„Bylo to o čekání na šanci, která rozhodne. Jsme rádi, že se štěstí přiklonilo k nám," ulevil si asistent zlínského trenéra Juraj Jurík.

Maruna dosud na ledě připomínal pilnou a užitečnou včeličku, která se rve o svou šanci mezi elitou. Nyní se proměnil v sršně, který bodl Pardubicím smrtící jed. V 56. minutě si na levém kruhu z poměrně těžkého úhlu napřáhl a odrazem od horní tyčky skončil puk v brance. A v euforii se vydal směrem do středového kruhu s oslavou své premiérové trefy v extralize.

„Už předtím jsme měli několik dobrých střídání, jen to chtělo větší klid. Při gólu se ke mně odrazil puk od obránce, říkal jsem si, že musím vystřelit hned. Ani jsem nemířil a od tyčky to zapadlo přesně do horního rohu. Jsem rád, že ten gól pomohl k bodům," hlásil nadšený Jan Maruna.

A když přežili závěrečný nápor podpořený hrou bez brankáře, ševci se mohli radovat. S gratulací mimo jiné přispěchal i lotyšský forvard Robert Bukarts, obránce Matějíček havířovského srdcaře v objetí div neumačkal.

„Nesmíme připustit, aby šly Pardubice do vedení," varoval před zápasem hlavní kouč Zlína Rostislav Vlach. A to se povedlo, ševci třikrát vedli, Pardubice dvakrát srovnaly. „To nám pomohlo, že jsme vždy vedli," věděl Jurík.

Ani tentokrát to ze strany Zlína nebylo příliš k pokoukání, ale opět pečlivou a důslednou hrou navázali na předchozí dvě výhry v Mladé Boleslavi (1:0 sn) a s Chomutovem (2:1 sn). Předzápasové přípravy jeho svěřenci splnili do puntíku. V 11. minutě krásně našel Urbanec na útočné modré Cibáka, který vjel do útočného pásma a z levého kruhu propálil pod lapačkou pardubického Maxwella. „V první třetině domácí lépe bruslili, ale my jsme vycházeli ze zabezpečené defenzivy. Ve druhé třetině jsme byli v defenzívě, ale podržel nás brankář Kašík," pochválil zlínského mága Jurík, který pochytal 20 z 22 mnohdy ošemetných střel soupeře.

Ve 14. minutě však bylo vyrovnáno. První pokus Eduarda Šimuna ještě zblokoval jeden ze zlínských obránců, ale kotouč se vrátil k nové pardubické akvizici a na druhou střelu už Kašík nedokázal reagovat.

Jen o devět vteřin později ale Kotvan nahodil ještě ze své třetiny na Maxwella a kotouč americkému brankáři ve službách Pardubic prošel pod lapačkou do branky. „Chtěl jsem nejdřív přihrávat do brejku, ale soupeř to stihl obsadit. Tak jsem zkusil vystřelit, brankář to viděl na poslední chvíli. Byla to hodně šťastná branka, ale jsem za ni rád, protože se na góly jinak hrozně nadřeme. Máme tři body a je dobře, že jsme Pardubice přeskočili v tabulce," uvedl ke své čtvrté trefě sezony zlínský bek Oldrich Kotvan.

„Byla škoda, že jsme hned soupeře pustili do vedení. Zase jsme museli dotahovat, což nás stálo síly," věděl Zadina. „Jinak první třetina byla z naší strany špatná, 15 minut byl Zlín aktivnější, lépe bruslil, kombinoval a tlačil nás v pásmu. Před druhou třetinou jsme měli pohovor v kabině a naše hra se pak zvedla, byli jsme aktivnější a měli navrch," viděl Zadina.

V polovině zápasu po závaru před Kašíkem na dorážku Tomáška Kašík ještě stačil betonem vyrazit, ale poté bekhendem zasunul kotouč za zlínského gólmana Petr Sýkora. Pardubice se snažily rozhodnout, ale v nepravou chvíli pro ně přišlo Marunovo bodnutí. „Ve třetí třetině jsme chtěli rozhodnout, ale štěstí se přiklonilo k soupeři," litoval Zadina.

Ševci už v úterý odehrají od 17.00 moravské derby s Olomoucí, kde mohou počítat s mohutnou vlnou žlutomodrých fanoušků. „Výjezd roku," láká pouták pro všechny příznivce zlínských hokejistů.

HC Dynamo Pardubice – PSG Zlín 2:3 (1:2, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Šimun (Šeda, Maxwell), 30. P. Sýkora (Tomášek, Čáslava) – 11. Cibák (Urbanec, Marušák), 14. Kotvan (P. Holík), 56. Maruna (Ondráček, Kubiš). Rozhodčí: Šindler, Šír – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 8302.

Pardubice: Maxwell – Štajnoch, Gregorc, Nedbal, Čáslava, Bokroš, Ščotka, L. Havlík, Šeda – Moučka, Marcinko, J. Svoboda – P. Sýkora, Nahodil, Rolinek – Poulíček, Tomášek, Voženílek – Šimun, Kaut, Zdráhal. Trenéři: R. Král a Zadina.

PSG Zlín: Kašík – Urbanec, Marušák, Matějíček, Žižka, Kotvan, O. Horák – Bukarts, P. Holík, Říčka – A. Havlík, Roman Vlach, O. Veselý – Čachotský, Cibák, T. Sýkora – Ondráček, Maruna, Kubiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.