„Myslím, že jsem hodně dobře připravený na sezonu a doufám, že to potvrdím," plánoval Jordán, který do zámoří odlétá na začátku září.

Proč jste vyměnil kondičního trenéra?

Na doporučení mého agenta, který spolupracuje s firmou Andrle sport. Zase jsme dělali jiné věci, než jsem byl dosud zvyklý. Ze začátku mi pár týdnů trvalo, než jsem se do toho dostal. Myslím, že jsem hodně dobře připravený na sezonu a doufám, že to potvrdím.

V čem je největší změna oproti loňsku?

Asi v tom, že jsme vůbec neběhali. Nebo jen minimálně. Spíš jdeme do výbušnosti a snažíme se mít dobrou odrazovou sílu. Samozřejmě je v tom i dobře zapojené břicho, odkud veškerý pohyb vychází. Když je dobře posílené břicho, dá se předejít i spoustě zranění.

Podobně se trénuje i v Americe?

Je to tak. Běhání na kondiční vytrvalost je minimální. I tam se chodí především do sprintů. Vytrvalost pak na ledě stejně doženete. Zvláště pak, pokud hrajete 20 až 25 minut na zápas. Na suchu jde především o rychlost a dynamiku. Ta je potřeba. Zvlášť podle toho, jak se hokej vyvíjí. Všechno je rychlejší.

Přesto po vydařené sezoně nemám pocit, že byste musel něco měnit.

To je pravda. Bylo to spíš na doporučení agenta. Jsem pro každou zkušenost. Proto neříkám, že by změna byla kvůli špatné sezoně nebo krizi a musel všechno překopat. Trend jde dopředu a chtěl jsem zkusit něco jiného. Také jsem se domluvil s výživovým poradcem a i v tomto ohledu jsem udělal kus práce. Chci se naučit správně stravovat, hlavně pak před zápasem i po zápase. V sezoně je jich hodně a i stravou chci dopomoct k tomu, abych se cítil co nejlépe a nebyl unavený.

Právě Petr Zámorský přiznal, že i on musel částečně změnit stravovací návyky. Ale předpokládám, že v NHL je i v tomto směru všechno o kus dál, ne?

Samozřejmě, i strava se tam hlídá. Měl jsem nabídky od nich to vyzkoušet. Ale vím, že kluci ve Zlíně chodí do Světa zdraví za Vítkem Schlesingerem. Takže jsem to zkusil a jsem rád, že si na mě udělal čas. Musím říct, že jsem udělal ve stravě velký pokrok. Vždy jsem se snažil jíst dobře, ale nevěděl jsem, z čeho by nejvíc mohlo mé tělo brát v zápasech. A také co je dobré pro regeneraci.

Odlétáte na začátku září stejně jako Petr Zámorský. Ale vás se už kemp netýká, že?

Ne, ale chtějí, abychom přiletěli dřív. Máme tam led i posilovnu a už se kluci připravují na sezonu. Samozřejmě ještě tréninky nejsou vedené trenéry. Ale obecně v NHL mají rádi, když kluci přijedou dřív, trénují a ukážou zájem dostat se do týmu. Tak nějak jim ukázat, že to nenecháváte na poslední chvíli.

Jste už s jednocestným kontraktem jistější a víte, na čem jste?

Trochu jo. V NHL nikdy nevíte, ale jednocestná smlouva je to, za co jsme poslední roky kopali a doufali. Už jsem tam odehrál pár roků a tento rok jsem říkal, že už by bylo asi moc, kdybych šel do sezony s dvoucestnou smlouvou. Jsem rád, že to tak nakonec dopadlo. Sice nějakou jistotu mám, ale smlouva je jen na rok. Chtěl bych mít dobrou sezonu a aby mě chtěli podepsat na dva tři roky. Ale ani tehdy se třemi roky a osmi miliony ve smlouvě si nemůžete být ničím jistí.

I tak jste se ale posunul a do sezony jdete v jiné pozici. Souhlasíte?

Poslední sezona mi dala strašně moc. Odehrál jsem kolem 50 zápasů, v hlavním týmu jsem byl tři čtvrtě sezony. I to mi pomohlo k výkonům, jaké jsem měl na mistrovství světa. I z toho bylo moje sebevědomí. Z mistrovství světa mám pocit, že jsem ho odehrál velmi dobře, přestože jsme hráli proti výborným hráčům v čele s Kanadou. Hlava a sebevědomí jsou úplně někde jinde než před dvěma lety nebo ještě i v minulém roce. To mi hodně pomohlo. Zkušenosti pořád sbírám a myslím, že to pro mě bude dobrá sezona.

V Carolině se měl měnit tým. Máte zprávy, jak to tam vlastně vypadá?

Vyplatili Semina a zbavili se Chudobina. Naopak nabrali mladší hráče. Celkově se tým omlazuje. Nechtějí mít tým postavený na nějakých hvězdách, ale na hráčích, kteří přijdou a fakt makají každý den. Samozřejmě máme dál velké hráče v týmu, ale vedení neklade takový důraz na individuální výkony, ale celkově týmového výkonu. Myslím, že Ron Francis (generální manažer – pozn. aut.) i další lidé v týmu odvádějí dobrou práci. Doufám, že to převedeme na led a přetavíme to v postup do play-off.

To je ostatně cíl každého týmu v NHL. Jinak se před sezonou nikde nemluví.

Na začátku sezony chtějí všichni vyhrát Stanley cup. V Carolině jdou za tím malými krůčky. Minulý rok se vyměnilo vedení a hráči, kteří tam byli podepsaní, nyní odchází. K play-off chceme dojít postupnými kroky, ale jsme na dobré cestě a věřím, že tento rok se to podaří.

Nový trenér národního týmu Vladimír Vůjtek se vám ozval?

Ještě ne. Volali mi, když měli sezení s ostatními kluky. Ale už jsem byl na cestě do zahraničí, takže jsem u toho nemohl být. Ale říkali, že jak se vrátím, tak se ozvou. Buď se sejdeme ve Zlíně, nebo mi ještě zavolají.

To vás asi potěšilo, že na vás v tom množství hráčů nezapomněli, co?

Samozřejmě. Je to nový trenér, většina hráčů ho nezná. Je příjemné, že na vás myslí. Sezona je dlouhá, ale jsem rád, že fakt svolal všechny hráče a vyslechne si, jaký mají názor a zda chtějí reprezentovat. Během sezony samozřejmě přichází zranění a další okolnosti, ale v danou chvíli kluci uvidí a ucítí zájem a první krok od trenéra a budou chtít přijet.

Je to ještě sice daleko, ale blíží se Světový pohár. Je to pro vás velké lákadlo?

Samozřejmě už tím, že se bude hrát v zámoří a víceméně pohár pořádají Američani. Bude to velký svátek hokeje. Ale pořád je to ještě moc dopředu. Nedívám se na to. Až to bude aktuální, tak to budu řešit. Pro mě je teď důležité, abych dobře potrénoval a měl dobrý kemp a začátek sezony.