VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lubomír Koutný vzpomíná: Soupeři mi říkali, že hrát proti mě byla nuda

Zlín – /ROZHOVOR/ Vypiplal hokejisty pro NHL Radka Bonka či Václava Varaďu. Během své aktivní kariéry dřel pro ostatní. Byl defenzivním štítem formace s Bavorem a Heimem, aby mohli zářit.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Lubomír Koutný, který v dresu Gottwaldova odehrál čtyři prvoligové sezony 1966 až 1970.Foto: DENÍK/repro

Černá defenzivní práce k někdejšímu hokejovému útočníkovi Gottwaldova Lubomíru Koutnému patřila. „Soupeři mi pak říkali, že se mnou byla nuda," usmíval se za měsíc 71letý Koutný, který v dresu Gottwaldova odehrál čtyři prvoligové sezony 1966 až 1970.

Jak jste si tenkrát vyhověli?

Perfektně. Napadal jsem v útočné třetině a prakticky vše oblítal vepředu. Každá přihrávka musela být přesná a bylo potřeba to pak dobře zpracovat. Jinak tě praštili hokejkou a řekli, že s tebou nebudou hrát. Já jsem puky rozdával rychle a to se jim líbilo. Bavor puk zase zavedl, udržel a vrátil zpátky. Dařilo se nám. Pak mě potěšilo, když jsem slyšel Kladeňáky: „Bacha, bacha na Koutného."

Jednu dobu, v roce 1967, jste byli dokonce nejproduktivnější trojkou v nejvyšší soutěži…

Je to možné. Jak ten Bavor dával spousty gólů, tak ho vytáhli do národního.

První gól jste dal v Bratislavě (2:2) legendárnímu Dzurrilovi. Je pro vás o to cennější?

Byl to skvělý pocit, teď můžu jen vzpomínat. Ale tehdy jsem to tak nebral. Chtěl jsem, ať vyhrává mančaft. Nehrál jsem na sebe.

Tenkrát v Bratislavě jste hrál i proti Golonkovi s Nedomanským. Vzhlíželi jste k nim?

Neměl jsem k nim žádný velký respekt. Proti Nedomanskému jsem hrál už za žáky a za dorost. Ale už potom v 17 letech byl ve Slovanu, odešel brzo. Byl o rok starší, byl šlejfíř a měl dlouhé ruce. Kličkoval, střílel. Svou střelou každého odrovnal. Ani z Golonky jsme neměli strach. Chodil na mě s hokejkou, já proti němu se slovy: „Jožo, já se nebojím." Byli to gauneři, kteří strašili a snažili se nás píchat hokejkami do slabin a rozhodčí dělali, že nic nevidí. Měli pravidlo: Hrajete venku, tak poslouchejte a nechte jim vítězství."

Hráli jste i proti Brnu, Kladnu nebo Jihlavě. S kým to bylo tehdy nejvyhrocenější?

Byly to především perfektní mančafty. Ale Rudá hvězda už v té době ustupovala. Mistry byla všechny čtyři roky Jihlava. Proti nim jsme museli důsledně bránit. Nebylo to od nás nejslavnější, našich výher moc nebylo. Každým rokem jsme se nějak zachránili, ale prakticky kdo postoupil, ten pak sestoupil dole, ať to byl Chomutov, Vítkovice. Každého nováčka, který přišel, jsme dostali pod sebe.

Zcela určitě máte také ze svých začátků spoustu zážitků…

To si pište. Když jsem začínal, trénovali jsme s Jiskrou Gottwaldov ve Zlíně na Podvesné, kde bylo tehdy přírodní kluziště s mantinely udělanými ze sněhu. Za žáky jsme moc zápasů nehráli, trénoval nás bývalý hráč Hrbáček. Hráli jsme především se Zbrojovkou Brno a Hodonínem.

Když se v roce 1963 zimní stadion otevřel, trénovali jsme na novém. Začínali jsme už v šest ráno, jezdil jsem v pět hodin trolejbusem. Byli jsme nedočkaví, nedovolili jsme si přijít pozdě. Když byly velké zimy a moc sněhu, tak jsme jej museli ještě před tréninkem uklízet. Tehdy byly ještě dřevěné kabiny za stadionem, ve kterých jsme se museli převlékat i při minus dvaceti. Následně se stěhovaly nahoru na Ovčírnu, kde teče potok.

