„Bavme se raději o play off," žádá 38letý kapitán Čajánek, který kvůli nespecifikovanému zranění v horní části těla nenastoupil již v úterý proti pražské Spartě (2:1) a hrát nebude ani dnes od 18:20 v posledním zápase základní části v Liberci.

Jak se nyní cítíte?

Uvidíme zítra, jak to bude vypadat. Je tam ale dost dlouhá přestávka, takže dám přednost tomu, abych byl stoprocentně zdravý na play off.

Dokážete vyjádřit, kolik vám do sta procent ještě chybí?

(Úsměv.) Cítím se výborně. Udělám vše pro to, abych byl na vyřazovací boje připravený.

Jak jste si na střídačce užil zápas se Spartou?

Asi jako každý hráč, který nezasáhne do hry. Fandil jsem mužstvu. Raději bych byl ale na ledě. Zápas se Spartou je pro každého svátek. Kluci odehráli parádní zápas už v tempu play off. Bylo to rychlé, tvrdé a s emocemi. Muselo se to líbit. Kluci to parádně odedřeli. Takže spokojenost.

Obránce Petr Zámorský po zápase říkal, že byste byl dobrý trenér…

To ťápal nějakou zemákovicu. (Úsměv.) Žádné dojmy z toho nemám. Seděl jsem na střídačce, stejně jako sedí ostatní zranění hráči.

Bavilo by vás trénovat?

Uvidíme, co život přinese. Není to můj plán.

Nelákalo by vás věnovat se alespoň dětem?

Nevím. Motám se kolem hokeje třicet let, takže je možné, že u něj nakonec v nějaké pozici zůstanu. To je ale mluvení o něčem, co je někde v budoucnosti. A to nemá smysl.

Jenže se už dlouho spekuluje, že po play off ukončíte kariéru. Jaký máte momentálně pocit?

(Naštvaně.) Myslím, že je blbé pokládat takové otázky. Máme před sebou play off a o ničem jiném než o něm bychom se neměli bavit.

Dobře, pojďme k play off. Přál byste si jako soupeře do čtvrtfinále Kometu Brno?

Matematicky to na ni opravdu vypadá. Všechno k tomu směřuje. Uvidíme, co se stane v pátek. Soupeř je to sice jako každý jiný, ovšem pro diváky atraktivní. Bude to zajímavé.

Co byste říkal na Hradec Králové, který rovněž zůstává ve hře?

Hradec hrál od začátku sezony výborně, jen nyní mu to trošku ujelo. Play off je ale jiná soutěž a hokej, který předváděli během sezony, budou hrát i nyní. Nedá se moc vybírat. I Třinec je v laufu, Plzeň nebo Kometa jsou nepříjemní pro každého. Liga je natolik vyrovnaná, že je jedno, na koho jdete.

Jako úřadující vicemistři máte nejvyšší cíle?

Člověk hraje hokej proto, aby vyhrával. Proto je ale potřeba vyhrát ten další zápas. My se musíme připravit na první. Musíme jít krůček po krůčku. Říct si před sezonou, že je cíl čtvrtfinále, je prostě nesmysl. Možnosti týmů jsou různé, proto někdo může být spokojený, že se dostane do play off. Ale když už tam jste, chcete ho vyhrát.

Jste ve formě, proti pražské Spartě už to byla vaše sedmá výhra v řadě. Kde se vzala?

Top forma nevydrží celou sezonu a teď se sešlo, že nám to funguje. Jen doufám, že takhle půjdeme dál. Olympijská přestávka nám asi prospěla. Přitom už před ní se výkony zlepšily. Play off je ale něco jiného. Co bylo, se nepočítá. Poslední zápasy nás dostaly z nervozity, jestli nebudeme muset ještě do předkola. Ale po zápase v Liberci se vše uzavře a budeme se připravovat už jen na jediného soupeře.

Brankář Kašík se probojoval na post brankářské jedničky. Ovšem ani Luboš Horčička nezaostává. Co říkáte na jejich dosavadní výkony?

Máme tady brankáře, o které se můžeme opřít. Všechno začal Štůry (Tomáš Štůrala – pozn. aut.), pak perfektně chytal i Horča. A teď je tam i Káša. Každý z těch brankářů má obrovský a zásadní podíl na tom, kde to mužstvo momentálně je a kolik má bodů.

Po každém vítězném zápase zastavíte u střídačky a vychutnáváte si jeho děkovačky fanouškům. Líbí se vám?

Radost k hokeji patří. Jsem rád, že ji má a chytá takhle parádně.