Útočník hokejistů PSG Berani Zlín Pavel Kubiš většinou pálí z dorážek nebo do prázdné klece…

Jako v úterý. Sotva vrátil kapitánské céčko navrátilci po zranění Tomáši Žižkovi, v 33 letech se proti Litvínovu dočkal premiérového hattricku v extralize.

„Už jsem ho asi někdy dal. V páté třídě v Náměšti na otevřeném stadionu,“ vtipkoval při vzpomínce na své rodiště na Vysočině. „Naposledy jsem dal v dorostu nebo v juniorce, ale to, co jsem dával do deváté třídy, už ze mě vyprchalo,“ líčí Kubiš.

Jenže momentálně jste se sedmi trefami v sezoně nejlepším střelcem týmu. Co vy na to?

U mě je to tak, že jich teď můžu mít sedm i o Vánocích. Umím se kousnout. Určitě z toho mám radost, ale ještě větší radost mi dělá, že máme tolik bodů, kolik máme.

Takže se nepovažujete za kanonýra, na kterého vás už kdysi mnozí pasovali jako nástupce Jaroslava Balaštíka?

To bych ani nezmiňoval. Hraju už nějaké roky, vím, na co mám. To, že přišel hattrick, je bonus. Jsem rád, že jsem si ho mohl prožít. Ale že bych byl kanonýr? To vůbec ne. Ale svou prací chci přispět týmu. Když dám gól, je něco navíc.

Všechny vaše góly byly jako přes kopírák, střely do odkryté branky…

Asi těžko to projedu, ne? (úsměv) Už mě tady znáte. Buď mě to trefí, anebo mi to takto kluci nachystají. Teď to tam padlo. Už při prvním střídání jsem dal tyčku. Z toho jsem byl takový nešťastný. Ale počkal jsem si na další šance a naštěstí jsme vyhráli. Martin Kotásek (vedoucí týmu – pozn. aut.) mi před utkáním říkal, že dám hattrick.

Po vašem třetím gólu to vypadalo, že tomu ani nevěříte…

Nejsem hráč, který by dával pravidelně tři góly. Třetí byl v mém případě trochu navíc.

Třikrát vám nahrával Tomáš Fořt, který celkem zaznamenal čtyři asistence. Co na jeho výkon říkáte?

Jezdil jsem za ním a ptal se, jestli náhodou není tvořivý centr. (směje se) Pak jsem mu říkal: ty to dnes hraješ na Lešouna nebo co? (opět se směje) Ale vážně, jsme na stejné vlně, jsme takoví buldoci. Naše lajna si sedla, ale nechci to zakřiknout.

Skoro to vypadalo, že měl z vašich gólů větší radost než vy…

On mi to přál…

S Jiřím Ondráčkem už spolu hrajete dlouho. Chemie celé formace funguje…

Mluvíme o tom, jak hrát. Nikdo z nás není extra hokejista. Snažíme se hrát svoji poctivou hru a občas se to k nám odrazí.

A pak vám všechno parťák Ondráček, který je pokladníkem, spočítá i do týmové poklady, ne?

Snad počká do výplaty, bude mě to stát hodně. Už to tam mám napsané. Když jsem šel kolem nástěnky ráno, už jsem to tam viděl. Nebude to levný měsíc. Na pět zápasů jsem byl místo Žíži (Tomáše Žižky) kapitánem. Nakupilo se mi to tam, ale to jsou peníze, které rád dám.

Troufáte si do budoucna na roli kapitána?

Do budoucna nevidím, dívám se dopředu jen pár zápasů. Žiža je kapitán, zvolila si ho kabina. S Kesonem jsme byli pověření jako jeho zástupci. Samozřejmě jsem rád, že jsem si to vyzkoušel. Potěší to, protože není mi to jedno. Kapitána ale máme, proto to neřeším. Může tady být ještě roky.

Během zápasů ale Tomáš Žižka v kabině nebyl, mluvil jste k týmu?

Ne, choval jsem se pořád stejně. Naštěstí nás to chytlo v nějakém laufu, nebyl důvod něco říkat. Dál bych to neřešil.

Navíc obránce David Nosek skóroval tečí u brankoviště, kde je vaše místo. Nezvyklé, co?

Nemyslím si. David je dobrý bruslař, de facto další útočník. Motá se u nás i u nich před bránou. Je to moderní hokejista. Bek by měl takto hrát.

V poslední době jste jako tým ve velké pohodě. Jste v laufu?

Tohle jsou týmy kolem na naší úrovni, už před sezonou jsme věděli, že budeme v tabulce blízko sebe. Tady chceme získávat body. Z Brna jsme přivezli bod a z Třince dva. I když jich mohlo být víc. Chtěli jsme to potvrdit, šli jsme si za vítězstvím a jsem rád, že se to podařilo.

Co říkáte na brzký návrat Zdeňka Okála po silném otřesu mozku, kterých zrovna vy máte za sebou dost?

Před zápasem jsme se o tom spolu bavili. Otřesy do hokeje patří, někdo jich má méně, jiný zase jako já víc. Každý úder na hlavu je špatný. Jsem rád, že fauly na hlavu vedení trestá. Vymýtil bych to úplně. Náraz do hlavy bych považoval za faul. Když jsem to udělal proti Olomouci, klukům jsem říkal, že za to bych si dal stopku. Chtěl bych, abychom my mezi hráči měli mezi sebou respekt. Neříkám, že se to nemůže stát, zbytečné nárazy by se měly trestat.

Myslí na to hráč při návratu na led?

Vždy na to myslíte. Když se budete vracet na led po operovaném rameni, také na to budete myslet. Dokud nedostanete pár ran a nevyzkoušíte si, že je to dobré. Ale Očko to zvládne, už si nějakým zraněním prošel. V reprezentační přestávce dotrénuje a po ní už bude na stejné vlně, jako nás opouštěl.

V pátek vás čeká Hradec Králové. Co od soupeře očekáváte?

Když jsme s nimi hráli doma, byl to jeden z nejlepších výkonů, který tady soupeř předvedl. Bude to nepříjemný soupeř. Mají mladý bruslivý tým, nicméně doufám, že jim nějaký bod sebereme. Extraliga je vyrovnaná, nejedeme tam nic odevzdat. Do reprezentační přestávky odehrajeme dva zápasy a chceme uhrát co nejvíc bodů.

A narazíte na svého bývalého spoluhráče Petra Zámorského, který je nejproduktivnějším obráncem týmu.

Ten už tady dlouho není. Ale zámek je Zlíňák, kvalitní bek a bruslař s dobrou střelou. Umí to trefit. Musíme si na něj dát pozor. Doufám, že si ho pohlídáme.

To, že nebude hrát Petr Koukal, který byl potrestaný na dva zápasy za sekání protihráče, registrujete?

To je pro nás plus, ale není to zase zásadní. Jeho stopka je může stmelit, místo něj dostane někdo šanci, kterou může chytnout za pačesy. Je dobrý hokejista, ale takhle se na to nedíváme.