Proč míříte právě do Kazaně?

Rozhodlo, že po návratu ze Světového poháru mi hned volal agent, že je tu tahle možnost. Proto jsem volal Čajdovi (Petru Čajánkovi – pozn. aut.) a ptal se ho na jeho zkušenost s Kazaní. Říkal mi, že to byla nejlepší štace v jeho kariéře. Rozhodování bylo rychlé. Už jsem nechtěl na nic čekat. To, že je to Kazaň, je výborné.

Nezjišťoval jste informace i od Miroslava Blaťáka, který má s ruskou KHL bohaté zkušenosti?

S Blátem jsem se viděl každý den na zimáku, když se dolaďovaly detaily. I s ním jsem to probíral. A i on mi ji doporučil. Sice tam nehrával, ale jezdil tam jako soupeř. Také mi říkal, že ze širšího pohledu na město i klub mi potvrdil, že je to výborná organizace. A ať si to užiju. Navíc je tu Jirka Sekáč, takže i s ním jsem byl v kontaktu.

Byly i jiné možnosti?

Byly už předtím. Ale nikdy to nedopadlo tak, abychom měli finální nabídku na stole. Bylo to i tím, že jsem jel na Světový pohár a některým klubům se do toho nechtělo jít, jelikož věděly, že budu měsíc a půl mimo. Vyloženě jsme čekali, jak vše dopadne po Světovém poháru. Kazaň se ozvala na druhý den, proto bylo výborné, že jsem ani nemusel doma sedět, čekat a trénovat a přitom nevědět, co bude.

Navenek to přitom vypadalo, že se všechno natahovalo. Jak dlouho tedy jednání trvala?

Všechno začalo až po Světovém poháru. Nechtěl jsem to během něj ani řešit. Samozřejmě mi ale volal, jaké byly možnosti i z NHL. To ale byly dvoucestné kontrakty nebo pozvánky do kempu. Do toho se mi ale moc nechtělo. Může se stát cokoliv. Nechtěl jsem se zranit. Tohle je asi nejlepší varianta, co mohla být. Jsem rád, že se to řešilo až po mém příletu. Sice se to natahovalo, ale musely se vyřešit víza a další papírové věci. Víceméně od začátku jsem věděl, že zájem je.

Abyste ještě začátkem října nevěděl, kde budete hrát, se vám ještě nestalo. Byl jste z toho už nervózní?

Ani ne. Kdybych nejel na Světový pohár, tak už by to byl problém a už bych to chtěl mít dávno za sebou. Ale věděl jsem, že začátek sezony pokryje velká akce v podobě poháru. Na něj jsem se připravoval. Věděl jsem, že jakmile skončí, už to bude otázka dní nebo týdnů. A také to tak dopadlo.

Mluvilo se o švédské Elitserien, případně švýcarské lize. Byly opravdu ve hře?

Je to tak. Spíš to bylo ještě před Světovým pohárem. Říkali jsme, co bude během něj a po něm. Nechtěli jsme to řešit. Kazaň byla po Světovém poháru nejrychlejší.

Někdy před Světovým pohárem jste říkal, že nechcete jít pod svou cenu. To se povedlo?

(směje se) To jsem nemyslel vůbec špatně. Odjezdil jsem ale akce s národním týmem. Nechci, aby mě někdo vyloženě chytal za slovo. Po všech stránkách jsem v Kazani spokojený.

Kromě Jiřího Sekáče znáte ještě někoho z týmu?

Vyloženě pouze jeho. S ním se znám osobně. A pak samozřejmě Kanaďany jako je Elliott a Azavedo. Proti nim jsem hrával na farmě nebo v juniorce. Vím, co to jsou za hráči.

Jaké zápasy budou pro vás zajímavé?

Začala nová etapa mé kariéry. Chci si to užít co nejvíc. Těším se na zápasy proti Petrohradu nebo CSKA Moskva, atmosféra je tady výborná. Pak samozřejmě na týmy, kde hrají další kamarádi nebo kluci, které znám. Takže na Rigu s Kubou Sedláčkem a Slovan Bratislava. Z ní je to i blízko ze Zlína, takže se těším, že přijede i rodina a přátelé. Vypraví autobus ze Zlína a přijedou se na mě podívat.

