Hlavní kouč hokejistů Zlína Robert Svoboda včera pro Deník do hloubky popisoval aktuální stav týmu i klubu, kterému se mezi fanoušky i odbornou veřejností příliš nevěří.

„Útok na titul nevyhlašujeme, to ale neznamená, že ho nemůžeme získat. Nemyslím si, že tahle panika je na místě,“ vzkázal 49letý Svoboda, jenž přišel společně s Martinem Hamrlíkem k A-týmu v listopadu po odvolané dvojici Rostislav Vlach-Juraj Jurík a v pondělí 24. července vyjedou zlínští hokejisté poprvé po dovolené na led.

Proběhla příprava v rámci možností bez komplikací?
Ano. Měli jsme dostatek prostoru. V nějakém rytmu příprava trvala deset týdnů. Vyhýbaly se nám zranění. Byly tam mimo jiné obsaženy silově dynamické věci či běhy. Jsme velice spokojeni, jak mužstvo fungovalo.

Vymýšleli jste na hráče i něco speciálního?
Ne, kdepak. Člověk sleduje současné trendy. Někam se stejně jako hokej i letní přípravy posunují. Odezva od hráčů byla dobrá. Doufám, že je to dobrý základ do sezony. Měli jsme externě kondičního trenéra Radka Vašíka, který zde hrával v mládežnických kategoriích a nyní se věnuje silovému trojboji. Pro silovou přípravu byl přínosem, protože hráče naučil správné technice. Tím pádem i zranění se nám vyhýbala a mohli jsme cvičit i s velkými váhami. Za to mu musíme poděkovat a spolupráce, doufejme, nekončí.

Rafty? V našich podmínkách to moc nejde

Takže žádný raft ani vojenské cvičení jak využívaly jiné extraligové kluby?
(Přemýšlí) To je každého věc, co si zvolí. Tyhle věci slouží spíše k psychologické části, teambuildingu a budování vztahů. Nemyslím si, že tohle by nám chybělo. Sledovali jsme hráče, jak se chovají v tréninku. Věnovali jsme se spíše klasické přípravě.

Individuálně trénovali David Nosek a Roberts Bukarts, chyběl i Filip Chytil. V tom problém nevidíte?
Rozhodně ne. Jsou to profíci. Tímto způsobem jsme působili na hráče, že zodpovědnost je na nich, jak budou připravení. V dnešní době se to hodně mění. Je to nějakou dobu v životě jejich práce. Jak budou připraveni, je jejich věc. Nemají se na co vymlouvat. Dali jsme jim nějakou osnovu a kluci dělali i spoustu věcí navíc. Měli i individuální doporučení.

Zeptám se i jinak. Nesměřuje už letní příprava k individuálnímu tréninku s najatými kondičními trenéry? Není společná spíš česká specialita a přežitek?
Tady se vracíme k raftům. Z pohledu soužití kolektivu, tvorby a hierarchie týmu je to důležité. Myšlenka je to dobrá, ale v našich podmínkách to moc nejde. Předsezonní kemp není kádrově tak široký, aby hráči, kteří to zanedbali, byli vyřazeni. V NHL vám přijde na kemp padesát lidí a zůstane jich pětadvacet. Motivace je jednoznačná. Individuální příprava opomíjí jednu důležitou věc a to jsou hry, které vám dají další informace o hráčích. Tým má nějakou dynamiku. Není to jen o tom někde individuálně zvedat činky, skákat a běhat. Pro hráče je kolektiv zpestření.

Spousta lidí má nesolidní informace

Byla cítit v kabině s ohledem na nestabilní finanční situaci v klubu nejistota?
Ne! (Důrazně) Více bez komentáře.

To je pozitivní zjištění, ne?
Tým je zdravý, čistý a pozitivní.

V médiích se však objevily různé informace a spekulace, že týmu dluží klub výplaty.
Nečtu noviny a už vůbec ne bulvár, ke kterému se bohužel přidal i Sport. Spekulace a pomluvy jsou mi ukradené. Jasně jsem upozornil hráče, ať se k tomu nevyjadřují. Spousta lidí má nesolidní informace.

Nyní máte možnost říct, jak vše ve skutečnosti je…
V pořádku. Mě mrzí, že vlastně zatím stále není nic, co by napovědělo, jak tým na tom výkonnostně je. Mohou se k přípravě vyjádřit zkušení hráči Ondra Veselý nebo Tomáš Žižka. Místo toho se ptáme jiných lidí. Se solidními lidmi jednám, s nesolidními vůbec. Kdo chce, ať si to přeloží, kdo ne, má možnost si to třeba „vygooglovat“.

