„Tehdy to bylo tajně a modlil jsem se, abych si nic neudělal," vzpomíná na své „hříchy" v rozhovoru pro Deník Martin Špaňhel, který se v Americe zabydlel a i nadále pracuje pro organizaci „Modrokabátníků".

Co vůbec v současnosti děláte?

Spolupracuji s vlastníkem, který má klub Columbus Blue Jackets, zároveň mu patří i všechny stadiony ve městě. Máme tam na pěti různých místech deset ledových ploch. Navíc teď jsme přikupovali další. Já se starám o hokej. Organizuji pro děti hokejové školy, přípravky a ligu středních škol. Veškerá moje práce je spojená s organizací a penězi a financováním. Sedím v kanceláři a vyřizuji e-maily a telefonáty. Jednou dvakrát za týden se dostanu i na led, kde si trochu zatrénuji.

Baví vás kancelářská práce?

(Směje se.) Nebaví, ale mám štěstí, že se stále pohybuji v prostředí kolem hokeje. Je to pro mě přirozené. Neříkám, že je to jednoduché, ale když člověk hraje hokej dvacet let, něco pochytil a rozumí mu. Adaptace nebyla tak těžká, jako kdybych dělal v bance. Vše, co každý den dělám, je spojené s hokejem. Mám kancelář na zimním stadionu, takže se potkávám s bývalými hráči NHL. Bydlí tam třeba Fredrik Modin nebo i další kluci, kteří dřív hrávali a v Columbusu zůstali.

Měl jsem obrovské štěstí, že se tam práce naskytla. V Dánsku jsem měl ještě na rok smlouvu, ale rozhodl jsem se, že tam už kvůli rodině nepojedu. Děti začaly chodit do školy a manželka má v Columbusu práci. Jsme spojení přímo s klubem NHL, protože se zároveň staráme i o jejich fanouškovskou základnu.

Jak často vezmete do ruky hokejku?

Jednou až dvakrát týdně. Možnost si jít zabruslit je velká. Snažím se udržovat v nějaké kondici, abych neztloustl. Třeba ale v létě se hokej snažím omezit a chodit spíš na kolo.

Už se považujete za Američana?

Kdepak. Mám český pas i zelenou kartu na dalších patnáct let, což mi zaručuje trvalé bydliště v USA. Manželka je Američanka, naše malá holčička se narodila v Praze, takže má obojí občanství. A malý syn se narodil v zámoří, takže ten je Američan. Mohl bych si kdykoliv udělat jejich občanství, ale nemám k tomu absolutní důvod. Minulý týden ve čtvrtek jsem odletěl zpět a abych řekl pravdu, vůbec se mi nechtělo. Ale život je takový, že člověk musí být tam, kde je práce. Nedá se nic dělat.

Aspoň jste si dovolenou užil s rodinou a přáteli?

Ano. Jsou tady se mnou všichni tři. Jsme tady už třetí týden. Nejlepší by bylo to pozitivní si vzít z Ameriky sem a dát to dohromady. Ale to neexistuje.

Jaké vlastnosti, které jste se naučil v hokeji, využíváte v rallye?

Všechno se to mísí dohromady. Stejně jako v hokeji potřebujete i v rallye postřeh, reakce, předvídavost nebo soustředění. A musíte mít i fyzičku, abyste byl pořád ve střehu. Oba tyto sporty mají hodně společného. Hokej je stejně jako rallye výbušný, pokud nejedete zkoušku dlouhou padesát kilometrů. Čím lepší fyzickou kondici máte, tím lepší budete. Únava přichází a lidé si to někdy neuvědomují, protože auto vidí v jedné zatáčce. Ale představte si, že sedíte celý den v autě během tréninků. Pak přijde sobota a ve sluníčku v kombinéze najedete za dva dny tisíc kilometrů. V jedné rychlostní zkoušce jezdíte i sto patnáct minut. I proto jsem letos přijel dřív. V okolí Zlína jsou nádherné kopce a jezdil jsem na kole každý den, abych potrénoval.

Sníte o startu na Barum Rally?

Ano, strašně moc bych chtěl. Náklady na rallye si platím sám a závody, jako jsou Hustopeče a Barumka, nejsou zase tolik nákladné. Ale kvůli mé práci a také proto, že v Americe škola začíná už v půlce srpna, jelikož jim skončila koncem května, Barumku nestíhám. Také manželka pracuje a hokejové školy začínají na konci srpna, začátkem září. O měsíc později už začíná NHL. Je to těžké, ale do budoucna bych to chtěl nějak skloubit. Už jen kvůli té atmosféře a nasávat ji společně s fanoušky. Přitom zdejší tratě ani neznám, když pominu, že jsem se jel párkrát projet na kole. A to jsem Zlíňák. Takže z tohoto pohledu by mi můj původ ani nepomohl. Jako všichni tady i já jsem vyrůstal na Barum Rally. A teď si ji vyzkoušet z pozice jezdce je můj sen. Třeba se to jednou podaří, až malý bude trochu větší.

Kolik jste odjel závodů?

Moc ne. Měl jsem to roztahané. Začínal jsem ve Vyškově někdy v roce 1999 nebo 2000. Pak jsem jel nějaký závod v Brně. Tehdy bylo všechno tajně, protože jsem tenkrát hrával za Columbus a měl jsem podepsanou smlouvu. A samozřejmě nesmíte závodit. Ale neodolal jsem a vždy v létě jsem do auta sedl a modlil se, abych si nic neudělal. Pak jsem odešel do Sparty a následně do Finska, to už jsem závodů ale na pět šest let nechal. Moc jsem jich ale neodjel, maximálně jeden za rok. Některé jsem dokonce ani nedokončil. Jednou jsem boural v Brně, před třemi lety jsem v Hustopečích trefil divočáka.

