Po skončení základních skupin je nadmíru jasné, že dá ještě pořádnou šichtu, aby Champions League byla důstojnou obdobou. Jestli vůbec se někdy dočká uznání. Také hokejisté Zlína měli tu čest (neb spíš museli?) být u jejího vzniku.

Jaká byla účast z pohledu českého šampiona?

POZITIVA

ZKUŠENOSTI

Jsou k nezaplacení. Až později Kašík, Holík, či Urbanec a další mladí docení možnost se měřit s evropskými kluby. Možnost vyzkoušet si odlišný hokej. Ostatně drtivá většina klubů tuto možnost kvituje.

„Až na pár výjimek jsou všechna kvalitní evropská mužstva složená z Kanaďanů, Švédů i Finů. Nejsou složená jen z hokejistů jedné národnosti. Můžeme porovnat různý styl hokeje. Jsou to obrovské zkušenosti pro hráče, kteří to dřív nezažili. A výkonnost některých může jít nahoru," ví kouč Zlína Rostislav Vlach.

„Účast v soutěži jsme si užili. Jsem rád, že jsme si vyzkoušeli hokej proti zahraničním týmům. Konkurence byla velmi dobrá. Věřím, že i příští rok v ní budeme pokračovat," byl nadšený z konfrontace šéftrenér Eisbärenu Berlín Jeff Tomlinson.

KVALITNÍ ZÁPASY

„Za úspěch v Lize mistrů si v extralize nic nekoupíme. Je to jen příprava," tvrdil třeba brankář Libor Kašík po zápase ve Fribourgu.

Měl pravdu. S týmem se nyní plácá na posledním místě extraligy. Jenže změřit síly s Berlínem, Fribourgem či Djurgaardenem dalo hráčům navzdory současné krizi víc než nezáživné přípraváky s Nitrou, Zvolenem nebo Trenčínem. Všechny měly úroveň, z pohledu Zlína především úvodní zápasy ve skupině.

„Je to kvalitní příprava, ale zápasy jsou příliš roztažené. Zasahují i do extraligy. Kdyby se základní skupina odehrála celá před sezonou a vyřazovací boje v prosinci, bylo by to lepší řešení. V současném modelu je to pro nás s nepříliš širokým kádrem problém. Nebo bychom potřebovali mít k dispozici pět až šest formací. A měli bychom možnost hráče prostřídat," vysvětluje Vlach.

BUDOUCNOST

Zatím je nejistá. Bylo by potřeba sehnat více peněz, aby se i malým klubům vyplatila účast. Ale tohle není neřešitelný úkol.

„Náklady a výdaje by minimálně měly být srovnatelné. A pokud by se ještě navíc našly peníze, že by za případný postup byly pro kluby finanční odměny. Pro kluby i hráče by to pak bylo motivující. Sami vidíte motivaci hráčů ve fotbalové Lize mistrů. A to dělají i ty peníze. Klub se tím zabezpečí, získá výhody a část sezony pokryje a nakoupí i víc hráčů, které si bude moct dovolit platit. Pak se to bude úplně jinak vážně brát," logicky vysvětlil souvislosti Vlach.

Před startem soutěže dokonce šéf Martin Baumann Deníku potvrdil, že chtějí podobný produkt jako ve fotbale vybudovat i v hokeji. „Je to naší ambicí," potvrdil Baumann.

Podaří se mu, aby Ligu mistrů hráči nebrali jen jako přípravu, ale jako prestiž?

NEGATIVA

CESTOVÁNÍ

Uf, to byly štreky. Na tři dny se natáhl výlet do Stockholmu, kde navíc ševci dostali výprask od místního Djurgaardenu. Navíc ani do Fribourgu to nebylo zrovna blízko. Do Berlína se zase cesta natáhla na 11 hodin autobusem. Všude navíc vyrazil Zlín o den dřív.

