlína přijíždějí každoročně na pozvání sportovního klubu Sací komando Mladcová. „S těmito hokejisty jsme se seznámili poprvé asi před patnácti lety Holandsku na amatérské hokejové soutěži, na které jsme po devadesátém roce jezdívali s Leonem Wesleyem, legendou místního hokeje,“ zavzpomínal organizátor akce Karel Popelka.

Na oplátku za vřelé přijetí se rozhodli kanadský tým pozvat do Zlína. Pro ty to byl krok do neznáma. Popelka vzpomenul, jak si poprvé s sebou přivezli i balenou vodu.

Kromě hokeje organizátoři pro kanadské hosty ve věku od 26 do 50 let naplánovali zabíjačku, výlet na Velehrad spojený varhanním koncertem, návštěvu sklípku nebo palírny slivovice. Majitelku už s oblibou přezdívají Mrs. Slivovice,“ vypočítal s úsměvem Popelka.

Amatérští hokejoví nadšenci každoročně tvrdí, že příští rok již nepřijedou. Cesta sem je dlouhá, jako vojáci mají málo volného času a řadě z nich vždy končí působení v Evropě a vracejí se domů do zámoří. Péče hostitelů, možnost zahrát si kvalitní turnaj a přátelské vztahy s hokejisty ostatních týmů je však vždy přinutí své rozhodnutí přehodnotit a přijíždějí opět, i když v částečně obměněné sestavě.

Program hokejového turnaje začal včera a bude pokračovat dnes i zítra. Kromě místních družstev přijeli i hokejisté z Humenného. Slavnostní ukončení se ponese v duchu večerní afterparty za účasti dvou country kapel. Akce je přístupná i pro veřejnost, je však třeba si předem dohodnout účast.