Nepřekvapilo to.

Udělali to už třikrát předtím během šesti let, které Vlach strávil na zlínské střídačce v pozici hlavního trenéra. Očekávalo se, že trpěliví budou i nyní a zvolí jiné řešení krize.

Jenže v úterý večer už byli trenéři bez práce.

Hlasité protesty fanoušků žádající odchod vedení po šesté porážce v řadě s mistrovským Libercem 0:5 zřejmě urychlily nástup nových trenérů Roberta Svobody a klubové legendy Martina Hamrlíka. „Byl jsem osloven až po zápase. Je to rozhodnutí vedení klubu," potvrdil Svoboda, že se jednalo o pozápasovou akci kulový blesk. „Až po zápase," pokyvoval hlavou i Hamrlík. „Ale nějaké náznaky jsem měl už dva dny předtím," dodal.

Nejdřív se v úterý večer šířily neoficiální zvěsti o konci trenérů, o pár desítek minut později už šéfové klubu prostřednictvím tiskového mluvčího a písemného prohlášení oznámili odvolání trenérů z funkce.

„Nezlobte se, ale nebudu se k tomu vyjadřovat," reagoval dnes bývalý kouč Zlína Rostislav Vlach textovou zprávou na žádost Deníku o rozhovor.

Noví trenéři se už dnes chopili své práce. Na ledě vládla pracovní nálada a hráči podstoupili svižný trénink. „Chuť tam dnes byla, myslím, že to není ztracené," zůstává optimistou nový trenér Robert Svoboda, který s trenérskou licencí A bude veden jako hlavní. „Jsme rovnocenní trenéři, je předčasné říkat, kdo co bude rozhodovat," tvrdil Svoboda poté, co se šel ještě převléct do civilu do svého kamrlíku v kabině juniorů.

Někdejší extraligový bek, který v nejvyšší soutěži odehrál devět sezon (1984/85–1993/94), ve kterých nastoupil ke 280 zápasům a připsal si 38 bodů za 16 gólů a 22 asistencí. Teď bude společně se svým bývalým spoluhráčem Martinem Hamrlíkem velet záchranářské misi. „Klukům jsem v kabině řekl, že tým je dost dobrý, ale leží na něm deka. Samozřejmě nedávali branky. Je otázka se do toho dostat poctivou hrou," tuší Svoboda.
Jako palčivý problém současnosti vidí mizernou produktivitu. Skóre 2:22 z posledních pěti zápasů mluví za vše. „Hlavní je, že nedáváme góly. A asi poslední výsledky. Možná se nějakým způsobem dá upravit hra. Zázraky za dva dny ale nikdo neudělá. Chceme znát názor starších hráčů a k jakému řešení by byli nakloněni," připustil Svoboda, že bude chtít s Veselým, Marušákem či Žižkou důvěrně mluvit.

Betonovat na ledě však nehodlá. „Dnes je trend spíš opačný. Tedy agresivní hra, ne otevřená, ale určitě nebudeme hrát na jedna nula," vzkázal Svoboda, jenž by hodil řeč i se svým předchůdcem Vlachem. „Zatím se tak nestalo, bylo to hektické. Ale není nic špatného se nesejít," dodal Svoboda, který si odbude ostrou extraligovou premiéru v pátek před televizními kamerami v derby proti Olomouci, na jejíž střídačce bude stát jeho bývalý parťák Zdeněk Venera. „Pro mě bude prestižní každý zápas," vzkázal Svoboda.

Životní šance se mu otevřela.