„Mužstvo má málo natrénované. Ani herní styl není odpovídající extralize," myslí si Zdeněk Čech, někdejší výtečný útočník a později trenér, který v roce 1995 pomáhal Vladimíru Vůjtkovi při postupu do finále proti Vsetínu.

„Možná je problém uvnitř kabiny. Jinak si to sám nedokážu vysvětlit," kroutil hlavou i kapitán mistrů roku 2004 Miroslav Okál.

„Nechci vinu házet na trenéra, ale Rosťa Vlach už byl asi trošku ohleděný. Když se nedaří, první je na řadě trenér. Už se muselo něco stát," ví Okál a jeho někdejší trenér s ním souhlasí, že odvolání trenéra Vlacha po šesti letech v pozici hlavního trenéra bylo správným krokem.

„Mužstvo potřebovalo nějaký nový impulz. Ale není to jen otázka trenéra Vlacha, jde o celkovou atmosféru v klubu. Něco pozitivního by to přinést mělo," doufá Čech.

„Samozřejmě ale všechno není jen o trenérovi. Už se něco stalo a teď se uvidí, jak vše bude probíhat dál a jestli to k něčemu bude. Nový impulz tam ale musel být," pokyvuje hlavou Okál.

„Nyní už je pozdě něco řešit, to se mělo dít na začátku sezony. Se změnami nesouhlasím. Jsou to ztracené roky, ať tam přijde kdokoliv. Měli si spočítat plusy a minusy, víc bych v tuto chvíli nerad říkal," nechtěl se Horst Valášek, bývalý gólman Zlína, trenér mistrů extraligy se Vsetínem v letech 1995 a 1996, pouštět do podrobných rozborů.

Rezignaci jednatele Patrika Kamase Okál s Čechem přičítají tlaku fanoušků, který vygradoval minulý týden v úterý po zápase s Libercem v demonstraci před zimákem. „Pod takovým tlakem se nedá pracovat. Byl natolik silný a spokojenost s vedením asi nebyla," tuší Okál.

„Je to jeho rozhodnutí. Zřejmě byl pod tlakem veřejnosti, že se rozhodl odstoupit," doplnil Čech.

Ševci z předposledního 13. místa na desátou příčku, která zaručuje předkolo play-off, ztrácejí šest bodů. Na zítřejšího soupeře z Karlových Varů na posledním místě však mají pouze tříbodový náskok. Proto by se podle Okála nyní měli soustředit na boj o přežití mezi elitou.

„Baráž nesmí dopustit. Ať už sezona dopadne jakkoliv, hlavně aby nesestoupili. Důležité bude, aby se sezona zachránila, nejlépe tím, aby se vyškrábali nahoru. Je před námi půlka sezony, to by nemusel být problém," chce být optimistou Okál.

„Pokud se výrazně nezmění herní projev mužstva, tak ani do předkola play-off nepostoupí," varuje Zdeněk Čech, že se musí změnit herní projev týmu. Nefunguje to totiž ani v obraně ani v útoku.

„Po celém kluzišti si nehlídáme hráče. Třeba v daném prostoru jsme, ale nemáme důraz, abychom je pokryli. Gólmani se tam můžou zbláznit, ale nechytnou to," líčil po poslední nedělní osmé porážce v řadě v Hradci Králové Petr Holík.

„Gólmani chytají spolehlivě," poznamenal v pondělním pořadu České televize Hokej den poté hokejový expert Pavel Richter směrem k Liborovi Kašíkovi s Tomášem Štůralou.

„Ale je tam obrovský nedůraz obránců a vracejícího se útočníka před vlastní branku. Zlín dostává spoustu gólů z bezprostřední blízkosti branky. To žádný gólman nemůže pochytat. Tam musejí být obránci mnohem pečlivější a útočníci lépe clonit," analyzoval jeden z hlavních problémů Zlína někdejší útočník pražské Sparty.

„Jediné řešení, které vidím, je maximálně zjednodušit hru a zkoušet to ze všech pozic. Jakmile se objeví situace na střelu, okamžitě pálit. A nehledat situace, které se jim dařily řešit donedávna. Nemůžeme hrát stejně, je potřeba změna a jednoduchost. Pak to možná něco přinese," nadhodil Čech.

„Každý klub má vzestupnou i sestupnou křivku. Je to otázka šikovnosti hráčů. Je to však přirozený jev i v bohatších klubech, než je Zlín. Nyní už můžeme jen doufat," dodal Valášek.

Samotní hráči už změny a nové impulzy nové trenérské dvojice Robert Svoboda – Martin Hamrlík pociťují.

„Něco se změnilo, hrajeme jiným stylem. Ale ať hrajeme jakkoliv, s tímto přístupem vyhrát nemůžeme," ví Holík, že potíž tkví i v zodpovědnosti každého jednotlivce ve zlínské kabině a ochotě pracovat.

„Těžko se chodí na zimák na trénink. Musíme věřit, že se to změní. Třeba ne hned. Každému týmu dáváme góly zadarmo," dodal Holík.