S novým generálním manažerem Martinem Hostákem jste už mluvil. Jaký na vás udělal dojem?
S Martinem se známe. Hráli jsme spolu na mistrovství světa dvacítek, není to pro mě nová tvář. Jsme spolu v kontaktu, pozitivní je, že tento post máme obsazený a má chuť klubu pomoct. Máme kompetentního člověka na svém místě.

Jak to v momentální situaci vidíte s kádrem? Je vůbec reálné, aby ještě někdo přišel?
To nyní není možné říct, situace se mění každým dnem. Probíhají jednání, ale tím se my nezatěžujeme. S Larrym (Martinem Hamrlíkem) jsme rádi, že jsme šanci dostali. Máme kádr z kluků, kteří jsou ochotni za klub hrát. Nejsou to žoldáci. Momentálně nikoho nesháníme a sportovní experti by měli vědět, že trh je přesycen hráči, kteří nemají smlouvu. Je to jen otázka finančních možností klubu. Tím se ale netrápíme. Každý nám vyčítá, jak nemáme doplněný kádr, ale hráči se sem vrací. A jsou to hráči, kteří zde extraligu už hráli. Spousta extraligových klubů posiluje hokejisty, kteří s ní nemají zkušenosti. Z toho ať každý usoudí, co je posila. Přišli jsme jen o Petra Holíka, který byl klíčovou figurou. Zůstal Roberts Bukarts a dál dostanou možnost hráči, kteří dřív tolik příležitostí neměli. Věřím, že se prosadí a budeme si říkat, jak jste nám nevěřili.

My se nemáme za co stydět

Nedůvěřují vám fanoušci ani odborná veřejnost. Tvrdí, že Zlín čeká jen boj o udržení. Nemrzí vás, že jste předem odepisovaní?
Mrzí mě, že lidé naslouchají těmto neodborníkům. My se tím ale nechceme trápit a zaobírat. Máme svou představu a jsme rádi, jak nám to funguje. Každý vyhlašuje různé věci, pak to i různě dopadne, jelikož je to sport. My útok na titul nevyhlašujeme, to ale neznamená, že ho nemůžeme získat. Nemyslím si, že tahle panika je na místě. Není to příjemné, dokázali bychom si představit, že je to ve větší pohodě, ale za trenéry můžu říct, že z týmu máme dobrý pocit.

Z působení v zahraničí se však do Zlína nevrátil Petr Zámorský, který údajně neobdržel ani nabídku. Tohle vám není líto?
S Petrem jsme se bavili, máme korektní vztahy. Jestli ho klub oslovil, nebo ne, nevím. Já jsem u toho nebyl. Já jsem jen trenér tohoto klubu. Asi nemůžeme konkurovat těmto týmům, z toho si ale těžkou hlavu neděláme. „Pěkně“ se čtou věci, že klub něco zanedbal nebo neudělal. My se nemáme za co stydět, my jsme v baráži neskončili, jak někteří vaši kolegové napsali. Nemám rád, když se píšou bludy. Tohle je však jen výzva, abychom v další sezoně obstáli.

Tady je to až hloupě agresivní

Co říkáte na Filipa Chytila, jehož draftoval New York Rangers?
Filip udělal za poslední sezonu obrovský skok. Během sezony na něm bylo vidět, že je talent. Byl jsem na základě centrálního skautingu přesvědčený, že v prvním kole bude. I kdyby ne, je to hráč s velkou buducností a přejeme mu, aby na něj klub mohl být hrdý. Píše se jen negativně, to je přitom věc, kterou se můžeme pyšnit. Můžeme si srovnat, kolik hráčů z tohoto klubu na podobné příčce v draftu bylo. Zase je to o tom, co se píše. Nemyslím si, že hokej je v nějaké šílené krizi. Neomdléváme z toho, že nemáme medaili z dvacítek. V prvním kole draftu jsme měli dva hráče, třeba Rusové jen jednoho. I to by si odborníci měli zjistit. Informace se dají prezentovat nějakým způsobem. Tady je to až hloupě agresivní.

Máte zprávy, zda bude Chytil ve Zlíně dál pokračovat?
Těžko říct, jaké s ním mají úmysly. Pro nás by bylo příjemné, kdyby nám jej tady sezonu nechali. Mluví se o tom, ale nikdo to pořádně neví. Jde vidět, že i z naší extraligy se jde na draft nebo do NHL dostat. Je to cesta.

Je v současnosti ve zlínské mládeži nějaký další talent, který by mohl Filipa Chytila následovat?
Proč ne? Vždycky může být. Otázka by měla znít obráceně. Kdo věděl o Filipu Chytilovi před třemi lety? My trenéři ano. Už jsme jej brali z mladšího dorostu do staršího, následně do juniorky. Ale tyhle kategorie přeskočil. Nebudu jmenovat, ale jsou tam šikovní a zase budou. Tenhle kolotoč nikdy nekončí. A kdo tvrdil, že někdo odejde a tím všechno hasne, je na omylu.