Cesty na zápasy nováčka KHL do Pekingu vás nestraší?

Ani ne. Myslím, že dokonce ten trip mají za sebou. Dopadlo to dobře i pro mě. Těším se na to. Mám nějaké zprávy, jaká liga je a jaké jsou nástrahy. I tím, co se dělo v Carolině minulou sezonu, tak se už nemůžu dočkat, až si zahraji zase hokej, který mě bude bavit. Byly tam nějaké problémy, ale k nim bych se už nechtěl vracet. Mám zase velkou chuť do hokeje a chci si to užívat.

Budete si muset zvykat a přizpůsobit se jinému stylu hokeje, než na který jste byl zvyklý dlouhá léta z Ameriky. Nebude to problém?

Myslím, že ne. Moje velká výhoda je ta, že se dokážu rychle přizpůsobit. Ze zápasů NHL jsem se rychle dokázal přeorientovat na mistrovství světa. Je to sice jiná liga, musím si to nějakým stylem osahat, ale vletím do toho naplno a hned od začátku chci podávat kvalitní výkony.

O své roli v týmu jste se už s trenérem Biljaletdinovem bavil?

Ani ne. Oni jsou nyní vyjetí na tripu a dnes se vracejí. Mezitím jsem tady prošel prohlídkami a dnes jsem tady trénoval s druhým týmem. Jak se vrátí, tak se potkáme a připojím se k týmu.

Rodinu už jste stačil přestěhovat?

Ne, zatím jsem tady sám. Bylo to rychlé. Tím, že tady létá přímý let z Prahy ve středu a v neděli, tak jsem se snažil ve středu odletět, abych nemusel přes Moskvu. Manželka přiletí příští týden.

Nyní krátce ke Světovému poháru. Prohráli jste s oběma finalisty a byli nakonec jeden bod od postupu do semifinále. Mrzelo to?

Samozřejmě. Kanada ale ukázala, že jsou o kus dál než všechny ostatní týmy. Tým Evropy byl ale hratelný. Škoda že jsme nezískali další bod. Ale kdoví, na kdyby se nehraje. Těžko říct, co by v případě naší výhry předvedla Amerika.

Co pozitivního si lze ze zápasu s Kanadou (0:6), kde byl rozdíl zřejmý, odnést?

Prvních deset minut. Tam jsme hráli fakt výborně. To bylo ze zápasu pozitivní. Pak oni dali dva rychlé góly a napadalo nám to tam. Po první třetině jsme se snažili zkusit dát kontaktní gól na 3:1 a trochu to zvrátit, ale oni opravdu hráli výborně. Víceméně nás k ničemu nepustili. Velkým pozitivem byl i výkon Michala Neuwirtha, který podal fantastický výkon. I do dalších zápasů jsme věděli, že brankáři nás podrží a turnaj můžeme zvládnout.

Navzdory vyřazení potěšil alespoň fakt, že jste postavili naruby především zámořské prognózy novinářů, kteří vás pasovali na outsidery?

To určitě. Nebyl to z naší strany propadák. Chtěli jsme postoupit, což se nepodařilo. Přestože příprava není směrodatná, už v ní jsme všem ukázali, že Češi hrát hokej umí. Byli tam lidé, kteří nám věří a fandili. Pak tam jsou ale ti, kteří se na nás dívají přes prsty a nakládají nám. Když to řeknu moc tvrdě, tak by si měli hledět svého. Když hraje český nároďák, mělo by se přece fandit a ne pořád házet klacky pod nohy.

Jaký máte dojem z organizace turnaje a atmosféry celé akce, kterou si Kanada tolik hýčká?

Výborný. Věřím, že jsme si to všichni užili. Samozřejmě zatím nevíme, jestli do budoucna bude další Světový pohár, nebo ne, ale celá akce byla od prvního do posledního dne skvěle zorganizovaná. I já jsem osobně rád, že jsem se toho mohl zúčastnit. Nebyl tam jediný problém. A pokud se něco malého vyskytlo, bylo to okamžitě vyřešené. Všechno bylo v zajetých kolejích, na co jsme zvyklí z NHL a jak se soutěž prezentuje.