Takže moc bouraček zatím nebylo?

Zatím dvě během závodů. Během tréninků jsem pár aut rozbil. Ale neměl jsem nikdy nehodu, abych musel do nemocnice. Ale teď už jsem starší a mám dvě děti, takže dávám pozor.

Bojíte se o sebe?

Strašně. (Směje se.) Ale bojí se každý závodník a vždy si nebezpečí uvědomujete. Ale pokud chcete uspět v jakémkoliv sportu, riziko musíte vypnout z hlavy. Ale čím jsem starší, tím méně ho vypínám. Snažím se ale jezdit, čistě, odbrzdit si to, zatáčkou projet plynule, než někam vletět. Pokud chcete uspět, musíte mít natrénováno, což nemám. V Columbusu na to nemám čas. Nejbližší dráhu a terén v lese mám hodinu cesty. Poslední roky jsem odflákl.

Jak často se dostanete domů do Česka?

Bohužel jen jednou za rok na tři týdny. Zajedu si rallye, pozdravím se s kamarády. A pozdravím se s rodinou, aby vůbec viděli děti.

V NHL jste odehrál 10 zápasů. Na který vzpomínáte nejvíc?

Asi na zápasy, ve kterých jsem dával góly. Měl jsem štěstí, že jsem oba dal doma. První jsem vstřelil hned ve svém druhém zápase proti New York Islanders. Na ledě byl zrovna Zdeno Chára, nějak se to tam zamotalo, puk jsem dostal skoro do samostatného nájezdu na gólmana Chrise Terreriho. Druhý jsem pak dal proti Los Angeles, ale proti nim jsme prohrávali asi 0:4: Takový gól ani neoslavujete.

Zároveň jste ale mistrem světa. Co je pro vás víc?

Když vyrůstáte ve Zlíně, sníte o dvou věcech. Dostat se na mistrovství světa a vyhrát zlato a potom si zahrát NHL. Poštěstilo se mi oboje. Světový šampionát byl bomba. Toho si považuji asi víc. V NHL si ani nemyslím, že bych uspěl. Strávil jsem tam dva roky a odehrál 10 zápasů. Zbytek jsem byl na farmě. Zpětně si říkám, že jsem pro to mohl udělat víc. Dal jsem do toho sice maximum, ale v té době jsem udělal pár věcí, které bych dnes řešil jinak. Především co se týká letních tréninků. Když jsem přišel do Ameriky, přibral jsem asi deset kilo. Moc jsem chodil do posilovny a pak na ledě jsem byl těžký. Tím jsem ztratil svou rychlost. Rok a půl mně trvalo všechno shodit. To si hodně vyčítám. Ale to už je pryč a ani nad tím nepřemýšlím.

Nejlepší éru jste zažil v Plzni, co?

Škoda že nepřišla ve Zlíně. Dařilo se mi nejvíc. Měl jsem k sobě výborné spoluhráče Pepu Řezníčka, Martina Čecha, Michala Straku a Zdeňka Sedláka. Tehdy mi pomohli až do reprezentace a pan Augusta mě vzal i na mistrovství světa. Přitom jsem mohl jen doufat, že se dostanu do čtvrté pětky. Ale pár zápasů jsem nastoupil i ve druhé formaci s Robertem Reichelem a s Tomášem Vlasákem. Z toho jsem byl překvapený.

Martin Špaňhel

Narozen: 1. 6. 1977 ve Zlíně.

Kariéra: Zlín (94–98), Moose Jaw Warriors (95–96, WHL), Plzeň (98–00 a 03–04), Columbus Blue Jackets (00–02, NHL), Syracuse Crunch (00–02, AHL), Sparta Praha (02–03 a 05–06), IFK Helsinky (03–04, Finsko)

Lillehammer (04–05, Norsko),

Frederikshavn (06–09, Dánsko)

Největší úspěchy: 1 x mistr světa (2000), 1 x mistr české extraligy (05–06), 2× 3. místo (99–00 Plzeň a 02/03 Sparta), 1× stříbro v dánské hokejové lize (07–08, Frederikshavn).

V extralize: 314 zápasů, 57 branek, 76 asistencí, 133 kanadských bo­dů.

V NHL: 10 zápasů, 2 branky, 0 asistencí, 2 kanadské body.

V reprezentaci: 26 zápasů, 8 branek, 4 asistence, 12 kanadských bodů.

Na první gól mu nabil Leška

Zlín – Byl 21. únor 1995, když tehdy sedmnáctiletý hokejový útočník Martin Špaňhel poprvé okusil extraligový led. Ševci už měli jistotu play off, takže kouč Vladimír Vůjtek šetřil některé opory a v pražském Edenu proti Slavii nasadil čtyři kompletní formace. Na křídle čtvrté vedle Čajánka a Sedláka bruslilo rychlé křídlo s dlouhými vlnitými vlasy, které mu čouhaly zpoza helmy.

„To si fakt už nevybavím. Play off jsem už ani s kluky nebyl, protože se uzdravili všichni kluci. Proto jsem ani neseděl na střídačce," vybavil si správně Špaňhel, pro něhož to byl tenkrát jediný zápas v sezoně a pomohl k remíze 3:3 po prodloužení.

„Uvedl se v dobrém světle. Vypracoval jednu šanci pro Čajánka a rovněž nebezpečně střílel," hodnotil tehdy výkon hlavní trenér Vladimír Vůjtek.

Svůj první gól pak vstřelil až o necelé dva roky později, 19. ledna 1997 doma Plzni. „Tehdy mi přihrál Lešoun (Petr Leška – pozn. aut.) a střílel jsem brankáři Rudovi Pejcharovi mezi nohy," vybavil si Martin Špaňhel.