Výsledek? Již minulý týden dorazili útočníci Adam Havlík z Pardubic a Jan Maruna z Havířova výměnou za Zdeňka Okála. Včera navíc šéfové klubu potvrdili příchod Robertse Bukartse z týmu kontinentální ligy Dinamo Riga, který do Baťova města dorazí dnes večer a ještě tedy nestihne dnešní utkání v Mladé Boleslavi. „Byl v nabídce agentů. V Rize ale nedostával moc šancí, hrál třetí nebo čtvrtou lajnu. Ale nebylo to z výkonnostních důvodů," tvrdí Vlach.

Zlínský kouč vše konzultoval také s brankářem a zlínským odchovancem ve službách Dinama Riga Jakubem Sedláčkem. „Říkal mi, že mi ho doporučuje. Povahově je to dobrý kluk, má přístup k tréninku a je technicky zdatný. Dívali jsme se na něj o prodlouženém víkendu, kde měli turnaj v Rize. Kdybychom jej postavili k hráči, který by mu šance připravoval, tak by je mohl proměňovat. Má dobrou střelu," všiml si Vlach, který by rád nejnovější posilu nasadil už do pátečního utkání proti Chomutovu. „Uvidíme, jak se vyřídí formality a transfer karta," nechtěl předbíhat zlínský stratég.

Vlach má s lotyšskými hokejisty už osobní zkušenost z působení ve Vsetíně, kde vedl v sezoně 2006/2007 Guntise Galvinse, Janise Andersonse, Laurise Darzinse a Armandse Berzinse.

„S nimi jsem neměl problém. Byli to kluci, kteří chtějí pracovat. Ti, se kterými jsem se setkal, byli i povahově dobří. Co se týká hokeje, všichni to byli dobří bruslaři, technicky zdatní. Někteří měli hokejové myšlení lepší, jiní horší. Ale celkově se i dnes lotyšský hokej pozvedl, než tomu bylo před deseti lety ve Vsetíně," vybavuje si zlínský lodivod.

Možná i proto měl Zlín ještě zájem o dalšího Lotyše a zkušeného obránce Jekabse Redlishe, který však dal z rodinných důvodů přednost Karlovým Varům. „Proto bychom nyní ještě chtěli jednoho obránce. Beků moc není a měnit kus za kus by nemělo správný efekt. Ani směrem do kabiny by to nemělo odezvu," myslí si Vlach.

Navíc ani návrhy Zlína na výměny některých hráčů konkurenční kluby neakceptovaly. „Moc nabídek ani nebylo. Celkově se to nehýbalo a nebyl ani zájem o trejd," podotkl Vlach.

I proto navzdory příchodům tří ofenzivních hráčů není s posílením stoprocentně spokojený. „Jen tak napůl. Chtěli jsme totiž ještě jednoho útočníka a obránce, ale to nedopadlo," litoval kouč zlínských hokejistů Rostislav Vlach, jenž měl na mysli zřejmě útočníka Třince Erika Hrňu, o němž se mezi fanoušky spekulovalo. Jenže jeho příchod neposvětil kouč Ocelářů Jiří Kalous.

A tak se Vlach bude o to víc spoléhat i na Adama Havlíka, který se neprosadil v Pardubicích. „Je to hráč technické postavy, velmi dobrý bruslař a technicky dobrý. Ačkoliv je drobné postavy, nebojí se osobních soubojů. Má herní myšlení a snad nás zvedne v produktivitě," věří Vlach, který znojemského rodáka postavil do třetí formace ke svému synovi Romanovi a kapitánu Ondřeji Veselému.

„Zatím jejich spolupráci zkoušíme. Je to první varianta, uvidíme, jak to bude fungovat. Zatím to na tréninku nebylo nejhorší. Je co zlepšovat. Může se to posunout i změnit," nevylučuje Vlach.

Tímto krokem by rád střelecky „probudil" i svého syna, který stále čeká na první trefu v sezoně. „Myslím, že by Romanovi mohl i pomoct. Má už zkušenosti, odehrál něco za Pardubice, takže Adam není úplný nováček," věří Vlach.

Havířovský Jan Maruna se včera proháněl v zeleném tréninkovém dresu vedle Filipa Čecha a Ondráčka ve čtvrté formaci. „I od něj bychom chtěli, aby nám pomohl. Onder i Ježek jsou zkušení a Marunovi by mohli připravovat šance. Je to technický hráč, umí dát gól. Chtěli bychom s ním čtvrtou lajnu trochu oživit. Uvidíme podle jejich výkonů, kolik dostanou prostoru. V předchozích zápasech nám scházelo, že čtvrtá řada inkasovala první nebo druhý gól. Přitom jsme od nich chtěli, aby především neinkasovali. To u nich nebylo," vysvětloval Vlach.

Dveře do zlínské kabiny nemá zavřené ani Zdeněk Okál, který byl součástí výměny s prvoligovým Havířovem za Marunu. A už v pondělí se jednou asistencí podílel na výhře AZ proti Benátkám nad Jizerou. A neproměnil samostatný nájezd. „Přehled o něm máme. Jak dlouho by tam měl být, bych nerad komentoval. Může tam být měsíc, dva ale také kratší dobu," nevylučuje Vlach.