„Patří za to velké díky Rosťovi Vlachovi, který nenechal prohospodařit nadané ročníky. Budujeme to již delší dobu a je to dobrá zpráva pro zlínský hokej," pochvaluje si cestu jednatel PSG Zlín Patrik Kamas.

Většina současného zlínského kádru má kořeny ve Zlíně, nebo v něm vyrůstala. Celkem pak 21 borců, mezi které patří například Čajánek, Leška, Hamrlík nebo Balaštík, pak prošlo minimálně zlínskou juniorkou.

„Na Petra Čajánka, Larryho nebo Lešouna jsem se chodil jako malý dívat a chtěl být jako oni. Dnes už jsem s nimi v kabině, chci se od nich něco naučit, tak už to beru trošku jinak," poznamenal jeden z drahokamů Petr Holík.

Proces se zabudováním talentů začal před pěti lety Zdeněk Venera, který si vytáhl gólmana Sedláčka. Vlach v něm směle pokračuje. V praxi to znamená, že dnes hokejisté kolem 21 let jako Řezníček, Holík první stovku zápasů pokořili. Jiní borci jako Matějíček a Zámorský ji atakují. Letos sbírají první ostruhy třeba i Okál, Horák nebo Šenkeřík. Jako kometa vyletěl vzhůru Honejsek. Naposledy zaujal třeba Urbanec.

A mimochodem, všichni již oblékli reprezentační dres. „Budeme v tomto procesu dál pokračovat. Zrovna Patrik Urbanec měl sice smlouvu, bez ní by hrát nemohl. Ale nyní dostal čtyřletý juniorský kontrakt," potvrdil Kamas.

A právě jména, která některým fanouškům soupeřů zatím nic neříkají, si to letos rozdávají kvůli výluce NHL s největšími esy současnosti. Dvakrát pokořili celou kladenskou enklávu v čele s Jágrem a Plekancem. Husarský kousek se podařil v Českých Budějovicích, kdy se Prospal, Ference, Michálek a další nestačili divit zlínskému obratu z 0:3 na 6:3. „Je to škola, jakou už v životě nikdy mít nebudou. Každý zápas vidíme, v jakém hrají nasazení," pochvaluje si Vlach.

Velkolepé dojmy z „hvězdných válek" pak sbírají i samotní mladíci.

„Pro mě jako mladého je přínos, když je vidím zblízka. Je skvělé se moct od nich něco naučit. Jak psal sám Jágr, mnoho mladých je z návratu hvězd ukřivděných, že hrají třetí a čtvrtou lajnu, ale to je blbost. Musíme si užívat, že tady jsou," myslí si Holík.

„Ze začátku jsem si říkal, že je to super. Kdyby tady nebyli, měli bychom to možná lehčí, ale vzájemné zápasy nám dávají strašně moc. Snažím se od nich učit a všímat si, jak hrají. Když vidíme, na jaké úrovni hrají a jsme čtvrtí v tabulce, klidně ať zůstanou," pousmál se útočník Antonín Honejsek, který je mimochodem v hledáčku reprezentačního kouče Aloise Hadamzcika.

„Pro mě je to ale zatím jako sci-fi. Máme tady kluky z NHL. Mám ale chuť se zlepšovat a je mým snem hrát v reprezentaci," přiznal Honejsek.

Ano, ač mají berani mladé mužstvo, v konkurenci „star" si vedou po polovině základní části výtečně. Čtvrté místo a zisk 47 bodů jsou nad očekávání. „Těžší část nás ale teprve čeká, pokud by vyšla stejně, budeme rádi," opatrně poznamenal jednatel PSG.

„A mladí hráči určitě nezklamali. Dojem je vcelku pozitivní," přidal se Vlach.

Herní projev je vyzrálejší než v loňské sezoně a berani čerpají opět z vydařeného startu. Ačkoliv si prošli „domácí krizí" šesti porážek v řadě, dokázali se železnou pravidelností devětkrát v řadě vyhrát venku. A navíc v několika případech prokázali charakter týmu a vnitřní sílu.

„Základním pravidlem je, že rozjezd řídí starší kluci a mladí se připojí. Vloni to byl Leška, letos Čajánek. Je nám jedno, kdo se toho ujme, důležité je, aby to dostalo směr. Zkušení kluci také mají stanovenou práci usměrňovat mladé, kteří to po nich jednou převezmou," vysvětlil hierarchii uvnitř mančaftu Vlach.