„Na mládežnické úrovni je světový šampionát dvacítek největším turnajem. Jsem za to velmi rád, hrát na dvacítkách je pro mne velká škola do budoucnosti. Vím, na čem pracovat, co dále zlepšit. Vzal jsem si z turnaje pozitivní, ale i negativní věci. Snažím se z toho vytěžit co nejvíce,“ popisuje Suhrada pro oficiální web hokejistů Zlína.

Čeští junioři v kanadském Edmontonu dokráčeli do čtvrtfinále, ve kterém prohráli s domácím týmem a pozdějším finalistou 0:3. Šampionát tak pro svěřence hlavního trenéra Karla Mlejnka skončil neúspěchem.

„Určitě každý z týmu chtěl více a získat medaili, což se bohužel nezdaří. Proti silné a favorizované Kanadě jsme odehráli ale vyrovnaný zápas. Štěstí se mohlo obrátit k nám, nicméně už ve skupině jsme odehráli zápasy jako na houpačce, jednou výhra a jednou prohra,“ poukázal mladý bek mimo jiné na překvapivou výhru nad silným Ruskem 2:0.

Jiří Suhrada na šampionátu působil jako sedmý a osmý bek – do zápasů se kromě přípravného utkání se Slovenskem objevil v duelech proti Švédsku a Rakousku.

„Proti Švédsku to bylo těžší, šel jsem na oslabení a poté až v závěru utkání, což se těžko hodnotí. Hokejista se dostane s obtížemi do zápasového tempa. Navíc jsem naskočil na led už za rozhodnutého nepříznivého stavu. Při zápase s Rakouskem jsem se cítil podstatně lépe, šel jsem na led ve druhé třetině za stavu 1:0 a předvedený výkon byl snad slušný,“ věří talentovaný hokejista, který tak přispěl k vysoké výhře 7:0 a postupu mezi osmičku nejlepších.

Stejně jako probíhající ročník nejvyšší hokejové soutěže u nás, tak rovněž šampionát největších světových talentů do 20 let poznamenala epidemiologická situace, vinou které se mimo jiné hrálo bez diváků.

„Samozřejmě hráče vždy mrzí, když chybí v ochozech diváci a další lidé kolem. Říkám, že bylo o všechny perfektně postaráno. Zázemí šampionátu bylo na skvělé úrovni včetně bezpečnosti mužstev a realizačních týmů. Organizace klapala na jedničku,“ vysekl Suhrada pochvalu pořadatelům turnaje.

„Vyhradili nám tři kompletní patra v hotelu, navíc jsme se scházeli ve společné místnosti. Jeli jsme do Kanady, abychom podali co nejlepší výkony a dobře trénovali. Volný čas nám zpříjemnily hry na playstationu, stolní tenis nebo karetní hry. Zkrátka bylo potřeba se zabavit, na co jsme zvyklí z domova. Bublinu jsme nebrali vůbec dramaticky,“ odmítá mladý obránce Beranů větší nepříjemnosti týkajících se nastavených pravidel.

Součástí šampionátu rovněž byly pravidelné testy na koronavirus. Ani v těch ovšem Jiří Suhrada neviděl problémy.

„V Kanadě probíhalo testování každý den, ale nám to nevadilo. Na kempu ve Vyškově dva dny po sobě nebo obden,“ přibližuje, jak to probíhalo ještě v České republice, kde si nakonec dokázal vybojovat letenku na závěrečný šampionát.

Ten se uskutečnil ve víceúčelové hale Rogers Place. Tedy hale, která pojme až 19 000 návštěvníků.

„Byla to nádhera, krásná moderní hala, kde hrají nejlepší hráči na světě. Už velký zážitek byl první trénink na ledové ploše. Okouzlí vás obrovské ochozy, moderní patra, zkrátka hala byla jedním slovem super,“ zářil šikovný obránce při vzpomínce na stadion, ve kterém své domácí zápasy NHL hrává Edmonton Oilers.

V Kanadě to však pro 54násobného českého mládežnického reprezentanta nebyla první zkušenost s hokejovým turnajem. Právě v Edmontonu se v roce 2018 uskutečnil Hlinka Gretzky Cup.

„Skupinu jsme tehdy sehráli v nedalekém Red Deeru. Do Edmontonu poté následoval přesun k duelu o páté místo se Slováky v menší hale. Turnaj vyvrcholil právě v Rogers Place, byli jsme se tam podívat na semifinále i finále,“ vybavuje si Suhrada.

Ačkoliv od 4. prosince až do nedělního zápasu v Českých Budějovicích chyběl v sestavě Beranů, o zlínském týmu měl stále podrobné informace.

„Výsledky jsem pozorně sledoval a s kluky jsme si psali. Vzhledem k osmihodinovému posunu proti Česku tam byly zápasy většinou ráno. Při karanténě v hotelu jsem viděl celý domácí duel s Plzní. Jak začal trénink, už nebyl čas to stíhat.“

Nyní však už má čas se plně soustředit na tým Roberta Svobody, se kterým by se rád podíval do předkola play-off. Po více než polovině soutěže Berani na klíčovou dvanáctou pozici ztrácí pět bodů.

„Je potřeba neusnout na vavřínech a neříkat, že jsem hrál na světovém šampionátu. Je potřeba pracovat dále. Jsem mladý kluk, musím poctivě trénovat a podávat v extraligových zápasech co nejlepší výkony. Chceme postoupit v březnu do play off a hrát co nejdále,“ uzavírá Suhrada s důrazem.

Hokejisté Zlína další zápas odehrají v pátek od 17.30 hodin na ledě Karlových Varů, kterým se budou snažit vrátit dvě domácí porážky.