Zítra od 17 hodin mají ševci příležitost všem ukázat, že Karlovy Vary „gratis" góly ani body nedostanou.

Hamrlík: Vypíšeme konkurz na blokování střel. Hráči si stále neuvědomují situaci

Zlín – Není mu to jedno, snaží se tým nastartovat. A tak si trenér Martin Hamrlík v rozhovoru pro pondělní pořad České televize Hokej den poté pustil pusu na špacír a výstižně pojmenoval současné potíže zlínského hokeje.

O gólmanech

„Podle mě to odnáší nejvíc. Musím jim ještě poděkovat, že chytají, tak jak chytají. Hlavně Libor Kašík, který tam (v Hradci Králové) ještě chytil osm gólových šancí. Dokud si hráči neuvědomí, což si myslím, že si ještě neuvědomují, že jsme v takových sr… a nemusíme se z nich ani vyhrabat, bude to takhle pokračovat."

O blokování střel…

„To je další naše slabina. Asi na blokování střel za chvíli vypíšeme konkurz. Kdo se postaví do střely, dostane tisíc korun. Nemusí to být ani hokejista, stačí i normální člověk. Třeba se tím dopracujeme k tomu, že se střely budou blokovat. A nemusí vás to ani nikdo učit. Buď chcete obětovat tělo pro střelu, předstoupit před gólfák, když hráče neumíme odtlačit. Je to celé o osobní statečnosti. Bohužel teď budou muset nastat změny. Kdo zblokuje střelu, bude hrát. Kdo ne, hrát nebude. Jiná cesta z toho není, než že si hráči uvědomí, že musí jít přes bolest. Zatím hledáme cesty, jak mužstvo nastartovat. Podle mě jsme si ještě nevyžrali dno."

O důrazu před oběma brankami…

„Před nedělním zápasem jsme si vyjeli statistiky Hradce a z nich vzešlo, že padesát procent gólů dávají ze dvou metrů od branky z dorážek. Hráčům jsme to říkali. Samozřejmě jsme všechny góly inkasovali takhle. Tím jsme se dostali i k tomu, proč ani góly nedáváme. Není žádným tajemstvím, že jsme jeden z nejmenších týmů. I u naší branky musejí dvěma bekům pomáhat útočníci. My nemáme velikost ani u té naší. Asi to budeme muset řešit trejdy a výměnami. Budou hrát hráči, kteří jsou schopní to akceptovat. Musí se to řešit, protože to vypadá, že si hráči nedali říct."

O trejdech a výměnách hráčů…

„Už v pondělí nějaké telefonáty proběhly, nějací hráči jsou k dispozici. A budeme v tom pokračovat."

O vůdci v kabině…

„Lídra si nekoupíte. Musí se vychovat někdo, kdo je s klubem spojený déle a respekt si musí zasloužit. Bohužel po odchodu Petra Čajánka a Lešouna (Petra Lešky) a Jardy Balaštíka hráči nejsou. Ti, kteří měli možnost se stát lídry, byli vyměněni."

O přístupu…

„Kluci to nemají lehké, protože to mají v hlavách a třeba se třepou. Ale měli by se třást víc. Svádět všechno na hlavu a čekat na odrazový můstek nejde. Výhru, tři body si musíte zasloužit. My jsme si to přístupem bohužel nezasloužili."

POZNÁMKA SPORTOVNÍHO REDAKTORA DANIELA OSTRČILÍKA

Přístup. Samotní hráči jej během rozhovorů zmiňují. Veřejně to zdůrazňoval i Martin Hamrlík. V kabině se prý o tom baví. Zatím svá slova ale hráči nedokázali přenést na led. Pohodlným a hodným hokejem ještě nikdo nic nevyhrál. Donedávna jsem měl za to, že nasazení a bojovnost jsou základními atributy výkonu. Když už nemáte den, štěstí, formu, kvalitu či výsledky, aspoň snahou si na svou stranu získáte diváky. Nedostatky vám snáz odpustí. V posledních zápasech nebylo lidi čím na zimák přilákat. Byl to smutný pohled na poloprázdné tribuny. „Do kostela a na zimák chodí jen věřící," psali na sociálních sítích zlínští fanoušci s dávkou černého humoru.

V týmu mi chybí zdravá konkurence. Boj o flek. To je přece motivace pracovat. Hráči chodí na zimák s tím, že téměř všichni mají své jisté. Proč se pak zlepšovat?

Tým je složený z hračičků a hráčů středních postav, kteří se chtějí bavit ofenzivním hokejem. Když se daří, je radost se na ně dívat. Ale co když to nejde, puk přeskakuje hokejky a jste pod tlakem soupeřů i dalších okolních vlivů? I to se stává. Nejen v hokeji je nejlepší řešení začít makat. Obětovat se a chodit do všeho po hlavě. Odměna se dostaví. Ne si o tom jen povídat. V úterý i ve středu to na tréninku žilo. Trenér Svoboda vysvětloval, jak clonit brankáři. Mělo to jiskru, drajv. Nejen zítra chci konečně vidět hořet led.