„Musel jsem se celkem dost za sebe natáhnout, takže jsem ani neměl prostor se podívat na bránu a mířit. Takže jsem puk hodil intuitivně směrem na bránu. Zaplať pánbůh, že to tam spadlo a stačilo to na tři body,“ oddechl si 29letý Ondráček.

Zlaté tři body, co?
Nečekal bych, že v Třinci vyhrajeme na jeden gól. Už bychom prohráli potřetí za sebou a ještě by nás čekali soupeři jako Mladá Boleslav, Sparta a Chomutov. Zase těžké zápasy, takže je to povzbuzení. Doufám, že uhrajeme nějaké body v Mladé Boleslavi, kde se nám moc nedaří.

Jaký byl pro vás osobně uplynulý rok?
Jako mančaft jsme překvapili hodně fanoušků, kteří nám nevěřili. Ukázala se síla kolektivu. Věřím, že už to dotáhneme až do konce, tedy do play-off. Byl to dobrý rok. Neměli jsme žádnou větší krizi, jako jsme měli v minulosti a o Vánocích jsme pak museli dohánět větší bodovou ztrátu. Bylo to klidnější oproti předchozím letům. Na druhou stranu extraliga je vyrovnaná, nemáme klid ani na chvilku.

Přece jen ale klid na vás jde vidět. Nevážíte si a neužíváte si klidnější období než v minulých letech?
Asi to jde vidět. Pro každého je lepší, než když jsme věděli, že musíme bodovat v sedmi nebo osmi zápasech v řadě, abychom se dotáhli zpátky a hráli vůbec o vyřazovací boje. Je lepší, když mančaft vyhrává v nějaké pravidelnosti a boduje. Na druhou stranu může být klid hodně rychle pryč. Čtyřikrát prohrajete a jste zase v křeči. Musíme si dávat bacha a zůstáváme ve střehu.

Jaký jste měli program kolem Nového roku?
Po zápase na Silvestra jsme dostali volno. Každý si jej trávil po svém. Někdo odjel na chatu, jiní byli doma. Na Nový rok odpoledne jsme už měli trénink. Přece jen už zase ve středu hrajeme, nebylo by dobré mít dva dny volna. Už jsme se chystali na Boleslav. Víme, že nyní máme deset zápasů za měsíc, které budou klíčové. Nechceme zahálet.

Vy jste trávil Silvestra na chatě, nebo doma s rodinou?
Ne, doma s rodinou. Přišel Pavel Kubiš a Vlašák (Roman Vlach), takže jsme rozebrali rok. Byla doma pohoda a klídeček.

Ještě dva body vám chybí k vyrovnání osobního maxima ze sezony 2014/15, kde jste nasbíral 15 kanadských bodů. Jdete po téhle metě?
Tohle vůbec nesleduju. Jen vím, že jsem dal kdysi devět gólů, chtěl bych nyní sám sebe překonat. Ale vím, jak je těžké získávat body. Vůbec na to nemyslím, snažím se mančaftu pomoct v oslabení. Nikdy jsem nebyl hráč, který by sbíral kanadské body. Doufám, že jsem platný, třebaže bodů moc nesbírám. Je pěkné, když člověk dává góly, ale nebude nám to nic platné, když nebudeme bodovat a nedostaneme se do play-off.

V prosinci to pro vás byl už čtvrtý gól. Cítíte nějakou střeleckou pohodu?
Odráží se to z tréninků, člověk si začne i víc věřit. Pak už stačí do něčeho plácnout a dáte gól. Zase si to člověk musí zasloužit třeba v oslabení nebo jinak v zápase týmu pomůže. A pak k vám přijde i štěstíčko, že se kotouče k vám odrazí. I do prázdné branky to může být gól zadarmo, ale je to něčím dané. Vážím si toho, že to tam padalo a pohoda se přenáší i do dalších zápasů.

Vnímáte větší zodpovědnost za tým a výsledky?
Patřím ke starším klukům, určitě se zodpovědnosti nezříkám. Chci pomáhat týmu a být platný na ledě. Už nějaký rok to hrajeme, snažíme se vnímat situace a řešit je co nejlépe, abychom zápasy zvládali. Ne vždycky to vyjde, ale je dobré se o tom bavit. Starší kluci v čele s Ondrou Veselým k tomu něco řeknou. Je dobré, že si k tomu máme co říct.

Zmínil jste oslabení. Přijde mi, že se pomalu stáváte specialistou na početní nevýhody, chodíte na ně jako druhý nejvytíženější útočník. Věnujete se tomu více?
Dívám se i na různé sestřihy dalších zápasů a jak přesilovky hrají i další týmy. Řešíme to i s trenéry. Snažíme se na tyto situace připravit. Každý mančaft je specifický, každý to hraje jinak. Za ty roky už člověk i ví, jak situace hrát. Snažíme se na to reagovat. A když chodíme ve stejných dvojicích s Pavlem Kubišem a Sedlem (Pavlem Sedláčkem), víme, co očekávat. Oslabení i proto lépe zvládáme ve srovnání s předchozími roky. Musím pochválit i ostatní kluky, třeba Sedlo zblokuje tolik střel. I on je moc platný.

Ve středu v 17:30 vás čeká Mladá Boleslav, se kterou jste letos neuhráli ani bod se skóre 2:10. Čím jsou nepříjemní?
Mají dobrý pohyb a hrají jednoduše. Nahazují puky, v obranném pásmu je lobují, dávají si dlouhé sklepávané puky. To nám asi úplně nesedí. Ale v posledním domácím zápase si nemyslím, že bychom byli horší mančaft. Měli jsme snad padesát střel, ale dostali jsme gól z každé situace. Je to i o prvním gólu. Když jsme si na ně věřili, do desáté minuty jsme dostali tři góly a pak jsme to doháněli. Na tohle se chceme zaměřit. Chceme tam bodovat, víme, že Boleslav je v tabulce někde kolem nás a vzájemné zápasy mohou rozhodovat.

Budete v kontaktu před zápasem s Petrem Holíkem a Oldřichem Kotvanem?
Napíšeme si občas, něco rozebereme. Ale nějaké hecování asi nebude. Zrovna mi akorát Holas poslal nějakého hráče z Buffala, ale nevím, co to má znamenat. Možná mají Sabres posilu. (smích) Popřáli jsme si na svátky.