Když po nás kolem osmé chodily trénovat krasobruslařky, tak jsme kolikrát stihli od šesti odhrnout jen sníh z povrchu a ani jsme si pořádně nezatrénovali. Dokonce si pamatuji, že jsem jedné z krasobruslařek, dceři mé učitelky, říkal: „ Ne, my ještě nepůjdeme, budeme tady chvíli hrát." Ona se na mě podívala a dala mi takovou „po čuni".

Jaký byl váš přechod z dorostu do A týmu?

Když jsme hráli třetím rokem za dorost, už jsme byli tak zdatní, že starší chlapi, kteří už nebyli tolik při síle a v kondici, šli po nás. Občas nás praštili hokejkou. Přestup do chlapů nebyl tak tvrdý. Bylo nás pět dorostenců, prakticky nás počítali do kádru první ligy, kterou jsem si ale poprvé zahrál až po návratu z vojny v Trenčíně, respektive v Hodoníně. Tam nás poslali, když jsme se nechytli na Slovensku.

Vybavujete si svůj první zápas v nejvyšší soutěži proti Pardubicím (1:3) v září 1966?

Pamatuji si. Tehdy jsem poprvé hrál s Bavorem a Heimem. Já jsem měl za úkol hlídat Kokše, který hrál centra. Byl to reprezentant, a tak jsem tam s ním pořád jezdil. Dal jsem tam první přihrávku a dostal první bod. Po zápase, když mi Kokš podával ruku, tak říkal: „To byla nuda, to si nikdo nezahraje, když hraješ osobní obranu."

Jenže vy jste v roce 1970 odešel do Kopřivnice. Proč?

Protože z vojny se vrátili Vodák a další. Já chtěl od klubu byt, protože se mi v září narodila dcera. Řekl jsem jim, že kdy na mě nemají čas, budu jednat s jinými oddíly. Odpověděli mi stylem: „Dělej, jak chceš, nakonec dopadneš, jak my budeme chtít." Nakonec mě i přes odpor uvolnili. Ne do Vítkovic ani Karviné, ale jen do Kopřivnice. Nějakou dobu jsem brečel jak želva, kam jsem to šel. Nicméně jsme byli úspěšní. Hráli jsme kolem šesté příčky až špici druhé ligy. Když tam pak hrál před vánočními svátky Gottwaldov, tak jsme s nimi hráli remízu. I víckrát jsme Zlín potrápili.

Odchod z Gottwaldova vás tolik zasáhl?

Obrečel jsem to, protože jsem si říkal, že jsem spadl. Ale nakonec jsem toho rozhodnutí nelitoval. Nečekal jsem, že tam vydržím deset let. Bylo to tam perfektní. Hrála se tam druhá nejvyšší soutěž, takže jsme si taky zahráli.

V Kopřivnici jste hrával i s někdejším reprezentačním trenérem Aloisem Hadamczikem. Jaký byl?

Byl hodně ctižádostivý. Když jsem mu nahrál, už jsem to málokdy dostal zpět. Žádné mistráky s námi ale nehrál. Jen za mnou jednou přišel a povídá mi: Řekni trenérovi, ať mě s tebou nechá, mně se s tebou hraje dobře. Přišel na pár společných srazů. Byli jsme kamarádi.

V pětatřiceti jste s hokejem skončil. Nechtěl jste vydržet déle?

Chtěl jsem hrát dál, ale bohužel tam přišlo zranění. V pětatřiceti letech to ale na tu dobu brzo nebylo. Tehdy jsme ještě žádné rehabilitace neměli. Měli jsme ve Zlíně masérku, a když byl třetí v pořadí, už se mu nechtělo čekat. Šel raději na pivo nebo domů za rodinou. Tehdy si mysleli, že když nám dají na trénincích tak zabrat, že pak budeme chodit ze schodů pozpátku, kvůli natrženým svalům, tak že budeme lepší. „Když to nebolí, tak to pak není trénink," říkali.

Čemu jste se věnoval po skončení kariéry?

Měl jsem potíže s páteří, musel jsem na operaci. Byl jsem sešroubovaný. Vypadalo to mizerně, ale chtělo to čas.

V Gottwaldově jste zažil i Vladimíra Kobranova. Jaký to byl trenér a člověk?

