„Jednoznačně jsem dosáhl na vrchol kariéry," radoval se 38letý Jiří Marušák, který přitom stále nemá jasno, zda bude pokračovat i v nadcházející sezoně.

Podle něj se oslavy obou úspěchů vůbec nedají srovnat. „Bylo to tehdy hodně formální. Za dva dny jsem už byl doma, protože jsem se těšil. Tam to bylo v tomto směru odbyté. Tady jsem si to pořádně užil," vykládal zkušený zadák.

Do Tappary Tampere odešel v průběhu pro Zlín nevydařené sezony 2002/2003. V cestě za titulem pak finskému klubu pomohl v 15 zápasech 3 góly a stejným počtem asistencí. „Byl jsem tam na vrcholu fyzických sil. Dá se říct, že tehdy jsem se hokej učil. Základ, který do mě ve Finsku dostali, jsem čerpal další celé roky strávené v zahraničí. Byla to zkušenost k nezaplacení. Letošní titul je o to silnější, že jsem byl doma mezi svými," vyznal se Marušák, který ani letos kanadskými body nešetřil. V 17 zápasech se trefil čtyřikrát a přidal stejný počet přihrávek.

V úspěch doufal už v létě, když se po sedmi letech vracel. „Viděl jsem celé loňské play off. Prostě jsem věřil, že tento tým má sílu a letos může vyhrát. Jsem strašně rád, že se to potvrdilo," vykládal někdejší reprezentační obránce.

Stejně jako většina spoluhráčů, i on měl co dělat, aby 15 kilogramů těžký pohár zvedl nad hlavu. „Až mě z toho chytla záda, protože pohár je strašně těžký. Opravdu jsem měl co dělat, abych ho udržel a nespadl mi na nos a nerozsekl bradu. Doufám, že se to do hlavy vrylo pořádně a že na to nikdy nezapomenu," přál si Marušák.

I přes očekávané zásadní změny v kádru se budoucnosti nebojí. „Tým má perspektivu i nadále. Má zdravou kostru. I vysoký věk několika hráčů není na škodu. Celkově vůbec v extralize se spousta starších kluků drží nahoře. Je to trochu ostuda mladších ročníků, které neumějí starší vyštípat," myslí si Marušák.

I proto by se přimlouval za pokračování v kariéře svého velkého kamaráda a kapitána Petra Čajánka, který svou budoucnost stále zvažuje. „Trošku do něj ryjeme, ale vyhodnotí si to sám. Byl bych rád, kdyby pokračoval. Výkonnostně je pořád na špici. Pořád patří k tahounům a lídrům týmu. Z toho důvodu nemá proč končit," myslí si zlínský zadák.

„Přemlouvat ho ale nebudu. Tohle si musí každý docela sobecky rozhodnout sám. Musíte zvážit všechny faktory, do kterých okolí pořádně ani nevidí. Můžu si říct svůj názor, ale to je celé," tvrdí bývalý zadák Novokuznětsku, Petrohradu, CSKA Moskva či Djurgårdenu.