„Asi jsem mnohem větší krajový patriot než vlastenec," přiznává hokejová fanynka Marta Jiráková ze Zlína.

„Ale když je v reprezentaci i někdo ze Zlína, ráda se na zápas podívám. Dřív jsem sledovala „repre" kvůli Petru Čajánkovi. Teď jsem ráda, že tam má Zlín dalšího zástupce. Budu se těšit, jak to „Zámora" (Petr Zámorský pozn. red.) zvládne," těší se fanynka zlínských beranů.

Ani zlínský primátor Miroslav Adámek si nenechá zápasy mistrovství světa ujít a právě výkony Petra Zámorského, nyní už posily finského klubu Blues Espoo, bude sledovat pod drobnohledem.

„Byla to letos dlouhá sezona, mistrovství světa ale sledovat budu. Spíše po očku, rozhodně ne všechny zápasy. Raději totiž relaxuji venku než u televize," poznamenal primátor.

„Zaměřím se především na výkony našich odchovanců a budu rád, když se díky nim zase bude mluvit o hokejovém Zlínu. Reprezentaci přeji úspěch, náš hokej ho teď opravdu potřebuje," dodal.

Samotný Petr Zámorský považuje letošní hokejový ročník za sezonu snů. „Je to bomba. Třešnička na dortu, se kterou jsem ani nepočítal," zhodnotil mladý obránce zprávu o své nominaci na vrchol sezony. Může se těšit na další neopakovatelný zážitek. Zahraje si v jednom týmu s Jaromírem Jágrem.

„Je to další ze splněných snů. Ani jsem nečekal, že bych si s ním někdy zahrál v jednom týmu. Znamená to pro mě strašně moc," přiznal reprezentant.

Výkony Petra Zámorského, ale i dalšího nominovaného zlínského odchovanca Michala Jordána budou sledovat i ve sportovní škole Emila Zátopka Zlín, kterou oba hokejisté navštěvovali.

„Fandit a sledovat hokej je v uvozovkách řečeno náplň mé práce," říká s úsměvem ředitel školy Lubomír Vývoda.

„Když učím, tak se i s kluky o hokeji bavíme. To by mi neodpustili, kdybych neměl přehled," prozradil. Zároveň popsal, že úspěchy mladých hokejistů mají i motivační účinky.

„Naše žáky to rozhodně motivuje. Vidí své vzory před sebou, potkávají je na stadionu. Děti vědí, že k nám tito hokejisté, teď už reprezentanti, chodili do školy. A je dobře, že mladí dostávají pod trenérem Vlachem prostor. Našim žákům úplně září oči, když je někde potkají," dává k dobru ředitel.

Pokud už to nejde na místě, ideálním prostorem pro sledování přenosů jsou bary a hospody. Mezi prověřené hokejové hospody patří ve Zlíně Kanada nebo restaurace v hale Novesta.

Mistrovství světa je také velkou příležitostí pro sázkaře. „Tradičně je mezi sázejícími řada patriotů, kteří věří našim sportovcům. Jejich šance na vítězství však bookmakeři ohodnotili kurzem 9. Naopak největším favoritem je tým Ruska s kurzem 3,5," přiblížila mluvčí společnosti Synot tip Magda Pekařová.

Velký zájem lidí očekávají především v případě pátečního duelu Česko versus Slovensko, kde si mohou zájemci vsadit na výhru českých reprezentantů v kurzu 1,65.

Kdy se dívat?

pátek 9. 5. v 19.45 Slovensko - Česko

neděle 11. 5. v 19.45 Švédsko - Česko

pondělí 12. 5. v 19.45 Česko - Kanada

středa 14. 5. v 15.45 Česko - Itálie

sobota 17. 5. v 15.45 Dánsko - Česko

neděle 18. 5. v 19.45 Česko - Norsko

úterý 20. 5. v 19.45 Česko - Francie