Byl výborný. Snažil se dávat příležitost i nám mladším…

Legendární je situace, kdy jste s flaškami od piva jezdili po stole a on vám ukazoval, kde má kdo stát…

To nedělal před celým mančaftem, spíš v užší skupince. Ale ano, s těmi pivy se to tak dělalo. Pak se nám zamíchaly a hledali jsme si ta svoje. (směje se)

Tenkrát jste jezdívali pravidelně do zahraničí, objezdili jste Itálii, Švédsko, Švýcarsko, Francii, Jak jste zvládali, když jste se dostali do jiného světa?

Bylo to úžasné zjištění. Tyhle informace tady vůbec nebyly. Co jsme tam zjistili, jak se tam žije, tak to byla pravda. Ta životní úroveň ve Švédsku byla neuvěřitelná. Ty ceny, za jaké jsme si tam tehdy nakoupili suvenýry, byly také výhodné. Za pár šupů jsme domů vozili krásné dárky. Já byl svobodný, tak jsem si kupoval věci hlavně na sebe. Do práce jsme kupovali třeba dvě stě cigaret, i když já jsem nekouřil.

Když jste zmínil cigarety, o sportovcích se říká, že občas pořádají bujaré večírky a pijí alkohol a kouří. Jak jste to měli vy?

My jsme měli jasnou zásadu, že před zápasem dva až tři dny ani ťuk. Po zápase jsme šli všichni na večeři a na hotelu Moskva byla nachystaná akce. Kolikrát tam spaly i mančafty z Pardubic a Čech. Tak jsme tam s nimi několikrát nad skleničkou nečeho ostřejšího povykládali.

Vy jste to asi nepřeháněl, co?

Ne, vůbec. Já jsem byl vděčný, že můžu hrát, já to jen polechtal a pak tři dny ani ťuk.

V první lize jste odehrál 99 zápasů, napočítali vám 14 gólů, 7 asistencí a celkem 21 bodů…

To je mizerie. Tehdy se to nějak moc nezaznamenávalo, měl jsem jich určitě více. Nahrával jsem daleko víc, ale to už je jedno.

Na ledě jste potkal spoustu legend. Kterého setkání si vážíte nejvíce a koho jste tenkrát obdivoval?

Obdivoval jsem všechny hráče z národního týmu. Kladeňák Jarda Jiřík, měl namířeno do Rudé hvězdy, ale neměl schválený přestup. Už se nechtěl vracet do mateřského oddílu, tak trénoval s námi ve Zlíně a dával neuvěřitelné rány. Naše chrániče byly ještě takové papíráky, takže jsme měli i strach být na ledě, když střílel. (smích)

V Kopřivnici vám prošli rukama Bonk, Varaďa, ale i Adamský. Rodí se vám tam hokejoví buldoci?

Vyrostli v menším městě a dostali víc příležitostí. Byli urostlí a ve svém věku vždy hráli se staršími hráči. S nimi se otřískali. Byli o rok mladší, Radek Bonk dokonce o dva. Jako šesťák hrál za osmáky. Bylo na něm vidět, že má velkou budoucnost před sebou. Hráli jsme tady první dorosteneckou ligu třeba proti Leškovi, jehož trénoval Jirka Králík. Martin Adamský stejně jako Libor Pivko u mě už nebyl.

Mistři světa očima Lubomíra Koutného

RADEK BONK

„Vedoucího týmu mi dělal jeho otec. Když se mu něco nelíbilo, nedělalo mu problém mu jednu uvalit po obličeji. Byl vycepovaný. Už v žákovském věku hrál za Opavu, odkud si ho v dorostu stáhl Zlín. Na školu se vykašlal a Zlín si ho už za pořádné prachy prodal do Ameriky."

VÁCLAV VARAĎA

„Vašek byl svéráz. Do všeho vletěl po hlavě. V mém týmu patřil mezi bažanty, byl o dva tři roky mladší. Spolu s ním jsem měl v týmu i současné rozhodčí Víta Ledelera a Rendu Hradila. Ti tři hráli společně v jedné lajně. Zbytek týmu už skončil."

MARIAN KACÍŘ

„Tichý, neprůbojný. Byl to hodný kluk."