„Bylo vidět, že klukům dochází šťáva. Na začátku sezony nebyla vidět chuť do prvního zápasu. Přitom sezony předtím nám nechyběla. Bylo to únavou. Samozřejmě, kluci jsou profíci a měli by se s tím vyrovnat. Ale tohle dokazuje, že účast v evropské soutěži v minulosti jiným týmům, jako jsou Chomutov, Liberec i ostatní, spíš uškodila. Pak měli obrovské problémy v lize. Pokud nemáte široký kádr, těžko se výborné výkony z kluků tahají," povídá z vlastní zkušenosti trenér ševců Rostislav Vlach.

NEZÁJEM DIVÁKŮ

Fotbalová Liga mistrů plní stadiony všude po Evropě do posledního místečka. Když se rozezní znělka, nabíhá vám husí kůže. Na hokejových stadionech je ovšem poněkud chladno. A nemůže za to jen ledová plocha a chlazení.

I na poslední úterní „bezvýznamný" mač proti Eisbärenu Berlín přišlo ve Zlíně 1118 diváků. Tedy pořád víc než na jiných stadionech u nás. V létě pak přilákaly týmy jako je Djurgaarden nebo Fribourg kolem čtyř tisícovek diváků. Ve Zlíně na „přípravu" nevídaná návštěva.

Jenže jinde fanoušci soutěž téměř bojkotovali. Na ševce bylo třeba zvědavo ve Stockholmu jen sedm stovek lidí, ve Fribourgu český šampion přilákal jen dvě tisícovky fanoušků.

„Jsem frustrovaný. Už nevím, jak bychom měli lidi na stadion přilákat," byl rozčarovaný Petr Bříza, jeden ze zakladatelů Ligy mistrů a šéf pražské Sparty.

SYSTÉM SOUTĚŽE

Liga mistrů? Ale jděte! Účastní se jí i týmy, které patří v Česku do průměru a vloni hrály maximálně předkolo. Ani v zahraničí to není jiné. Třeba Djurgaarden je nováčkem švédské Elitserien. Citelně schází i kluby z KHL, nejlepší evropské soutěže. Tak jakápak Champions League?

„Měl by se počet týmů srazit na evropskou špičku, kde budou reprezentovat jen opravdu dva nejlepší z každého státu. Tím se soutěž ještě zkvalitní. A pak to dostane parametry nějaké špičkové soutěže," myslí si i trenér Vlach.

„Pokud by liga byla finančně soběstačná a dokázala pokrýt náklady na cestování, bylo by to skvělé. Dnes jsou možnosti v podobě online přenosů, televizí, takže nějaký zájem o to je. Ale hodnocení ze strany soutěže i klubů přijde až po sezoně," myslí si kapitán Zlína Petr Čajánek.

POZNÁMKA

Liga mistrů? Jsem za ni rád

Nejsem přesvědčený o tom, že z hokejové Ligy mistrů se vůbec někdy vyklube produkt, kterým se může hrdě pyšnit fotbal.

Ale byl bych velmi rád, kdyby se mu alespoň trochu přiblížil. Úvodní ročník ukázal pozitiva, ale i negativní stránky soutěže, která si zatím jen říká Champion hockey league.

Zatím je to však spíš evropská soutěž vybraných klubů, které si to rozdají mezi sebou. Akutně mi schází kluby z KHL. A také jasný klíč, podle kterého dostanou kluby možnost v soutěži startovat. Jen členství mezi zakládajícími kluby pro mě není dostatečné.

Také bude potřeba sehnat spoustu financí, aby se klubům vyplatilo v lize startovat.

Navzdory tomu jsem si ale odnesl pozitivní zážitky. Služební cesty do Berlína i Fribourgu jsem si užil náramně. Zážitky mi zůstanou do konce života. Také úroveň většiny zápasů mě bavila, srovnání s evropskými týmy je přínosem i pro novináře. Ukázalo nám to jakési zrcadlo. Byť bude ještě potřeba pár čmouh pořádně vyleštit, za další z pokusů vytvořit hokejovou Ligu mistrů jsem rád.

I navzdory potížím, které zřejmě souvisí s krizí Zlína v extralize.