Autor: Daniel Ostrčilík

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 9 500 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Všeobecná sestra s osvědčením nebo bez osvědčení. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9500 kč, mzda max. 9500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Poskytování ošetřovatelské péče v rodinách klientů.. Pracoviště: Hvězda, z. ú. - dům služeb seniorům, Zarámí, č.p. 4077, 760 01 Zlín 1. Informace: Eva Přehnalová, +420 602 412 054. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 90 Kč Prodavači v prodejnách Prodavači. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: obsluha zákazníků v prodejně (jak konečných spotřebitelů, tak i obchodníků), označování zboží cenovkami, přejímka zboží, ukládání zboží do regálů, balení zboží pro další prodej, udržování pořádku ve skladové prodejně. , Požadavky: pracovitost, bezúhonnost, fyzická zdatnost, příjemné vystupování., V případě zájmu je možno se dohodnout i uzavření pracovního poměru na dobu určitou. , Pokud by došlo k ukončení pracovního poměru některého ze stálých pracovníků, je možné se dohodnout na stálém pracovním poměru. , Výody: volné víkendy, volné svátky, možnost slev z prodávaného zboží. Pracoviště: Martin klinkovský - kvítková, Kvítková, č.p. 552, 760 01 Zlín 1. Informace: Klinkovský Martin, +420 608 776 651. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 110 Kč Pomocní skladníci Pomocný skladník - brigáda. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: SWS a.s., Dostihová 1, 763 15 Slušovice hledá brigádníky do skladu - možnost brigády až do prosince (v případě zájmu i dlouhodobější spolupráce – brigáda, pracovní poměr)., , SWS a.s. patří podle sdružení Czech Top100 mezi 100 nejvýznamnějších firem České republiky. Zaměstnáváme 250 kvalifikovaných pracovníků a jsme jedním z největších IT distributorů na českém trhu, na kterém působíme již 25 let., , Náplň práce:, , • Jednodušší práce spočívající v manipulace, balení, vybalování a vychystávání zboží, , • Jednoduché úkony na PC., , Požadavky:, , • Zodpovědnost, spolehlivost., , • Schopnost týmové práce., , • Dobrý zdravotní stav., , • Starší 18-ti let, , Nabízíme:, , • 1 směnný provoz v odpoledních hodinách (13:00 – 21:30)., , • Možnost i částečného úvazku., , • Stabilní zázemí a příjemné pracovní prostředí., , • Mzda 110,- Kč/hod. Pracoviště: Sws a. s. - březová, 763 15 Slušovice. Informace: Mgr. Petr Šich, +420 577 640 307. Výroba - Výroba Seřizovači 15 000 Kč Seřizovači a obsluha ostatních obráběcích strojů (kromě dřevoobráběcích) Lisaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Náplň práce: obsluha lisů na výrobu podešví, fyzicky nenáročná práce, Požadavky: zručnost, spolehlivost, Výhody: možnost týdenních záloh, ubytování. Pracoviště: 123-práce.cz s.r.o. - hlavníčkovo n., Hlavničkovo nábřeží, č.p. 5655, 760 01 Zlín 1. Informace: Thurnerová Anna, +420 720 022 037.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zkušený zlínský blokař Michal Čechmánek je novým kapitánem extraligové Fatry

Budeme soudržní. Rvát se o každý set, tvrdí kapitán Fatry Čechmánek

Fanoušci Zlína
19

Duel Zlína s Baníkem je téměř vyprodaný. Zbývají poslední lístky

Martin Hečko byl z triumfu na Valašsku překvapený

Zlínský krosař Martin Hečko (Valachbajk Team) zvítězil časem 39:34 ve 14. ročníku Slopenské desítky. Druhý v závodu dlouhém 10 kilometrů skončil se čtyřiadvacetisekundovou ztrátou Andrej Višněvský (Sri Chinmoy Marathon Team Zlín), bronzovou pozici vybojoval v čase 40:47 František Vagenknecht z Asteru Jičín.

Malenovice na úvod druhé ligy rozstřílely béčko Bulldogsu Brno

V pohodovém rozpoložení začali mistrovskou sezonu druholigoví hokejbalisté Malenovic, kteří v prvním kole soutěže hladce zdolali béčko Bulldogsu Brno. K dalšímu zápasu Čamlíci zajíždí v neděli do Hodonína. Utkání na půdě kvalitního mužstva začíná v 15 hodin.  

Berani šlapali vodu. A Hradec odčaroval kletbu

Prokletí odčarováno. Čtyři roky a osm zápasů trvalo hokejistům Hradce Králové, aby odvezli všechny body ze Zlína. Poprvé od druhého zápasu čtvrtfinále play-off 2014 Berani ztratili proti Mountfieldu všechny body.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT